Avto.info

Severno Porenje-Vestfalija & Brandenburg

Omejitev hitrosti na avtocestah ima pozitiven učinek

Severno Porenje-Vestfalija & Brandenburg: Omejitev hitrosti na avtocestah ima pozitiven učinek

Severno Porenje-Vestfalija & Brandenburg

Avtor: Foto: ZDF & ADAC
Severno Porenje-Vestfalija & Brandenburg: Omejitev hitrosti na avtocestah ima pozitiven učinek

V Nemčiji, kjer trenutno potekajo tudi burne razprave glede predlagane splošne omejitve hitrosti na nemških avtocestah, so nekateri nemški politiki ob podpori kluba ADAC že zavrnili takšne predloge in jih ocenili kot brezmiselne in skregane z zdravo pametjo, čeprav so jim že dolgo na voljo izsledki različnih študij, ki potrjujejo smiselnost takšnih ukrepov.

Resno neresni novinarji nam ob opisovanju dogajanja na nemških avtocestah redno ponujajo pravljice o tem, da je Nemčija obljubljena dežela za vse ljubitelje hitrosti, ob tem vam pa seveda pozabijo povedati, da imajo Nemci točno določena pravila 'avtocestne igre', ki jih morate upoštevati vsakič, ko se na nemških avtocestah odločite za vožnjo pri višjih hitrostih (to možnost imate na približno 70. odstotkih nemških avtocest …). Prvo in najpomembnejše pravilo je, da se držite priporočene hitrosti, podane s strani policije in sodstva, ki znaša samo 130 km/h. Posledično je čisto vsak prehiter voznik (voznik, ki je v času nastanka prometne nesreče po avtocesti vozil z več kot 130 km/h …) avtomobila, ki je vpleten v prometno nesrečo avtomatsko kriv za nastalo škodo, ne glede na to, ali je povzročitelj ali pa samo udeleženec v prometni nesreči. Zato razumni Nemci ne divjajo po njihovih avtocestah. To prepuščajo predvsem 'tujim turistom', ki ne razumejo ali pa ne poznajo nemških pravil igre …

Andreas Scheuer, aktualni nemški minister za promet, očitno ne živi na tem planetu, ker že vrabci čivkajo o tem, da prevelika hitrost ubija in bo ubijala ljudi tudi v prihodnje, navzlic kopici vgrajenih elektronskih 'Playstation' pomagal, ki vas po opisovanju marketinga in neresnih novinarjev lahko naredijo 'neranljive' ob vožnji z avtomobilom. Ste se kdaj vprašali, zakaj se na Euro NCAP testih zaletavajo v ovire samo pri hitrosti 64 km/h? Predvsem zaradi tega, ker že pri nekoliko višji hitrosti (recimo 80, 90 km/h) od avtomobila in testnih lutk ne bi ostalo prav veliko, posledično 'pospeševalci prodaje' (novinarji) ne bi mogli napisati pravljic o neverjetni varnosti avtomobilov s petimi Euro NCAP zvezdicami, kako bodo pa potem proizvajalci prodajali tako nevarne avtomobile? Varen avtomobil je mit sodobnega marketinga, ker kupci pozabljajo, da se v trenutku nesreče ne zaletijo enkrat, temveč trikrat (najprej se vozilo zaleti v 'oviro', nato se vaše telo zaleti v sestavne dele v potniški kabini, tretji 'karambol' je najbolj uničujoč za človeško telo, ker se vaši notranji organi zaletijo v ostala tkiva in kosti v človeškem telesu …). Tako nastanejo 'lepa trupla' (na zunaj nepoškodovan in mrtev človek …), obdana z 'nešteto' izpraznjenimi zračnimi blazinami, ki pri višjih hitrostih zaradi nezmožnosti človeškega organizma na sprejem tako silovitih pojemkov hitrosti nimajo nobenega haska, ker boste zaradi notranjih poškodb (pretrgani in zmečkani organi in tkiva) mrtvi …

K sreči pa v Nemčiji obstajajo tudi bolj resni in dobro informirani politiki (recimo tisti, ki vladajo v dveh nemških zveznih deželah (Severno Porenje-Vestfalija (Nordrhein-Westfalen) & Brandenburg)), ker so že pred mnogimi leti na nekaterih odsekih njihovih avtocest uvedli poizkusne omejitve hitrosti (130 km/h), ki so pokazale, da je uvedba omejitve hitrosti smiselna iz več razlogov. Lep primer tega je približno 62 kilometrov dolg odsek avtoceste A24 (relacija Wittstock / Dosse & Havelland, letno jo prevozi približno 45.000 avtomobilov), kjer so že leta 2002 uvedli testno omejitev končne hitrosti in po nekaj letih spremljanja (leta 2007) predstavili tudi prve izsledke, ki so pokazali, da se je število prometnih nesreč po uvedbi predpisanih 130 km/h v samo treh skoraj prepolovilo (pred uvedbo omejitev je bilo na tem odseku 654 prometnih nesreč, po implementaciji omejitve se je zgodilo samo še 337 podobnih dogodkov). Podobno pa je tudi s številom poškodovanih udeležencev v javnem prometu. Pred sprejeto omejitvijo hitrosti se je v nesrečah (obdobje od leta 1996 do leta 2002) na tem avtocestnem odseku poškodovalo 1850 oseb, po letu 2002 se je število poškodovanih v petih letih močno znižalo (samo 799 poškodovanih oseb). Enako velja tudi za število mrtvih v prometnih nesrečah na tem avtocestnem odseku. Pred uvedbo omejitev (1996-2002) je na tem avtocestnem odseku v prometnih nesrečah umrlo 38 ljudi. Po uvedbi omejitve je to število v nekaj letih (2002-2007) zdrknilo na 19 mrtvih oseb.

Razlog za nižje število nesreč ter poškodovanih in mrtvih oseb po uvedbi hitrostne omejitve pa lahko pripišemo tudi enostavnemu dejstvu, ki pravi, da boste pri hitrosti 130 km/h za dokončno ustavitev vozila potrebovali približno 118 metrov, medtem ko boste pri vožnji z 200 km/h v enakih pogojih potrebovali precej več prostora (približno 250 metrov) za dokončno ustavitev vozila. Poleg tega so Nemci ugotovili tudi to, da nižja potovalna hitrost lahko prinese tudi povečan (+ 100 vozil na uro) in bolj harmoničen pretok prometa, da o nižji količini pokurjenega pogonskega goriva, s tem pa tudi nižji količini ustvarjenih škodljivih emisij niti ne razmišljam. Očitno se tega zavedajo tudi številni prebivalci Nemčije, ki so sodelovali  v nedavno izvedeni reprezentativni WELT / Emnid študiji, ker je 63 odstotkov vprašanih podprlo predlog nemških okoljevarstvenih organizacij glede omejitve hitrosti na 130 km/h. Ob tem je 35 odstotkov vprašanih podprlo hitrost 130 km/h, 19 odstotkov vprašanih pa zagovarja nekoliko višjo omejitev hitrosti (150 km/h), 9 odstotkov vprašanih pa zagovarja še nižjo končno hitrost (120 km/h). Preostalih 36 odstotkov vprašanih je kategorično zavrnilo kakršnokoli omejevanje hitrosti na nemških avtocestah.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov