Avto.info

SEAT investiral več kot 30 milijonov evrov

Vodilni južnoevropski center za testiranje motorjev

SEAT investiral več kot 30 milijonov evrov : Vodilni južnoevropski center za testiranje motorjev

SEAT investiral več kot 30 milijonov evrov

Avtor: Foto: SEAT

V okviru prizadevanj za inovativnost in prihodnost podjetja in s fokusom na elektrifikaciji je SEAT v preteklih letih več kot 30 milijonov evrov investiral v postavitev najsodobnejšega centra za testiranje motorjev v južni Evropi. V centru je devet večenergijskih preizkusnih miz, ki omogočajo izvajanje različnih testov na motorjih z notranjim zgorevanjem, električnih in hibridnih in motorjih ter motor­jih na plinski pogon (CNG). Namen testiranj je izpolnjevanje zahtev glede kakovosti, ustreznosti emisij CO2 in drugih emisij, vzdržljivosti in zmogljivosti skozi vso življenjsko dobo.

Investicija je bila izvedena v preteklih 5 letih. Nastal je center, v katerem lahko letno opravijo 14.300 testov na motorjih, od začetne faze razvoja do testiranj, ki so na koncu potrebna za pridobitev homologacije. V centru imajo tudi klimatsko komoro, v kateri lahko simulirajo ekstremne pogoje vožnje, denimo pri tem­peraturi od –40 do +65 stopinj in na nadmorski višini do 5.000 metrov, in avtomatizirani stolp s kapa­ci­teto 27 vozil, v katerem vzdržujejo stabilno temperaturo 23 stopinj, ki zagotavlja, da so vozila v optimalnem stanju za izvajanje testov. V tem centru za razvoj motorjev, ki se nahaja znotraj Tehničnega centra, je zaposlenih 200 ljudi, ki delajo v 3 izmenah, 24 ur na dan, 6 dni na teden. Izvajajo teste, ki jim omogočajo lansiranje novih projektov za motorje za različne znamke iz koncerna Volkswagen.

SEAT-ov podpredsednik, direktor za R&R, dr. Werner Tietz je poudaril, da "ta projekt krepi položaj SEAT-a kot enega najnaprednejših razvijalcev avtomobilov v Evropi. Novi center za motorje in visoka tehnološka usposobljenost zaposlenih omogočata, da nove motorje testiramo in umerjamo že v fazi razvoja, kar zagotavlja optimalne rezultate znamkama SEAT in CUPRA, pa tudi drugim koncernskim znamkam. Poseben poudarek je na hibridnih in električnih motorjih."

Najsodobnejša infrastruktura
Center za razvoj motorjev je opremljen z devetimi mizami za preizkušanje motorjev, na katerih testirajo njihovo kapaciteto in jih umerjajo glede na tip vozila, v katerega se bodo vgrajevali. Tako že v fazi razvoja prilagajajo karakteristike motorja, kot so vbrizgavanje goriva, vsesavanje zraka ali moč. Poleg tega izvajajo  simulacije v ekstremnih pogojih delovanja, da vidijo, kako se motorji odzivajo na neobičajne razmere.

V sklopu centra je tudi laboratorij za emisije, kjer na vsakem vozilu izvedejo več kot 80 različnih vrst testov, in sicer v predserijski fazi ter v skladu z zahtevami za pridobitev homologacije, ki jih določajo različni regu­latorji po svetu. Laboratorij je opremljen tudi z napravami PEMS (portable emissions measurement system, slov. prenosni sistem za merjenje emisij), s katerimi lahko med vožnjo spremljajo podatke o vozilu in ki jih uporabljajo za testiranje RDE (real driving emissions, slov. emisije pri realni vožnji). To je namreč ena od veljavnih zahtev za analiziranje porabe in emisij v realnih pogojih vožnje, ki je del postopka za pridobitev homologacije.

V centru imajo med drugim tudi preizkusno mizo za testiranje vzdržljivosti, na kateri prototipi in vozila na valjih prevozijo do 200.000 km brez premorov, pri čemer ves čas analizirajo zmogljivost motorjev. SEAT je v centru vzpostavil sistem za regeneracijo energije, ustvarjene na preizkusnih valjih, ki se vrača v obliki elektrike za poznejšo rabo.

Od Kavkaza do Doline smrti, pa vendar ves čas v Martorellu
Eden od najbolj edinstvenih delov centra za testiranje motorjev je klimatska komora, v kateri simulirajo ekstremne temperature in zračne tlake. V nekaj urah se tako pogoji, kakršni vladajo v kavkaškem gorovju, spremenijo v takšne, ki so značilni za Dolino smrti v Kaliforniji. Komora s tem omogoča preizkušanje zmog­ljivosti motorjev in robotsko podprto simuliranje vožnje v ekstremnih razmerah. S takšnimi simulacijami lahko analizirajo, kako se vozila z različnimi motorji odzivajo na takšne pogoje, in zagotovijo, da bodo vozila imela ustrezne zmogljivosti, ko bodo prišla do kupcev.

Poleg centra za razvoj motorjev je SEAT, kot nadaljnji korak v smeri elektrifikacije, v Martorellu začel graditi tudi prihodnji Testni center za energijo (TCE), novi laboratorij za baterije. V novem centru, za katerega bo potrebna naložba v višini več kot 7 milijonov evrov, bodo razvijali in preizkušali različne energetske sisteme za električna in hibridna vozila. Postavitev centra TCE je vključena v investicijski načrt v vrednosti 5 milijard evrov, ki ga je objavila družba. Zgrajen naj bi bil do aprila 2021. Objekt bo imel 1.500 m2 površine in različna testna območja za validacijo celičnih modulov z litij-ionsko tehnologijo, srednje- in visokonapetostnih baterij ter različnih polnilnikov, ki se bodo uporabljali za vso paleto elektrificiranih vozil.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov