Avto.info

Poročilo kluba ADAC

Najboljša za okolje so vozila na plinski pogon

Poročilo kluba ADAC: Najboljša za okolje so vozila na plinski pogon

Poročilo kluba ADAC

Avtor: Foto: ADAC & Volkswagen
Poročilo kluba ADAC: Najboljša za okolje so vozila na plinski pogon Poročilo kluba ADAC: Najboljša za okolje so vozila na plinski pogon

V teh dneh so pri nemškem klubu ADAC izdali poročilo, ki dokončno razbija mit o trenutnem  okoljevarstvenem potencialu električnih avtomobilov, ker so številni strokovnjaki že pred časom ugotovili, da je realizacija takšnega mita možna samo ob 100-odstotnem izkoriščanju obnovljivih virov (hidroelektrarne, solarne in vetrne elektrarne) električne energije.

Prehod v nizkoogljično družbo in gospodarstvo postaja čedalje bolj nejasen, ker imamo na eni strani politike in proizvajalce avtomobilov, ki nam želijo na vsak način prodati čim več električnih in hibridnih avtomobilov, zato nas ob tem seveda pridno prepričujejo, da so takšni avtomobili edina rešitev za ta planet. Na drugi strani imamo skeptike, ki jim je jasno, da lahko ljudje zadostno količino električne energije trenutno ustvarimo samo na neekološki način (termoelektrarne, plinske elektrarne in jedrske elektrarne), poleg tega se pojavljajo tudi številni pomisleki glede stranskih negativnih efektov (proizvodnja in razgradnja, odnosno recikliranje litij-ionskih akumulatorjev) splošne elektrifikacije avtomobilov.

V nemško raziskavo so vključeni celotni življenjski cikli (od 'rojstva' do 'smrti') približno 15 let, različno gnanih avtomobilov iz 'golfovega' razreda (evropski C segment), ki letno prevozijo povprečnih 15.000 kilometrov. Nemci so ob sodelovanju z akademskim partnerjem (JOANNEUM RESEARCH Forschungsgesellschaft mbH) primerjali količine toplogrednih emisij, ki nastanejo ob izdelavi, uporabi in recikliranju takšnih avtomobilov, istočasno so izračunali tudi količino emisij, ki nastanejo pri proizvodnji, distribuciji in porabi pogonskih goriv (bencin, dizel in plin) ter električne energije. Rezultati te raziskave ne bodo všeč simpatizerjem električnih avtomobilov, ker so Nemci po teh kriterijih ugotovili, da si laskavi naslov pravega ekološkega avtomobila resnično zaslužijo samo avtomobili na plinski pogon (stisnjen zemeljski plin (CNG) in utekočinjeni naftni plin (LPG)), ker električni avtomobil po takšnih kriterijih ni prav nič bolj ekološki od dizelsko gnanega avtomobila.

Ob primerjavi z bencinsko gnanim avtomobilom bo okoljevarstvo striktno električno gnanega avtomobila ob upoštevanju prej omenjenih kriterijev razvidno šele po dobrih osmih (8,5) letih druženja z lastnikom (uporabnikom), odnosno po 127.500 prevoženih kilometrih. Še slabše jo električni avtomobil odnese ob primerjavi z dizelsko gnanim avtomobilom. V tem primeru se več okoljevarstva pokaže šele po 219.000 prevoženih kilometrih, odnosno razdobju v dolžini 14,6 let. Nemce je presenetil predvsem zmagovalni koncept v obliki plinsko gnanega avtomobila, ki kaže, kako okoljevarstveni so lahko avtomobili s konvencionalnim pogonom. Če bi uporabniki cenili tudi lastnosti biometana bi bil skupni okoljevarstveni izkupiček plinsko gnanih vozil še občutno večji …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov