Avto.info

Ste vedeli?

Fordova obsedenost s čistočo, kariera Maxa Ueberja in atomski ford

Ford Nucleon

Ford Nucleon

Avtor: Foto: Ford
Ste vedeli?: Fordova obsedenost s čistočo, kariera Maxa Ueberja in atomski ford Ste vedeli?: Fordova obsedenost s čistočo, kariera Maxa Ueberja in atomski ford

V tokratnih treh anekdotah, ki jih je iz osebnega arhiva potegnil znani nemški novinar Hans-Peter Thyssen von Bornemisza, se bomo posvetili dogajanju pri znamki Ford. Za tokratno širjenje informacij sta zaslužna predvsem Max Ueber, nekdanji generalni direktor nemške Fordove podružnice in Erhardt Vitger, eden izmed bivših zaposlenih.

Fordova obsedenost s čistočo
Med nekaterimi manj znanimi lastnostmi ustanovitelja znamke Ford je bila tudi njegova obsedenost s čistočo, ker je Henry Ford za časa njegove vladavine poskrbel, da se je v Fordovi detroitski tovarni vsak delovni dan pojavilo približno 5000 zaposlenih, ki so v tovarni skrbeli samo za čistočo delovnih strojev, oken in tal. Zaradi tega so pri znamki Ford vsak mesec kupili približno 5000 novih metel in porabili približno 64 ton novih stenskih in talnih barv, poleg tega so vsak mesec 'uničili' še približno 69 ton mila. Za to čistilno obsedenost, izraženo s kolonami čistilcev in čistilk, je Henry Ford vsak mesec odštel približno 30.000 ameriških dolarjev.

Nenavadna kariera Maxa Ueberja
Max Ueber, sin nemškega uradnika in dober poznavalec tujih jezikov, je v maju leta 1929 prebral eno izmed knjig, ki jo je o svojem življenju napisal Henry Ford. Takrat se je mladi nadarjeni Nemec odločil, da se bo zaposlil pri Fordu. Ko se je prvič prikazal na razgovoru za službo je na vsa zastavljena vprašanja odgovarjal v tekoči angleščini, vidno impresioniran tedanji Fordov kadrovnik (Erhardt Vitger) mu na začetku ni mogel pomagati, ker takrat v Kölnu ni bilo prostih delovnih mest. Čez nekaj dni je Ueber vseeno prejel ponudbo, ker so mu pri znamki Ford ponudili učno mesto („Comptometer-Ausbildungsstelle"). Ueber je sprejel ponudbo in se 29. maja leta 1929 prvič pojavil v kölnskem obratu znamke Ford. Na začetku je postal običajen administrator, ki so mu zaupali vodenje skladišča pogonskih motorjev, v večernih urah se je Ueber intenzivno seznanjal z razumevanjem naprave, ki so ji pri znamki Ford rekli 'Comptometer.' V primeru te naprave gre za nekakšen mehanični računalnik. Ko je osvojil delovanje te naprave, so ga prestavili na računovodski oddelek. Ueber je bil izredno prilagodljiv in dojemljiv človek, ker je pred kasnejšim vstopom (po končani drugi svetovni vojni) v nadzorni svet zelo dobro spoznal delovanje Fordove tovarne, na koncu je postal generalni direktor nemške podružnice znamke Ford.

Ford nucleon
Leta 1958 so pri znamki Ford pokazali celo vrsto eksperimentalnih prototipov, med njimi tudi legendarni model nucleon, prvi nuklearni avtomobil s miniaturnim pogonskim sklopom tedanjih ameriških jedrskih podmornic, ker so ob njegovem razvoju posnemali pogonsko filozofijo tedanjih podmorničarjev. Tako je nastal nenavadno oblikovan avtomobil, ki mu ni nikoli uspelo priti v serijsko proizvodnjo. Edini izdelan prototip je nastal v pomanjšanem merilu, poleg tega ni bil vozen. Ta, lahko bi rekli naivni koncept je ponujal nenavadno zasnovo, ker je bila potniška kabina postavljena pred prvo osjo (želeli so dobro ločiti potnike in reaktor …), medtem ko bi večino ostalega prostora zavzel miniaturni jedrski reaktor. Z enim samim polnjenjem uranskega goriva naj bi takšen ford lahko prevozil približno 5000 kopenskih milj (približno 8000 kilometrov …). K sreči je razum na koncu zmagal. Si predstavljate verižno trčenje s temi premičnimi 'mini jedrskimi bombami'?

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov