Avto.info

Korak naprej

Razdelilnik navora v novem modelu Audi RS 3

Korak naprej: Razdelilnik navora v novem modelu Audi RS 3

Korak naprej

Avtor: Foto: Audi

Novi Audi RS 3** prinaša čisto vozno dinamiko. Prvič v zgodovini je v Audi vgrajen razdelilnik navora RS, ki povsem spremenljivo porazdeli pogonski navor med zadnjima kolesoma. Skupaj s petvaljnim motorjem s 400 KM je kompaktni športnik izredno hiter. 2.5 TFSI zdaj razvije 500 Nm navora, kar je 20 Nm več kot njegov predhodnik. Audi RS 3 pospeši od 0 do 100 kilometrov na uro (kombinirana poraba goriva v l/100 km*: 8,8–8,2; emisije CO2, kombinirane v g/km*: 201–188) v 3,8 sekunde in razvije končno hitrost 290 kilometrov na uro – kar je največ v tem segmentu vozil.  

Kako deluje razdelilnik navora RS?
Razdelilnik navora RS omogoča povsem spremenljivo porazdelitev navora med zadnjima kolesoma. V nasprotju z diferencialom na zadnji premi in dosedanjo lamelno sklopko na zadnji premi razdelilnik navora uporablja po eno elektronsko krmiljeno lamelno sklopko na vsaki pogonski gredi. Pri športni vožnji poveča pogonski navor na zadnjem kolesu na zunanji strani zavoja z večjo obremenitvijo, kar znatno zmanjša možnosti za podkrmiljenje. V levih zavojih porazdeli navor na desno zadnje kolo, v desnih zavojih na levo zadnje kolo, pri vožnji naravnost pa na obe kolesi. Posledično ima vozilo optimalno stabilnost in odlično okretnost, zlasti pri vožnji skozi zavoje pri visokih hitrostih. Razdelilnik navora na nejavnih cestah omogoča nadzorovano drsenje, saj celotno pogonsko silo na zadnji premi prenese na eno od zadnjih koles – do kar 1.750 Nm navora. Natančna porazdelitev pogonskega navora je vedno odvisna od načina, izbranega v sistemu Audi drive select, in trenutne vozne situacije. Obe lamelni sklopki imata svoji krmilni enoti, ki vključujeta senzorje vrtilne frekvence koles elektronskega nadzora stabilnosti, za merjenje hitrosti vrtenja koles. Drugi dejavniki so še vzdolžni in prečni pospešek, kot zasuka volana, položaj pedala za plin, izbrana prestava in kot navpičnega zasuka, tj. vrtenje okoli navpične osi. Poleg tega je razdelilnik navora povezan z modularnim regulatorjem vozne dinamike.

Zakaj razdelilnik navora prinaša boljše vozne zmogljivosti?
Zaradi razlike v pogonskih silah se vozilo še bolje zapelje v zavoj in natančneje sledi kotu zasuka volana. Rezultat tega je manj podkrmiljenja, hitrejši in večji pospešek pri izhodu iz zavoja ter izjemno natančno in agilno vodenje vozila – za večjo mero varnosti pri vsakdanjih vožnjah in hitrejše čase na dirkalnih stezah. Razdelilnik navora omili tudi prekrmiljenje, saj navor porazdeli na kolo na notranji strani zavoja ali po potrebi na obe kolesi.

Pospeševanje: kakšne so novosti pri motorju in menjalniku?
Petvaljnik v modelu Audi RS 3 (kombinirana poraba goriva v l/100 km*: 8,8–8,2; emisije CO2, kombinirane v g/km*: 201–188) je močnejši in dosega večji navor. Namesto 480 je zdaj na voljo že 500 Nm navora in to v širokem območju vrtljajev od 2.250 do 5.600 vrtljajev. Nov krmilnik motorja prinaša še hitrejše in intenzivnejše povezovanje vseh pogonskih komponent. Zato je Audi RS 3** še bolj odziven, zlasti pri nižjem številu vrtljajev. Največja moč 294 kW (400 KM) je zdaj na voljo v območju od 5.600 do 7.000 vrt./min, kar je prej in dlje kot pri predhodniku. Tako Audi RS 3 (kombinirana poraba goriva v l/100 km*: 8,8–8,2; emisije CO2, kombinirane v g/km*: 201–188) pospeši od 0 do 100 kilometrov na uro v 3,8 sekunde, kar je za 0,3 sekunde hitreje kot doslej. Največja hitrost limuzine in modela Sportback je 250 kilometrov na uro. Po želji jo je mogoče povečati na 280 km/h. Če se stranka odloči za paket RS Dynamic in keramične zavore, pa jo je mogoče povečati celo na 290 kilometrov na uro. S tem je Audi RS 3** v svojem razredu vozil najboljši v pospeševanju in doseganju končne hitrosti. Moč petvaljnika na cesto prenaša 7-stopenjski menjalnik z dvojno sklopko, ki z robustnejšo zasnovo kotnega gonila upošteva povečan navor in bolj športno razporeditev prestav. Popolna uigranost vseh pogonskih komponent, vključno s sistemom Launch Control, omogoča modelu Audi RS 3** izredno hitro prestavljanje in s tem bliskovit zagon in pospeševanje.

Kakšno vlogo igra modularni regulator vozne dinamike?
Modularni regulator vozne dinamike (mFDR) po modelih Audi A3 in S3 (kombinirana poraba goriva v l/100 km*: 7,4–7,2; emisije CO2, kombinirane v g/km*: 170–165) zdaj tudi v pri modelu RS 3** zagotavlja hitrejše in natančnejše povezovanje sistemov za podvozje. Centralni sistem beleži podatke vseh komponent, ki so pomembne pri prečni dinamiki. Sistem mFDR sinhronizira oba krmilnika razdelilnika navora, prilagodljive blažilnike in funkcijo porazdeljevanja navora po posameznih kolesih, kar omogoča natančno krmiljenje in vodljivost. Tako poveča agilnost celotnega vozila, še posebno na bolj dinamičnih cestiščih.

Kako sistem Audi drive select vpliva na vozne lastnosti?
Sistem za vozno dinamiko Audi drive select v novem modelu Audi RS 3** ponuja sedem voznih načinov, kot so Comfort, Auto, Dynamic, Efficiency ter RS Individual, RS Performance in RS Torque Rear. Glede na izbrani način se lastnosti pogonskih komponent in podvozja spremenijo, tako recimo s komfortne nastavitve prestavimo na izrazito dinamično vožnjo ali optimizirano vožnjo po dirkalnih stezah. Poleg razdelilnika navora vpliva Audi drive select tudi na karakteristike motorja in menjalnika, servo ojačevalnik, prilagodljive blažilnike in lopute za izpušne pline. Različne karakteristike omenjenih sistemov poskrbijo za dinamično in zabavno vožnjo. V načinu RS Individual je mogoče nastaviti vsak sistem posebej. V načinu Dynamic so vse komponente prilagojene športni vožnji. Voznik to občuti v bolj neposrednem odzivu volana in izjemno hitri in dinamični vožnji ter po izrazitem zvoku motorja. Pretikanje z menjalnikom S tronic je krajše, pospeševanje pa bolj športno. Največja vozna dinamika bo dosežena v načinu Dynamic in RS Torque Rear, ki je značilen prav za nove modele RS 3.

Kako je razdelilnik navora integriran v sistem za vozno dinamiko?
Sistem Audi drive select vpliva na razdelilnik navora in s tem na vozne lastnosti glede na izbrani vozni način. Obstaja pet načinov, in sicer Comfort/Efficiency, Auto, Dynamic, RS Performance in RS Torque Rear. V načinih Comfort/Efficiency se pogonske sile porazdelijo na vsa štiri kolesa, pri tem prednostno na sprednjo premo. V načinu Auto je porazdelitev navora bolj uravnotežena, kar pomeni, da pri RS 3** ne pride niti do podkrmiljenja niti prekrmiljenja. Povsem drugače je v načinu Dynamic, kjer se več pogonskega navora prenese na zadnjo premo, kar doprinese k večji agilnosti in dinamiki. Do popolnosti vožnjo izpopolnjuje način RS Torque Rear, ki zaradi drsenja ni primeren za uporabo na javnih cestah. Zaradi razporeditve pogonske moči na zadnji del vozila pride do prekrmiljenja, kjer sistem na kolo na zunanji strani zavoja prenese do 100 % pogonskega navora. Poleg tega je Audi prilagodil karakteristike motorja in menjalnika. Ta posebna nastavitev pride do izraza v načinu RS Performance, ki je zasnovan za dirkalne steze. Vozilo je prilagojeno Pirellijevim gladkim (Semi-Slick) pnevmatikam Pirelli P Zero Trofeo R, ki so zdaj prvič na voljo opcijsko. Razdelilnik navora poskrbi za čim manj podkrmiljenja in prekrmiljenja in s tem zelo vzdolžno-dinamično športno vožnjo. Rezultat je hitrejše pospeševanje na izhodu iz zavoja in s tem hitreje prevožen krog.

Elektronski nadzor stabilnosti – po želji vklopljen, izklopljen ali v športnem načinu
Elektronski nadzor stabilnosti (ESC) je pri RS 3** posebej prilagojen razdelilniku navora, podvozju, pnevmatikam in novim voznim načinom za modele RS. Regulacija je hitrejša in natančnejša kot pri predhodniku. ESC lahko prestavite v športni način, ki je v voznem načinu RS Performance tovarniško nastavljen na ESC Sport. Za posebno športno vožnjo, na primer na dirkalnih stezah, lahko ESC tudi izklopite, s tem da držite tipko na sredinski konzoli pritisnjeno dlje kot tri sekunde.

Več natančnosti, več stabilnosti: kako poteka nastavljanje blaženja?
Serijsko športno podvozje RS ima nove blažilnike, posebej razvite za modele RS 3, in poseben sistem ventilov za modele RS. Ventili zagotavljajo posebno natančno odzivanje blažilnikov med fazo raztezanja in fazo stiskanja. Tako se blažilniki odzovejo še hitreje in učinkoviteje glede na trenutno vozno situacijo. Opcijsko je športno vzmetenje RS plus na voljo s prilagodljivim uravnavanjem blaženja. Slednje vsak blažilnik posebej in trajno prilagodi stanju cestišča, vozni situaciji in izbranemu voznemu načinu v sistemu Audi drive select. Opcije za udobno, uravnoteženo in športno vožnjo omogočajo občuten razpon karakteristike blaženja. Optimalna moč blaženja je izračunana v milisekundah, in sicer nizka za trša neravna cestišča in visoka za podporo karoserije pri hitri vožnji v zavojih ali pri zaviranju. Senzorji ob tem merijo navpični pospešek karoserije in relativno premikanje posameznih koles glede na karoserijo. To zagotavlja večjo dinamiko in visoko raven vozne stabilnosti s še večjim udobjem v povezavi s športnim podvozjem RS. V načinu RS Individual lahko nastavitev blaženja spreminjate s tremi opcijami glede na posameznikove želje in razmere na cesti. V načinu RS Performance je na voljo posebna komfortna nastavitev blažilnikov, ki zmanjšuje vertikalne obremenitve in ohranja optimalno prečno dinamiko – posebno primerno za dirkališča z neravnimi progami, kot je Nordschleife. 

Katere komponente še prispevajo k večji vozni dinamiki?
Nastavitev vzmeti in blažilnikov je izrazito toga, karoserija je 10 milimetrov nižja kot pri modelu Audi S3** in 25 milimetrov nižja kot pri modelu A3. S tem je težišče še bližje cestišču. Na sprednji premi je vzmetna noga McPherson z vrtljivim ležajem, značilnim za RS 3, ojačanimi spodnjimi prečnimi vodili, pomožnim okvirjem in stabilizatorjem. Na zadnji premi je štirivodilna zasnova z ločenim vzmetenjem in blažilniki, pomožnim okvirjem in cevastim stabilizatorjem, ki je prilagojen razdelilniku navora. Ojačani nosilci koles izboljšujejo prečno dinamiko ter odzivnost na krmilne ukaze in s tem agilnost vozila. Da bi izboljšali silo bočnega vodenja, tj. zagotovili boljši oprijem v zavojih in bolj dinamično vožnjo skozi zavoje, ima Audi RS 3** v primerjavi z modelom A3 za eno stopinjo več negativnega previsa na sprednji premi. Na zadnji premi je previs koles povečan za skoraj pol stopinje. Večji nagib proti cestišču, tj. večji kot med nivojem kolesa in navpičnico, prav tako zagotavlja natančen odziv krmiljenja.

Modelom RS posebej prilagojeno progresivno krmiljenje spreminja prestavno razmerje glede na kot zasuka volana – z večjim zasukom volana se prestavno razmerje zmanjšuje, krmiljenje pa postaja bolj neposredno. Poleg tega zagotavlja podporo v odvisnosti od hitrosti in jo je mogoče prek Audi drive select spreminjati v treh opcijah: udobno, uravnoteženo in športno. Tako razdelilnik navora in ostali sistemi in komponente poskrbijo, da se močan pogon novega modela Audi RS 3** v vseh situacijah optimalno prenese na cestišče.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov