Avto.info

Raziskava kluba ADAC

'Zimske radosti' lastnikov električnih avtomobilov

Raziskava kluba ADAC: 'Zimske radosti' lastnikov električnih avtomobilov

Raziskava kluba ADAC

Avtor: Foto: Mitsubishi & ADAC
Raziskava kluba ADAC:  Zimske radosti  lastnikov električnih avtomobilov

Pri nemškem klubu ADAC so pripravili nekaj koristnih nasvetov in opozoril za lastnike striktno električno gnanih avtomobilov, ki bi njihova vozila radi uporabljali tudi v zimskem času. Ob tem so pripravili tudi zanimivo primerjavo, ki je znova razkrila, kako pogubne so lahko nizke zimske temperature za vgrajene akumulatorje v električnih avtomobilih.

V svetu transportnih sredstev veljata dve pravili, ki sta večni. Prvo je povezano z maso avtomobila, bolj ko je avtomobil otovorjen z različno potrebno in nepotrebno opremo, več energije (pogonsko gorivo) boste potrebovali za njegovo samodejno premikanje. Drugo pravilo, ki velja za čisto vse avtomobile (ne glede za zasnovo ali filozofijo pogona) pravi, da vsako ogrevanje notranjosti potniške kabine povzroči povečanje povprečne porabe goriva, ker sedaj že vemo, da vam bo vsak vklopljen 100 vatni odjemalec električne energije ob premagovanju stotih kilometrov dvignil porabo za en deciliter. Ob tem morate vedeti tudi to, da takšno zahtevo izpolnjuje že vklopljen par glavnih prednjih žarometov, če ob tem pomislim še na ostale koristne in nekoristne odjemalce (dežni in še kakšni  senzorji, ogrevani sedeži – ste kupili avtomobil, kjer ogrevanje kabine ne deluje ali pa ni efektivno? Imate doma morda tudi ogrevane in električno pomične kuhinjske stole? Med nekoristno opremo sodi tudi električno ogrevan volan – imate doma ko jeste tudi dodatno električno ogrevane žlice, vilice in nože? In zakaj ne?) električne energije v današnjih avtomobilih in prištejem njihove želje po električni energiji, potem ste že pred tem, preden ste sploh speljali z mesta, ob pol litra goriva …

V tem pogledu trpijo tudi striktno električno gnani avtomobili, sploh v primeru, ko lastniki avtomobilov v zimskem času nimajo na razpolago ogrevane garaže, ki je obvezna 'dodatna premium oprema' za vse pametne lastnike takšnih vozil, ker iz izkušenj ob zimskem ravnanju s prenosnimi telefoni, svetilkami in fotoaparati vemo, da lahko nizke zimske temperature iz baterij in akumulatorjev zelo hitro preženejo še zadnje življenjske znake, kako hitro se to odvija v svetu električnih vozil, je razkrila primerjava kluba ADAC, kjer so v te namene uporabili mitsubishi i-MiEV, ki ima tudi francosko sorodstvo. Ogrevanje potniške kabine pred samo vožnjo je pri električnem avtomobilu smiselno samo takrat, ko je avtomobil priklopljen na električni polnilec, ker energija, ki je potrebna za delovanje grelca prihaja iz polnilnice. Ob tem pa bo seveda potrebno upoštevati tudi to, da bo sam postopek polnjenja akumulatorjev zaradi tega nekoliko daljši. V tem primeru vklopljeno kabinsko ogrevanje nima vpliva na avtonomni doseg avtomobila. Nekoliko drugačna je zgodba o lastnikih, ki si privoščijo vklop kabinskega gretja brez podpore polnilnice. Nemci pravijo, da vam bo vklop kabinskega gretja v tem primeru lahko požrl tudi do 5 kilovatov električne energije. V praksi si boste pozimi na ta način lahko še za eno tretjino znižali vozno avtonomijo (čas trajanja vožnje: največ 3 ure) z enim samim polnjenjem akumulatorjev s kapaciteto petnajstih kilovatnih ur.

Izguba pogonske energije v zimskem času bo še večja zaradi vgrajenih akumulatorjev, ki imajo zaradi zahtev po njihovem dobrem termičnem počutju poleg hladilnikov vgrajene tudi grelce. Zaradi tega Nemci svetujejo uporabnikom električnih avtomobilov, da naj se pozimi pred vožnjo električnega avtomobila raje bolj toplo oblečejo, najbolj hvaležni za to, da delovanje kabinskega gretja potem ni nastavljeno 'na polno', jim bodo vgrajeni akumulatorji. Kako pogubno lahko nizke temperature ozračja zavrejo 'zimske radosti' lastnikov električnih avtomobilov pa prikazuje primerjalna tabela kluba ADAC. Ko se boste z vašim 'elektro-bushijem' vozili pri 20 stopinjah Celzija po Portorožu in vam je jasno, da počasna vožnja (30 km/h) poleg varnosti prinaša tudi 'biti viden' efekt, boste ob slovenski obali z enim samim polnjenjem akumulatorjev prevozili 188 kilometrov. Celotna pustolovščina bo v tem primeru trajala 6 ur in 15 minut. Ko boste s takšnim avtomobilom obiskali Kranjsko goro pri -20 stopinjah Celzija, boste z isto hitrostjo (30 km/h) in ob enakih pogojih prevozili samo še 68 kilometrov, občutno krajša pa bo tudi vožnja (2 uri in 16 minut). Se vam v življenju dostikrat mudi? Tudi v tem primeru vam električni avtomobil ni pisan na kožo. Mitsubishi, ki je poleti s hitrostjo 30 km/h z enim samim polnjenjem akumulatorjev prevozil 188 kilometrov, bo po obisku kakšne avtoceste, kjer bo lahko vozil s hitrostjo 100 km/h, prevozil samo 91 kilometrov. Zaradi tega Nemci svetujejo lastnikom tudi to, da naj ob načrtovanju zimskih voženj upoštevajo dejstvo o 'splošni ranljivosti' električnih avtomobilov ob takšnih pogojih delovanja in temu primerno prilagodijo vozne načrte in stil vožnje.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov