Avto.info

FlixBus začenja nov pilotni projekt

Zmanjšanje izpustov CO2 s solarnimi paneli na avtobusu

FlixBus začenja nov pilotni projekt: Zmanjšanje izpustov CO2 s solarnimi paneli na avtobusu

FlixBus začenja nov pilotni projekt

Avtor: Foto: FlixBus CEE South d.o.o.

FlixBus je kot prvi opremil svoj mednarodni avtobus, ki vozi na relaciji med Dortmundom in Londonom preko Nizozemske, Belgije in Francije, s solarnimi paneli. Tako proizvedena sončna energija se uporablja za delovanje elektronske opreme na avtobusu, kar posledično zmanjša količino izpustov CO2 na potovanju. FlixBus je namestil solarne panele na svoj zeleni avtobus, ki vozi na dnevni relaciji od Dortmunda preko Eindhovna, Antwerpa, Brugga in Calaisa do Londona. Solarni paneli proizvajajo sončno energijo za električno porabo avtobusa. S tem se učinkovito zmanjšata poraba goriva in količina izpustov CO2.

Tehnologija: polnjenje prenosnih naprav s sončno energijo
Solarni paneli, nameščeni na strehi FlixBusa, so ultra tanki in izjemno lahki, s čimer zagotavljajo minimalen zračni upor. FlixBus je opremljen z upravljalnikom polnjenja, prek katerega solarni paneli komunicirajo z alternatorjem v avtobusu. Alternator polni baterijo avtobusa s pomočjo goriva. V dobi nove tehnologije za to vse pogosteje koristimo sončno energijo, s čimer razbremenjujejo alternator. V poskusnem obdobju smo povprečno prihranili 1,7 litra dizelskega goriva na 100 km. Na povprečni dnevni razdalji 600 km to pomeni prihranek približno 10 litrov goriva na dan. Pričakujemo, da bodo solarni paneli poleti proizvajali še več energije.

Baterija napaja vso elektroniko na avtobusu z električno energijo. Kot je običajno pri FlixBusih, je tudi avtobus s solarnimi paneli opremljen z USB vhodi, vtičnicami, klimatsko napravo, Wi-Fi-jem in multimedijskim sistemom za razvedrilo. Zahvaljujoč namestitvi te nove tehnologije, vsa ta oprema na avtobusu zdaj deluje na sončno energijo. Ta obnovljiv vir energije pa zdaj ne zagotavlja samo električnega napajanja avtobusa, temveč zadostuje tudi za porabo potnikov. To pomeni, da FlixBusovi potniki zdaj lahko polnijo svoje prenosne naprave z obnovljivo energijo, in sicer soncem, ki sije na streho našega zelenega avtobusa.

Edinstveno sodelovanje: lokalni avtobusni prevoznik in mednarodno tehnološko podjetje
Pri tem pilotnem projektu FlixBus sodeluje z britanskim podjetjem TRAILAR, ki nudi inovativne prevozne rešitve za zmanjšanje vpliva komercialnih prevoznih sredstev na okolje. Fleksibilni solarni paneli so oblikovani posebej za uporabo v prometnem sektorju in se že uporabljajo za tovornjake in dostavne službe. FlixBus je prvi, ki je to tehnologijo uporabil na mednarodnem avtobusu na dolge razdalje.

Poleg tega FlixBus partnersko sodeluje tudi z lokalnimi avtobusnimi prevozniki, ki nudijo dnevne izlete. Eden od teh partnerskih avtobusnih prevoznikov je tudi Kupers Touringscars iz Limburga. Solarne panele smo namestili na enega od njihovih avtobusov, ki omogoča dnevni prevoz od Dortmunda preko Eindhovna, Antwerpa in Brugga do Londona. Direktor avtobusnega podjetja Kupers Touringcars, Bert Fonteijn, pove: "Zelo smo ponosni, da naš dvonadstropni avtobus sodeluje v tem mednarodnem pilotnem projektu za dodatno zmanjšanje okoljskega vpliva avtobusnih prevozov na dolge razdalje. Veseli nas, da našim potnikom lahko nudimo tehnološko napreden način potovanja."

Optimizacija in izvedba projekta
Podjetja TRAILAR, Kupers Touringcars in FlixBus redno ocenjujejo rezultate in poskušajo izboljšati projekt. Tehnologija je zasnovana tako, da je vse podatke, in torej tudi doprinos, možno spremljati. To pomeni, da lahko sproti optimiziramo pogoje za čim večje zmanjšanje izpustov CO2.  Na delovanje tehnologije vplivajo različni dejavniki, kot sta avtobusna povezava in letni čas. Avtobus trenutno vozi dvakrat na teden od Dortmunda do Londona. Od aprila dalje bo avtobus vozil še pogosteje, v času počitnic pa celo vsak dan.

 "Prizadevamo si, da bi lahko zagotovili karseda okoljsko nevtralen prevoz ter da bi čim več ljudi imelo dostop do okolju prijaznega prevoza," pove Jesper Vis, izvršni direktor podjetja FlixBus Benelux. "Ta pilotni projekt s solarnimi paneli je le eden v nizu pobud in okolju prijaznih projektov, ki jih izvajamo za naše potnike. Glede na začetne rezultate bomo ocenili, v kolikšni meri lahko ta pilotni projekt razširimo na še več avtobusov ali morda celo na vse avtobuse v našem omrežju."

Okoljsko nevtralen prevoz
Leta 2018 je FlixBus v Franciji in Nemčiji začel izvajati pilotni projekt s prvim električnim avtobusom na dolge razdalje na svetu in lani smo že opravili testno vožnjo v ZDA. Poleg tega podjetje FlixMobility svojim potnikom nudi tudi možnost izravnave celotne količine izpustov CO2, do katerih pride med njihovim potovanjem. V ta namen je FlixMobility vzpostavil dolgotrajno partnerstvo z mednarodno priznano organizacijo atmosfair, ki se ponaša s projekti, za katere ji je Organizacija združenih narodov podelila t.i. "zlati standard". Trenutno se za to možnost izravnave odloči približno 6 % FlixBusovih potnikov po vsem svetu v primerjavi z 9 % na Nizozemskem.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov