Avto.info

World Energy Outlook 2019 by IEA

Kupci SUV-jev izničili okoljevarstvena prizadevanja

World Energy Outlook 2019 by IEA: Kupci SUV-jev izničili okoljevarstvena prizadevanja

World Energy Outlook 2019 by IEA

Avtor: Foto: Getty Images
World Energy Outlook 2019 by IEA: Kupci SUV-jev izničili okoljevarstvena prizadevanja World Energy Outlook 2019 by IEA: Kupci SUV-jev izničili okoljevarstvena prizadevanja

Leta 1974 ustanovljena Mednarodna agencija za energijo (IEA) bo v letošnjem novembru izdala novo globalno poročilo glede ustvarjenih CO2 emisij v industriji in transportu. Iz njega je razvidno, da so kupci modnih SUV-jev z nepotešljivim apetitom do takšnih avtomobilov že izničili aktualna okoljevarstvena prizadevanja glede zniževanja ustvarjenih CO2 emisij …

Ob napovedanem izidu poročila World Energy Outlook 2019, ki bo bralcem dostopno na sredini letošnjega novembra, so pri IEA predstavili tudi njihov komentar glede globalne porabe različnih virov energije v industriji ter transportu v obdobju od začetka leta 2010 do zaključka leta 2018. Sklepna ugotovitev strokovnjakov je, da so se SUV vozila zaradi čedalje večje priljubljenosti in posledične razširjenosti že zavihtela na drugo mesto največjih porabnikov energije in ustvarjalcev CO2 emisij, pred njimi se nahaja samo še energijski sektor (predvsem elektrarne, ki pridobivajo energijo ob pomoči fosilnih goriv …).

Ob tem so predstavili tudi nekaj številk. Leta 2010 so si modni SUV-ji odrezali 17 odstotni globalni tržni delež (približno 35 milijonov primerkov) med celotno svetovno populacijo avtomobilov, leta 2018 se je ta delež povzpel že na 39 odstotkov. V praksi to pomeni, da je v obtoku po celem svetu trenutno že približno 200 milijonov SUV vozil, zato se je njihov prispevek k ustvarjanju CO2 in ostalih škodljivih emisij povečal iz 0,55 gigaton (1 gigatona = 1 000 000 000 000 kg) v letu 2010 na 0,7 gigaton v letu 2018. To je v tem obdobju uspelo samo še globalnemu energijskemu sektorju, ki je ustvaril 1405 milijonov ton CO2 emisij. Povsem drugačna je zgodba o normalnih (nič 'visoko nasajenega' za vožnjo po asfaltu …) avtomobilih, ki so v zadnjih osmih letih celo znižali svoj prispevek (- 75 milijonov ton) glede ustvarjanja CO2 emisij, čeprav jih je na cestah še vedno občutno več kot pa SUV modelov.

Tudi strokovnjakom organizacije IEA je že zdavnaj jasno to, kar ni jasno nekaterim družbeno neodgovornim novinarjem in kupcem, da imajo SUV-ji v povprečju za 25 odstotkov bolj izrazito in  neutolažljivo potrebo po energiji (to velja tudi za hibridno gnane in električne SUV-je), ker so pač težji in aerodinamično bolj 'okorni' kot pa normalni avtomobili. Posledično se je v zadnjih osmih letih dvignila tudi potreba po fosilnih gorivih (+ 3,3 milijona sodčkov nafte na dan), čeprav so kupci normalnih vozil z boljšo ekonomičnostjo teh avtomobilov v enakem obdobju privarčevali približno 2 milijona sodčkov nafte na dan. Dodatnih 100.000 sodčkov dnevno načrpane nafte so privarčevali tudi uporabniki do sedaj izdelanih striktno električno gnanih normalnih avtomobilov.

Če politika in okoljevarstveniki v bližnji bodočnosti ne bodo uspeli zajeziti te, že kronične 'SUV epidemije' med prebivalci tega planeta, bodo do leta 2040 izgubljeni prav vsi prihranki na področju globalno ustvarjenih CO2 emisij, ki jih bo do takrat ustvarilo približno 150 milijonov striktno električno gnanih avtomobilov …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov