Avto.info

Povezana vozila za potrebe logističnega sektorja

MAN je družbi DB Schenker dostavil prva omrežno vodena vozila

Povezana vozila za potrebe logističnega sektorja: MAN je družbi DB Schenker dostavil prva omrežno vodena vozila

Povezana vozila za potrebe logističnega sektorja

Avtor: Foto: MAN Truck & Bus
Povezana vozila za potrebe logističnega sektorja: MAN je družbi DB Schenker dostavil prva omrežno vodena vozila Povezana vozila za potrebe logističnega sektorja: MAN je družbi DB Schenker dostavil prva omrežno vodena vozila Povezana vozila za potrebe logističnega sektorja: MAN je družbi DB Schenker dostavil prva omrežno vodena vozila Povezana vozila za potrebe logističnega sektorja: MAN je družbi DB Schenker dostavil prva omrežno vodena vozila Povezana vozila za potrebe logističnega sektorja: MAN je družbi DB Schenker dostavil prva omrežno vodena vozila Povezana vozila za potrebe logističnega sektorja: MAN je družbi DB Schenker dostavil prva omrežno vodena vozila

DB Schenker, MAN Truck & Bus in Univerza uporabnih znanosti Fresenius v praktično uporabo prvič uvajajo tovornjake, ki so med seboj povezani z omrežjem, uporabljali pa jih bodo za potrebe logistične industrije. Trinajstega februarja je MAN podjetju DB Schenker na njihov sedež podjetja v München dostavil prva projektna vozila, v imenu logistične skupine Essen je ključe slavnostno sprejel glavni operativni direktor podjetja Ewald Kaiser, oddal pa mu jih je član uprave za raziskave in razvoj MAN Truck & Bus AG, Dr. Frederik Zohm.

'Avtonomna vožnja in omrežno povezana vozila bodo nedvomno močno spremenila cestne prevoze. Ta projekt se prvič osredotoča na vožnjo v konvoju (platooning) pri realnih logističnih potrebah in v realnem prometu, zato smo še posebej navdušeni nad tem, da lahko integriramo vozila v naše operativne vožnje', je poudaril Ewald Kaiser.

'Že pri prejšnjih projektih smo dokazali, da tehnologija povezane vožnje v konvoju deluje, na primer pri projektu European Truck Platooning Challenge. Prilagajanje te tehnologije resničnim vsakodnevnim razmeram v logističnem sektorju je izziv, s katerim se spopadamo zdaj', je iz vidika proizvajalca vozil dodal dr. Frederik Zohm.

Skupni projekt se je začel že v maju 2017 in prinaša uporabo MAN-ovih vozil v klasičnem prometu. Naslednjih nekaj mesecev bo DB Schenker ta vozila vsakodnevno uporabljal pri svojih načrtovanih operacijah in to v dejanskih prometnih scenarijih na avtocesti A9 med Münchnom in Nürnbergom. Prav tako bo to prvič, da bodo profesionalne testne voznike za volanom zamenjali vozniki podjetja DB Schenker. Njihove izkušnje, ocene in vrednotenja vožnje v konvoju so bistvenega pomena za Univerzo uporabnih znanosti Fresenius, ki kot tretji partner projekta zagotavlja znanstveno podporo za vsa testna vozila.

'Želimo ugotoviti, kakšen vpliv ima nova tehnologija na voznike. Študija se osredotoča na nevrofiziološke in psihosocialne ravni,' je pojasnil prof. Dr. Christian T. Haas, vodja Inštituta za kompleksne zdravstvene raziskave na Univerzi uporabnih znanosti Fresenius.

Rezultati študije sodelovanja človeka in stroja bodo takoj implementirani v nadaljnji razvoj tehnologije. 'Takšne informacije ponujajo možnost dodatnih ugotovitev v smislu digitalizacije delovnih pogojev in lahko služijo kot odlična baza podatkov za poznejše projekte.

Predaja vozil je signal za začetek priprav za cestno testiranje. Če so bili pretekli meseci namenjeni proizvodnji testnih vozil in opreme ter opremljanju z dodatnimi tehničnimi komponentami za izvedbo konvojskih voženj, je projekt sedaj osredotočen na intenzivno usposabljanje voznikov in njihovih nalog ter nenazadnje na integriranje v DB Schenkerjeve logistične procese.

Prve vožnje v konvoju se bodo na A9 izvajale od aprila dalje, v začetku bodo tovorna vozila po avtocesti vozila brez tovora. Glavni namen za takšen potek je ugotoviti, kakšni so vozni pogoji v dnevnih prometnih tokovih, pa tudi usposobiti voznike, vpletene v projekt upravljanja vozil. Slednji bodo najprej deležni intenzivnega teoretičnega in praktičnega usposabljanja, za katerega bodo poskrbeli specialisti pri MAN ProfiDrive. Za začetek bodo vožnje opravljali na simulatorjih, šele potem na cesti. Predstavniki Univerze uporabnih znanosti Fresenius bodo spremljali voznike in vestno dokumentirali njihove izkušnje.

Ko bo intenzivno usposabljanje na simulatorjih končano, bodo vozniki začeli z vožnjami na cesti, kjer bodo izvajali dnevne in tedenske testne vožnje. Tekom leta 2018 bodo začeli izvajati tudi že prave vožnje s tovorom, konvoji pa bodo tako trikrat dnevno vozili na relaciji München-Nürnberg, med logističnimi centri podjetja DB Schenker.

Kaj natančno je ‘platooning’? Angleški izraz lahko prevedemo v vodenje oziroma konvoj, gre pa za način vožnje, v kateri vsaj dva ali več tovornjakov po avtocesti vozi tesno eden za drugim. Za varnost v tem primeru skrbi tehnična pomoč, saj vozila med seboj komunicirajo in preden prvo izvede določen manever, so o slednjem obveščena že vsa ostala vozila v konvoju. Elektronska povezala namreč služi kot ‘oko’, zato so vsa ostala vozila v konvoju deležna enakih informacij o dogajanju na cesti, kot prvo. Zato po prvem tudi prilagajajo svojo smer in hitrost.

Na ta način je varnost zagotovljena, glavni namen takšnih voženj pa je varčevanje pri porabi goriva na račun takoimenovanega ‘slipstreeminga’ oziroma rezanja zračnega upora.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov