Avto.info

Po rabljen avtomobil v tujino

Zakaj boste zanj plačali manj kot v Sloveniji

Po rabljen avtomobil v tujino: Zakaj boste zanj plačali manj kot v Sloveniji

Po rabljen avtomobil v tujino

Avtor: Foto: Daimler

Čeprav so mnogi v času epidemije postali previdnejši pri zapravljanju svojega premoženja, predvsem zaradi nejasne prihodnosti, je zdaj kljub vsemu pravi čas za določene investicije, med drugim denimo za nakup oziroma uvoz rabljenih vozil iz tujine. Razloga za to sta predvsem, da so zaradi epidemije cene vozil tako rekoč čez noč padle in da bo Slovenija po koncu koronakrize zagotovo hitro sprejela novi Zakon o davku na motorna vozila, ki bo stopil v veljavo 1. januarja 2021 in močno podražil uvoz vozil iz tujine, najbolj prav za družinske avtomobile.

Ker so se trgovci zaradi epidemije srečali z ogromnim upadom prodaje vozil tako rekoč čez noč, so bili mnogi za zagotavljanje likvidnosti primorani znižati cene vozil. Ker je Nemčija trg z največ vozili v Evropi, ki so naprodaj, je bil ta padec v cenah še toliko večji. “Cene rabljenih vozil srednjega razreda v tujini so tako padle za 10 odstotkov, luksuznih avtomobilov pa tudi do 20 odstotkov. Z nakupom eno ali dve leti starega rabljenega vozila, uvoženega iz Nemčije, Francije ali Belgije tako lahko kupci privarčujejo tudi do 50 odstotkov cene, ki bi jo sicer plačali za nov avtomobil v Sloveniji,” pojasnjuje Marko Ferlin, direktor podjetja Odkrit nakup, ki upravlja spletni portal za uvoz vozil tujine narociavto.si. Takšen avto ima tovarniško garancijo, minimalno obrabo ter povečini tudi oblikovno ustreza zadnjemu modelu, ki je na trgu, dodaja.

Z uvozom avtomobila iz tujine si tako lahko povprečni slovenski potrošniki privoščijo boljši avto, kot če bi ga kupili doma. Za enak ali manjši znesek, kot bi pri nas plačali za osnovni model novega avtomobila, namreč v tujini lahko pridejo do eno ali dve leti starega vozila s polno opremo, najmočnejšim motorjem in le kakšnih 25.000 prevoženih kilometrov.

Po koncu epidemije dvig cen, nato še višji DMV
Vendar bodo rabljena vozila cenejša le do konca trajanja epidemije, ko se bodo cene najverjetneje spet zvišale, nato pa bo sledila še uvedba novega zakona o davku na motorna vozila, ki bo po ocenah strokovnjakov sprejet hitro zaradi novega načina merjenja CO2, v veljavo pa bo stopil 1. januarja 2020. “Zaradi teh okoliščin je torej zdaj prava priložnost, da o nakupu rabljenega vozila razmislijo vsi, ki načrtujejo nakup novega ali rabljenega avtomobila in tudi tisti, ki se jim z nakupom ne mudi in čakajo na ugodne nakupne razmere,” ocenjuje Ferlin.

Ker je v Sloveniji še vedno veliko manipulacij s prevoženimi kilometri in prikrivanja podatkov o zgodovini rabljenih vozil (denimo za kakšen namen ga je uporabljal prejšni lastnik, ali je bil avto karamboliran in podobno), se vse več Slovencev raje odloči za uvoz avtomobila neposredno iz Nemčije, Belgije, Francije in drugih držav EU. A je proces nakupa rabljenega vozila iz tujine na lastno pest lahko precej zapleten, predvsem pa tvegan postopek, saj so kupci lahko hitro tarča prevarantov ali pa spregledajo kakšno zahtevo slovenske zakonodaje na tem področju. “To jih lahko kasneje vsaj finančno udari po žepu, v najslabšem primeru pa ostanejo celo brez avtomobila. Zato je pri uvozu avtomobila iz Nemčije, Francije, Belgije in drugih držav EU smiselno sodelovati s posrednikom, ki pozna trg in morebitne pasti, denimo pri lažnih oglasih za odlična vozila po zelo ugodnih cenah, plačilu dajatev za vozilo in drugi dokumentaciji,” svetuje Ferlin. Pomemben dejavnik, dodaja sogovornik, je tudi zavarovanje pri prevozu vozila v domovino, saj fizična oseba v tujini lahko pridobi le izvozne tablice, za katere velja le osnovno zavarovanje proti tretjim osebam, ne pa tudi za voznika ali sam avto.

Ključna sta transparentnost in poznavanje vseh pasti
Pri izbiri posrednika za uvoz avtomobile iz tujine, je ključno biti pozoren na to, da je transparenten in da poskrbi za celoten proces uvoza, od nakupa do registracije vozila v Sloveniji, meni Ferlin, ki zato kupcem svetuje, naj bodo pozorni, kaj jim posrednik ponuja. “Najboljši bo ponudil pomoč pri iskanju pravega vozila pri preverjenih prodajalcih, preveril servisno zgodovino vozila in njegovo tehnično stanje, se spogajal za ceno, pridobil vso potrebno dokumentacijo, organiziral transport in vozilo za pot ustrezno zavaroval, v Sloveniji opravil homologacijo, zastopal kupca pred FURS in uredil plačilo DMV in na željo kupca avto tudi registriral,” je prepričan vodja ekipe portala narociavto.si.  Dodatna prednost dobrih posrednikov je tudi možnost doplačila za jamstvo na uvoženo vozilo, možnost zavarovanja vozila brez dodatnih poti kupca in plačilo na lizing ali kredit po ugodnih obrestnih merah. V času epidemije pa je dobro biti pozoren tudi na to, da posrednik nudi razkuževanje uvoženega vozila, je še dodal Ferlin.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov