Avto.info

BMW 330e

Za izbrane uporabnike

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

BMW 330e: Za izbrane uporabnike BMW 330e: Za izbrane uporabnike BMW 330e: Za izbrane uporabnike BMW 330e: Za izbrane uporabnike BMW 330e: Za izbrane uporabnike

BMW-jeva vmesna postaja za tiste, ki želijo ekološko bolj sprejemljiva vozila, a obenem potrebujejo uporabnost, ki jo trenutno še vedno lahko zagotovi le motor z notranjim izgorevanjem, so priključni hibridi. Pri seriji 3 so hibridno tehnologijo zasnovali, da je kar se da vsestranska. To pomeni, da v mestu lahko deluje kot povsem električni avtomobil, medtem ko na daljših poteh ponuja udobje in doseg zmogljivega bencinskega stroja.

V opomin, da gre za avtomobil, ki se lahko kosa z boljšimi izvedbami trojke, so mu nadeli oznako 330 in mu namesto i ali d pritaknili oznako e. Poganja ga poznan dvolitrski turbobencinski stroj s 135 kW (184 KM) in 65 kilovatni elektromotor, s tem, da oba sodelujeta pri pogonu zadnjih koles. Torej so se inženirji držali klasične zasnove, s čimer so nekako hoteli sporočiti, da se v imenu ekologije ne odrekajo tradicionalnim vrednotam znamke. Vozilo, ki ponuja 185 kW (252 KM) sistemske moči in 420 Nm navora, ima kljub električnemu dodatku še vedno ugodno razporeditev mase 50:50, prav tako pa za prenos moči skrbi klasični 8-stopenjski samodejni menjalnik, ki ga poznamo iz večine drugih modelov te znamke. Končni rezultat te čarovnije je, da voznik le malokrat zazna, da vozi hibrid, saj prenos in kombiniranje moči potekata brezhibno gladko.

Pravljici o povprečni porabi 2,1 litra bencina, seveda, nismo verjeli, testno povprečje 6,4 litra pa je bilo ob ponujenih zmogljivostih prav pozitivno presenečenje.

Glede voznih lastnosti torej nimamo pritožb, ima pa pogonski sklop prav gotovo precej drugih pomanjkljivosti. Glavna je doseg vožnje na elektriko, ki naj bi sicer znašal do 40 kilometrov, a jih nam s polno baterijo ni uspelo prevoziti več kot 25. To je sicer lahko povsem dovolj. Če se vsak dan vozite v deset kilometrov oddaljeno službo, to pomeni, da se tja in nazaj bencinski motor ne bo niti enkrat vklopil. Na zahtevo voznika namreč lahko 'pokuri' čisto vso zalogo elektrike, preden nalogo prevzame bencinski motor. Ob tem tudi ne skopari pri zmogljivostih, a je največja hitrost omejena na 120 km/h. Če to ni dovolj, s skupnimi močmi obeh motorjev do stotice pospeši v le 6,1 sekunde, medtem ko največja hitrost znaša 225 km/h.

Poleg omejenega električnega dosega je še ena neprijetnost dolgotrajno polnjenje baterije s kapaciteto 7,6 kWh (uporabne kapacitete je le 5,7 kWh). To prek hišnega priključka traja dobre tri ure oziroma nekaj več kot dve uri na hitrejših polnilnicah. Ker je napajalni kabel v prtljažniku, se ustavimo še tam: na račun baterij ta meri 370 litrov, kar je 110 litrov manj kot sicer. Pod črto torej 330e, za katerega je treba pri nas odšteti vsaj 44.750 evrov, za večino ni ravno idealen avtomobil, so pa zagotovo takšni, ki jim je s svojimi posebnostmi pisan na kožo.

BMW 330e: Za izbrane uporabnike
BMW 330e: Za izbrane uporabnike
BMW 330e: Za izbrane uporabnike
BMW 330e: Za izbrane uporabnike
BMW 330e: Za izbrane uporabnike
BMW 330e: Za izbrane uporabnike
BMW 330e: Za izbrane uporabnike
BMW 330e: Za izbrane uporabnike
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov