Avto.info

Mitsubishi

Tokio, imamo problem!

Mitsubishi: Tokio, imamo problem!

Mitsubishi

Avtor: Foto: Mitsubishi
Mitsubishi: Tokio, imamo problem!

Nad japonsko avtomobilsko znamko Mitsubishi se v teh dneh zgrinja čedalje več grozečih temnih oblakov, ker je vodstvo koncerna včeraj priznalo novinarjem, da traja praksa zavajanja kupcev glede navedb o povprečni porabi pogonskih goriv pri znamki Mitsubishi precej dlje kot so sprva (20. aprila 2016) poročali mediji, ki so ob tem omenjali leto 2002 kot izhodiščno leto tega nečednega početja.

Sedaj se je izkazalo, da je ta nečedna praksa, ki jo je javnosti kot prvi razkril Mitsubishijev domači poslovni partner (znamka Nissan) pri proizvodnji in prodaji 'kei-car' avtomobilov, pri svetovno znani avtomobilski znamki iz Tokia uveljavljena že 25 let. Ta včeraj (v tujih medijih …) objavljena novica o novih razsežnostih Mitsubishijevega 'MPG' (Miles Per Gallon) škandala je že povzročila nadaljnjo 10 odstotno izgubo vrednosti delnic te družbe, celotna izguba vrednosti delnic na tokijski borzi v zadnjem tednu dni je zaradi tega že 50 odstotna …

Včeraj so predstavniki znamke Mitsubishi o tem, da trajajo manipulacije v zvezi z njihovimi navedbami o povprečni porabi goriv pri njihovih serijskih modelih že 25 let, obvestili tudi japonsko transportno ministrstvo, oglasili pa so se tudi Američani iz 'zloglasne' vladne organizacije NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration), ki od predstavnikov znamke Mitsubishi zahtevajo dodatna pojasnila. Poznavalci razmer so prepričani, da lahko v naslednjih treh mesecih delovanja posebne, nedavno ustanovljene preiskovalne komisije, pričakujemo nadaljnja razkritja podobnih nepravilnosti, ki ne bodo ravno po godu delničarjem in lastnikom družbe Mitsubishi Motors Corporation.

Veliko bolj konkreten je Keiichi Ishii, japonski transportni minister, ki je včeraj ob tem že napovedal nove težke čase za to avtomobilsko znamko, ker močno dvomi, da bo Skupina Mitsubishi tudi tretjič finančno reševala 'nasedlo ladjo' z imenom Mitsubishi. Vse skupaj se je pričelo odvijati po tem, ko so Nissanovi zaposleni izvedli interne teste povprečne porabe goriva pri majhnih osebnih modelih avtomobilov, ki nastajajo v koprodukciji z znamko Mitsubishi. Ob tem so ugotovili, da so Mitsubishijeve uradne navedbe glede povprečne porabe goriva od 5 do 10 odstotkov nižje kot dejanske številke, pridobljene na testih.

Pri znamki Mitsubishi so 20. aprila 2016 priznali, da so načrtno zavajali kupce, vendar so ob tem omenili samo leto 2002, sedaj so skesano priznali, da to počno že 25 let. Tako smo na začetku (pred enim tednom) govorili o približno 625.000 izdelanih avtomobilih (468.000 jih je ostalo na Japonskem, ostale so izvozili) z lažno 'energetsko izkaznico', ki so nastali v obdobju od leta 2002 do današnjih dni, sedaj predvidevajo, da bodo končni izsledki razkrili precej večje število prevaranih kupcev. Ob tem smo izvedeli tudi nekaj internih skrivnosti, ki so razkrile celotno razsežnost tega problema.

Pred petindvajsetimi leti se je nekdo pri znamki Mitsubishi odločil, da bodo z uvedbo določenih testnih postopkov dosegli ukinitev nekaterih ostalih testnih postopkov, posledično bo gospodarska družba privarčevala pri izrabi delovnega časa zaposlenih in sredstev, večji bo tudi dobiček. Zato so preprosto ukinili interne teste po veljavni japonski zakonodaji in v uradnih priročnikih, ki opisujejo njihove avtomobile, raje pričeli pisati številke, pridobljene po bolj ugodnih testnih metodah, ki veljajo v ZDA. Poleg tega nekaterih testov (recimo meritev na valjih) v resnici sploh niso izvajali. Znane so tudi že prve konkretne posledice za znamko Mitsubishi, ker so japonski uradniki že ustavili proizvodnjo in prodajo vseh modelov z zavajajočimi podatki o povprečni porabi goriva.

Ta škandal je ob primerjavi s Volkswagnovim škandalom zelo majhen, vendar je za znamko Mitsubishi lahko usoden, ker je to že drugi veliki škandal v zadnjih petnajstih letih. Takrat so priznali, da so dobro vedeli za določene konstrukcijske napake pri njihovih serijskih modelih, vendar niso poskrbeli za njihovo odpravo, poleg tega so izvajali tihe vpoklice lastnikov prizadetih avtomobilov. Po japonski zakonodaji je to kaznivo dejanje. Po navedbah iz japonskih medijev je med avtomobili z neresnično prikazano povprečno porabo goriva še nekaj modelov (i-MiEV, pajero, outlander in RVR) …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov