Avto.info

Carozzeria Automobili Intermeccanica

'Realsocialistično kvaliteto' so poznali tudi na evropskem zahodu

Intermeccanica IMP 700 GT

Intermeccanica IMP 700 GT

Avtor: Foto: Intermeccanica in avkcijske hiše
Apollo 5000 GT Coupe by Intermeccanica

Apollo 5000 GT Coupe by Intermeccanica

Apollo GT Coupe 2+2 by Intermeccanica

Apollo GT Coupe 2+2 by Intermeccanica

Intermeccanica Torino/Italia Spider

Intermeccanica Torino/Italia Spider

Carozzeria Automobili Intermeccanica:  Realsocialistično kvaliteto  so poznali tudi na evropskem zahodu Carozzeria Automobili Intermeccanica:  Realsocialistično kvaliteto  so poznali tudi na evropskem zahodu Intermeccanica Omega

Intermeccanica Omega

Carozzeria Automobili Intermeccanica:  Realsocialistično kvaliteto  so poznali tudi na evropskem zahodu Intermeccanica Indra

Intermeccanica Indra

Intermeccanica Indra Spider

Intermeccanica Indra Spider

Carozzeria Automobili Intermeccanica:  Realsocialistično kvaliteto  so poznali tudi na evropskem zahodu Carozzeria Automobili Intermeccanica:  Realsocialistično kvaliteto  so poznali tudi na evropskem zahodu Sestavljanje modela Indra

Sestavljanje modela Indra

Ford Mustang Wagon Prototype

Ford Mustang Wagon Prototype

V tokratni zgodbi se bomo spomnili legendarne italijanske avtomobilske znamke, ki ji zaradi spleta okoliščin ni bilo usojeno prav dolgo in uspešno življenje, čeprav ta znamka, kjer so pri izdelavi avtomobilov med prvimi uporabili kombinacijo italijanskega oblikovanja in ameriške serijske tehnike obstaja še danes, vendar samo kot proizvajalec avtomobilskih replik.

Na začetku petdesetih let prejšnjega stoletja se je leta 1932 v Parizu rojeni Madžar Frank Reisner odločil, da za tri mesece, kolikor je trajalo poročno potovanje z ženo Paulo, zapusti Kanado in obišče 'italijanski Detroit' (Torino). Na koncu sta z ženo ostala v Italiji, ker je takrat ustanovil podjetje Carozzeria Automobili Intermeccanica, kjer so na začetku izdelovali samo avtomobilske karoserije. Ob tem mu je uspelo navezati stike z nekim avstrijskim podjetnikom, ki mu je odprl vrata pri znamki Steyr-Puch. Reisner je Avstrijcem predlagal skupno izdelavo majhnega športnega avtomobila. Ker je bila ideja všeč tedanjim vodilnim možem pri znamki Steyr-Puch so s skupnimi močmi ustanovili podjetje IMP (Intermeccanica-Puch).

Tega, da Reisner v bistvu sploh ni sposoben zagnati prave industrijske proizvodnje novega modela 700 GT, ker je deloval v 'primitivnem okolju' (izredno slabo opremljena delavnica predstavlja posledico omejenih finančnih sredstev …), pa Avstrijci niso vedeli do trenutka, ko so prispeli prvi izdelani primerki Reisnerjevega mini športnika, ker je bila kvaliteta izdelkov povsem nesprejemljiva za večino kupcev. Proizvodnja vozil v Torinu, kjer je stalo neko skladišče, je potekala samo ročno, v interesu varčevanja so delavci uporabljali samo en tip izvijačev, lakiranje novih vozil pa je potekalo kar na ulici pred poslopjem 'tovarne'. Temu primerno je tudi število izdelanih primerkov modela 700 GT (1959-1960), govorimo pa o enaindvajsetih izdelanih avtomobilih.

Vendar ta neuspeh ni ustavil nadobudnega Kanadčana, ki je že leta 1963 vnovčil svoje poznanstvo z enim izmed takratnih ameriških oblikovalcev, ker ga je Milt Brown takrat najel za izdelavo dvosedežnega športnega avtomobila ('Apollo 3500/5000 GT Coupé by Intermeccanica') z vgrajeno ameriško tehniko, ki smo si ga zapomnili predvsem po dokaj veliki filmski vlogi v prvem, že zdavnaj kultnem filmu z 'avtonomno delujočim avtomobilom' z naslovom 'Herbie - The Love Bug' (1968), kjer v glavni vlogi nastopa legendarni Volkswagnov 'hrošč' Herbie. V filmu lahko občudujete rumeno obarvan apollo 3500 GT, ki ga je vozil eden izmed glavnih konkurentov legendarnega 'hrošča'. Izdelali so približno 66 primerkov tega 'nizkocenovnega ferrarija'. Leta 1965 so predstavili tudi 2+2 različico tega kupeja.

Ta ameriška ekskurzija je Reisnerju prinesla tudi poznanstvo s tedanjim oblikovalcem (Franco Scaglione) znamke Bertone, ki se je Kanadčanu kasneje pridružil kot solastnik podjetja Carozzeria Automobili Intermeccanica. Poleg tega je leta 1965 spoznal tudi legendarnega nemškega avtomobilskega entuziasta (Erich Bitter), ki je imel z znamko Intermeccanica velike poslovne načrte. Ob finančnem vložku novega nemškega prijatelja je Reisner lahko razvil prvi serijski model torino/italia (1966-1972), kjer se je pod obliko podpisal Franco Scaglione. Kupec se je lahko odločil tudi za nakup kupe različice tega modela, ki je nosila modelno oznako omega (33 izdelanih primerkov). Do konca proizvodnje je nastalo približno 400 primerkov tega spider modela z vgrajenim 5,7-litrskim bencinskim V8 motorjem (228 kW/310 KM) znamke Ford, pravice za prodajo v Nemčiji si je seveda zagotovil Erich Bitter. Za takšen spider je nemški kupec leta 1971 odštel točno 32.075 nemških mark. Za najdražjega serijskega BMW-ja (3.0 CSI – 147 kW/200 KM) je takrat lahko odštel največ 29.440 nemških mark.

Še dražja je bila intermeccanica indra (1971-1974, izdelanih približno 125 primerkov), ki so jo ponujali v spider in kupe različici. Za šibkeje motorizirano (V6 - 2,8 litra, 139 kW/190 KM) indro je moral nemški kupec leta 1971 odšteti 33.261 nemških mark, za top različico (V8 - 5,4-litra, 184 kW/250 KM) je odštel 36.941 nemških mark. V tem primeru je pogonski sklop prispeval legendarni opel diplomat (23.444 nemških mark), odnosno znamka Chevrolet. Indra je bila tako atraktivna za nemške kupce, da je o njej v enem izmed šlagerjev prepeval tudi legendarni Udo Jürgens. Znamko Intermeccanica je poleg slabe kvalitete njenih izdelkov pestila tudi tedanja prva svetovna naftna kriza (1973), ki je otežila življenje številnim proizvajalcem prestižnih avtomobilov z izrazito žejo vgrajenih pogonskih sklopov. Poleg tega sta italijanska policija in carina leta 1975 v Genovi izvedli spektakularen zaseg neke tovorne ladje, kjer se je nahajalo celotno premoženje (stroji za oblikovanje kovin in ostalih materialov, proizvodna oprema, tehnična dokumentacija …) znamke Intermeccanica, ker je Reisner želel preseliti proizvodnjo v ZDA. Italijani so takrat ugotovili, da je v Italiji izvedel obsežno davčno utajo, zato so mu oblasti hitro zasegle celotno premoženje na območju Italije. Reisner je pred tem pobegnil v Kanado, kjer je kasneje odprl novo avtomobilsko podjetje z enakim imenom, vendar tam nastajajo samo avtomobilske replike. Podjetje vodi njegov sin Henry, ker je njegov oče umrl leta 2001.

Slabo se je zgodba končala tudi za Ericha Bitterja, ki je kasneje zagnal podoben solo projekt (bitter CD). Tudi njega je ustavila prva naftna kriza. Znamka Intermeccanica bo v analih zgodovine ostala znana tudi zaradi izdelave nekaterih prototipov kot je 'Shooting-Brake' mustang (1966), fitch phoenix prototype (1966) in atraktivnih maloserijskih modelov kot je 'Shooting-Brake' murena 429 GT by Intermeccanica (1969-1970, izdelanih 11 primerkov).

Carozzeria Automobili Intermeccanica:  Realsocialistično kvaliteto  so poznali tudi na evropskem zahodu
Fitch Phoenix Prototype by Intermeccanica

Fitch Phoenix Prototype by Intermeccanica

Carozzeria Automobili Intermeccanica:  Realsocialistično kvaliteto  so poznali tudi na evropskem zahodu
Murena 429 GT by Intermeccanica

Murena 429 GT by Intermeccanica

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov