Avto.info

Aéromotocyclette Anzani

'Oblikovni križanec' iz leta 1906

Ernest Archdeacon (sredina levo) in Alessandro Anzani (sredina desno)

Ernest Archdeacon (sredina levo) in Alessandro Anzani (sredina desno)

Avtor: Foto: Bibliothèque nationale de France
Aéromotocyclette Anzani:  Oblikovni križanec  iz leta 1906 Aéromotocyclette Anzani:  Oblikovni križanec  iz leta 1906 Aéromotocyclette Anzani:  Oblikovni križanec  iz leta 1906 Ernest Archdeacon

Ernest Archdeacon

Farman in Archdeacon kot prvi letalski potnik

Farman in Archdeacon kot prvi letalski potnik

Aéromotocyclette Anzani:  Oblikovni križanec  iz leta 1906

Leta 1906 se je v Franciji pojavil 'oblikovni križanec' med letalom in motociklom, ki na prvi pogled deluje izredno bizarno in povsem nesmiselno. Za nastanek tega nenavadnega vozila je zaslužen predvsem bogati francoski pravnik Ernest Archdeacon, ki je bil v tistih časih eden izmed pomembnih francoskih pionirjev na področju razvoja letal in avtomobilov.

Ernest Archdeacon (1863-1950) se je lahko pohvalil s številnimi dosežki, ker je leta 1898 ustanovil legendarni 'Aéro-Club de France', ki ima v današnjih časih status najstarejšega letalskega kluba na tem svetu, istočasno se je Ernest Archdeacon okitil še z enim naslovom, ker je 29. maja leta 1908 postal prvi letalski potnik v celotni zgodovini letalstva, in to v letalu (farman-voisin biplane), ki ga je pilotiral slavni letalski konstruktor Henry Farman (1874-1958), ki je skupaj z bratom (Maurice) sodeloval tudi pri razvoju in testiranjih tedanjih bencinskih motorjev znamke Renault. Legendarni aéromotocyclette anzani lahko opišemo kot najbolj bizarni dosežek gospoda Archdeacona, vendar z rezervo, ker gre v bistvu za genialno idejo, ki jo niso želeli ponuditi kupcem, ker je 'Aéromotocyclette' samo 'testna mula' za enostavno in relativno varno testiranje efektivnosti delovanja tedanjih letalskih propelerjev.

Ernest Archdeacon je ob tem zagotovil vse potrebne finančne vire za izvedbo tega mednarodnega projekta, kjer so za pogon 'letečega motocikla' uporabili 0,73-litrski 2-valjni zračno hlajen bencinski motor francoske znamke Buchet, ki je 'jezdecu' takšnega vozila lahko zagotovil 4,5 kW (6 KM) pogonske moči pri 1800 vrtljajih v minuti. Aero-motocikel (masa vozila: 70 kg) je zgradil francoski konstruktor motociklov Buchet. V pogonski motor je bil nameščen prečno, 90 stopinj od običajnega položaja, tako da je bila njegova pogonska gred usmerjena proti zadnjemu kolesu. Jermenica na podaljšani pogonski gredi je bila prek jermena povezana z večjim jermenom na pogonski gredi propelerja. Razlika v velikosti jermenskih gonil je povzročila zmanjšanje hitrosti (razmerje 5:1) na približno 1,5 metra dolgi gredi propelerja; ko se je pogonski motor obračal pri 1800 vrtljajih na minuto, se je propeler (premer: 145 cm) obračal pri 900 vrtljajih na minuto. Najverjetneje je bil na izstopni gredi motorja nameščen mehanizem sklopke, ki je pritegnil ali pa popustil jermen.

12. septembra leta 1906 se je v bližini mesteca Achères zbrala ekipa, ki je ob vožnji po cesti ob tamkajšnjem cestnem drevoredu izvedla podvig, s katerim so se za vedno zapisali v zgodovino letalstva in motociklizma. Za to je zaslužen tudi italijanski dirkač in konstruktor Alessandro Anzani, ki je z 'letečim motociklom' večkrat prevozil razdaljo enega kilometra in ob tem dosegel povprečno hitrost v območju 80 km/h. To se je zgodilo približno dve leti pred prvim podobno hitrim uradno zabeleženim poletom letala, ki ga je leta 1908 izvedel Francoz Alberto Santos-Dumont. Alessandro Anzani je kasneje (25. julija leta 1909) dočakal še svoj trenutek svetovne slave, ker je letalo (blériot XI), ki ga je ob prvem zabeleženem preletu iz Francije v Veliko Britanijo pilotiral slavni Louis Blériot, poganjal 3-valjni bencinski motor znamke Anzani. Kot posebnost pri blériotu XI  pa omenjajo tudi tedaj zelo napredno obliko pogonskega propelerja, ker je to prvi v Evropi zasnovan letalski propeler, ki se je po efektivnosti lahko kosal s propelerji bratov Wright …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov