Avto.info

Volkswagen crossgolf

Svetovna premiera v Ženevi

Volkswagen crossgolf: Svetovna premiera v Ženevi

Volkswagen crossgolf

Avtor: Foto: Volkswagen
Volkswagen crossgolf: Svetovna premiera v Ženevi Volkswagen crossgolf: Svetovna premiera v Ženevi Volkswagen crossgolf: Svetovna premiera v Ženevi Volkswagen crossgolf: Svetovna premiera v Ženevi Volkswagen crossgolf: Svetovna premiera v Ženevi Volkswagen crossgolf: Svetovna premiera v Ženevi Volkswagen crossgolf: Svetovna premiera v Ženevi

Aktualna modelska serija Golf – najbolje prodajani avtomobilski koncept vseh časov – je tudi v najnovejši izdaji spet v polni postavi. Na ženevskem avtomobilskem salonu se svetovni javnosti namreč predstavlja novi CrossGolf. Z novim dizajnom, novimi motorji TDI in TSI ter novo opremo. Pridružil se je klasičnemu Golfu, Golfu Plus, Golfu Variant, Golfu GTI in Golfu R, katerega prodaja je stekla pred nekaj tedni, tako da ponudba sedaj obsega šest samostojnih modelov, ki pa seveda uporabljajo določene skupne komponente inovativne modularne zasnove.

Tako kot že njegov predhodnik tudi novi CrossGolf konstrukcijsko temelji na Golfu Plus. Cross kot vsestransko vozilo predstavlja most med enoprostorci (MPV) in športnimi terenskimi vozili (SUV), saj prilagodljivost prvih združuje z robustnostjo drugih. Vsem pa je skupen vse bolj priljubljen visok sedežni položaj.

Motorji EU5: zgledno varčni TDI in TSI
Novi CrossGolf bo na določenih tržiščih na voljo že aprila. Kupci inteligentno zasnovanega petvratnika bodo takrat izkusili moč novih pogonskih agregatov, ki se lahko pohvalijo z bistveno manjšo porabo goriva. Na voljo so izključno motorji s tlačnim polnjenjem – TSI in TDI z vbrizgavanjem preko skupnega voda. Vsi so hkrati izjemno dinamični in izjemno varčni. To na primer jasno dokazuje Golf Cross 1.4 TSI (118 kW/160 KM) – bencinski motor s tehnologijo dvojnega tlačnega polnjenja s kompresorjem in turbopolnilnikom, ki razvije največji navor 240 Nm (na voljo že pri 1.500 1/min!), vozilu omogoča največjo hitrost 207 km/h, v kombinaciji s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom pa za 100 km poti porabi samo 6,8 l goriva, kar ustreza emisiji CO2 159 g/km.

S tem celo v primerjavi s 15 kW (20 KM) šibkejšim (!) motorjem TSI prve generacije dosega za 0,5 l/100 km manjšo porabo. Motor TSI je opcijsko na voljo tudi s 7-stopenjskim menjalnikom DSG. Tudi pri tej kombinaciji povprečna poraba goriva ne presega 6,8 l/100 km. TSI je na voljo še v izvedbah s 77 kW (105 KM) in 90 kW (122 KM).

Pri novem modelu GolfCross tudi novi motorji TDI z vbrizgavanjem preko skupnega voda več kot upravičijo sloves varčnosti. Motorji TDI so na voljo v 1,6-litrski izvedbi s 77 kW (105 KM) in 2,0-litrski izvedbi s 103 kW (140 KM) in serijsko vključujejo filter za trdne delce. Tako na primer motor TDI s 140 KM, ki je kombiniran s 6-stopenjskim ročnim menjalnikom, za 100 km poti porabi le 5,3 l goriva (emisija CO2: 138 g/km). Motor že pri 1.750 1/min razvije zavidljiv navor 320 Nm.

Novodobni avtomatski menjalnik: DSG za štiri od petih motorjev
Razen motorja TSI z močjo 77 kW (105 KM) so vsi motorji lahko kombinirani z avtomatskim menjalnikom z dvojno sklopko (DSG) – bencinski motorji in motor 1.6 TDI s 77 kW (105 KM) s 7-stopenjsko izvedbo, 2.0 TDI s 103 kW (140 KM) pa s 6-stopenjsko izvedbo, ki je posebej prilagojena za prenos izjemno velikega navora. Vsi motorji CrossGolfa izpolnjujejo stroge zahteve izpušnega normativa EU5.

Zunanjost: sprednji del sledi aktualni Volkswagnovi oblikovalski filozofiji
Druga generacija CrossGolfa tako kot vsi ostali aktualni modeli sledi novi Volkswagnovi oblikovalski filozofiji. To najbolj nazorno izražata poudarjeno vodoravna mreža hladilnika med žarometoma in vodoravne linije sprednjega odbijača. Klasične golfovske linije so kombinirane z značilnimi potezami modelov Cross.

V primerjavi s prvo generacijo CrossGolfa ima robustna obloga za vse terene elegantnejšo zasnovo, linije pa so usklajene z aktualno oblikovalsko filozofijo. Tako kot pri novem CrossPolu je tudi pri CrossGolfu sprednji del temeljito spremenjen. Antracitna pasova na zgornjem delu sprednjega odbijača se slogovno ujemata z vodoravno usmeritvijo linij. Ob straneh sta integrirani sprednji meglenki. Masko navzdol zaključuje srebrna prečna letev, ki vizualno deluje kot zaščita spodnjega sprednjega dela.

Na boku vozila so najmarkantnejši značilne razširitve kolotekov, obloge pragov in elementi na vratih. Tako kot sprednji odbijač ima tudi zadnji odbijač oblogo in stilizirano srebrno zaščito spodnjega zadnjega dela. Na splošno velja: CrossGolf s temno lakiranimi montažnimi deli in z 20 mm zvišanim podvozjem (serijsko podvozje za slabše terene s 111 mm odmika od tal) suvereno obvladuje celo vožnjo po ne preveč zahtevnem terenu; poleg tega ga zaščitne obloge pred poškodbami varujejo tudi pri običajnih vsakodnevnih vožnjah po mestu.

Kot je značilno za modele Cross, sta ohišji zunanjih ogledal lakirani v srebrni barvi, tako da se ujemata z zaščitnimi elementi na odbijačih. In s serijskimi srebrnimi strešnimi letvami. Oblikovalsko piko na i zunanjosti vozila dajejo kromirane aplikacije in napis CrossGolf na stranskih letvah ter nova 17-colska platišča Budapest.

Še glede barv lakov: Volkswagen za novi CrossGolf ponuja šest privlačnih odtenkov – candy belo in enotno sivo (univerzalna laka), zrcalno srebrno, senčno modro in kašmirsko rjavo (kovinski laki) ter klasično globoko črno (biserni lak).

Notranjost: veliko prostora in individualna oprema
Nezamenljiv slog in svež, simpatičen ambient sta glavni značilnost, ki zaznamujeta notranjost novega CrossGolfa. Ta je serijsko opremljen s športnima sprednjima sedežema z dvobarvnim oblazinjenjem in francoskimi šivi. Notranji deli sedišč in naslonjal z vzorcem Cellular so svetlo sive barve in imajo barvne okrasne šive. Stranice in hrbtni deli sedežev so titanovo črne barve. Naslonjali sprednjih sedežev imata na hrbtni strani poklopno mizico in žep. Poseben optični poudarek predstavljajo tudi barvni šivi na predpražnikih.

Prezračevalne šobe v CrossGolfu imajo obrobe z videzom legiranega jekla. V serijsko opremo sodi še mali paket usnjenih elementov, ki vključuje trikraki volan ter manšeto in glavo prestavne ročice. Notranjosti poseben pečat dajo tudi nove folije za zaščito vstopnih letev z napisom CrossGolf in kapice pedalov z aluminijastim videzom.

CrossGolf v notranjosti povzema odlike modela Golf Plus, zato se lahko pohvali z izjemno prilagodljivostjo in visokim sedežnim položajem. Poleg tega je vsem potnikom, tako spredaj kot zadaj, zagotovljeno veliko prostora za noge. In ne le to: glede na položaj asimetrično deljive in zložljive ter vzdolžno pomične zadnje sedežne klopi prostornina prtljažnika meri od 395 l do 505 l in se vedno lahko prilagodi trenutnim potrebam. Če je zadnja sedežna klop povsem podrta, pa prostornina prtljažnika znaša kar 1.450 l.

Serijska oprema: Cross pomeni tudi ekskluziven
CrossGolf je serijsko opremljen z električno nastavljivima in ogrevanima zunanjima ogledaloma, zadnjimi lučmi z LED-tehnologijo, zeleno termoizolacijsko zasteklitvijo, dnevnimi lučmi in centralnim zaklepanjem z radijskim daljinskim upravljanjem. Notranja oprema serijsko vključuje na primer polavtomatsko klimatsko napravo Climatic, po višini nastavljiv voznikov sedež, električni pomik sprednjih in zadnjih stekel, po višini in globini nastavljiv volan, večfunkcijski prikazovalnik, daljinsko odklepanje lopute rezervoarja za gorivo, sovoznikov predal s ključavnico in funkcijo hlajenja, sprednji bralni lučki ter predale v stropni oblogi in vseh vratih, spredaj z držaloma za 1,5-litrske plastenke.

Bogata je tudi ponudba dodatne opreme, ki med drugim vključuje usnjeno oblazinjenje Vienna, biksenonska žarometa s statično smerno prilagodljivimi lučmi ter kamero za vzvratno vožnjo. Za vse, ki si želijo olajšati parkiranje, je na voljo parkirni sistem s parkirno asistenco, ki CrossGolf parkira samodejno. Ena izmed redkih stvari, ki za CrossGolf ni na voljo, je športno podvozje. Logično, saj ne sodi zraven. Tako kot na primer Golfa GTI in Golfa R nikakor ni možno opremiti z za 20 mm povišanim podvozjem za slabše terene, ki ga ima "vseterenski" CrossGolf.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov