Avto.info

Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY

Feng shui

Avtor: Foto: Anže Jereb


Opis in fotogalerija

Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui

Ljubitelji veščine feng shui nad obliko Mercedesovega modela GLK verjetno zmajujete z glavo. Njegove linije so namreč pravo nasprotje vsega, kar feng shui zagovarja, zunanji robovi pa tako ostri, kot bi se jih s svojim nožem lotil Gordon Ramsay.

Takšna oblika seveda ima svoj namen; avtomobil zaradi nje deluje bolj nastopaško pa tudi resno in terensko robustno. Šele, ko ga postavimo ob bok tekmecema, kot sta BMW X3 ali audi Q5, vidimo, da je njegov sprednji del precej nižji, morda le nekoliko bolj visok kot pri kakšni limuzini, pa tudi, da je od omenjenih GLK za dobrih deset centimetrov krajši.

Preden razložimo, da mu krajše mere lahko štejemo v prid, pa še to. Tudi notranjost je povsem 'ostra'. Vse je odrezano in bore malo zaobljeno, a zelo všečno. V GLK-ju si sicer ne predstavljam v obleko, s kravato odetega gospoda, je pa okolje dovolj elegantno, da bodo zadovoljni tudi bolj zahtevni. Kakovost izdelave je odlična, materiali pa mehki in prijetni. Vložki aluminija lepo razbremenijo sicer bolj monotono notranjost, sedež je izdatno nastavljiv, položaj za volanom pa dober.

Glede upravljanja vozila imamo le eno pripombo, ki jo lahko izpostavimo pri prav vseh mercedesih; to je ročica, s katero nastavljamo smernike in luči. Prav vsi proizvajalci ponujajo za brisanje stekel spredaj in zadaj drugo ročico, ki je na desni strani, tukaj pa ta leva skrbi za prav vse. In zahteva kar nekaj privajanja, saj jo lahko premikamo levo in desno, ven in noter, gor in dol ter jo vrtimo okoli njene osi. Veliko preveč za eno samo ročico. Je pa že na sprednjih sedežih prostora manj od pričakovanega, višji člani uredništva so tarnali nad utesnjenostjo, tudi če so postavili sedež povsem nazaj. Podobno je na zadnji klopi, kjer dolgonogi ne bodo sedeli v udobju, prtljažnik pa s svojimi dobrimi 450 litri ni majhen, a s preveč lepo podlogo kar namiguje na to, da vase ni pripravljen sprejeti česa umazanega. Morda le torbo, ko se aktivni lastnik odloči za malo športa.

Le zakaj manjše mere potemtakem štejemo avtomobilu v prid? Predvsem zaradi voznih lastnosti. Seveda ne gre pričakovati, da se bo avtomobil peljal kot po tračnicah, pa tudi ne, da bi bili lastniki športnih terencev izjemno zahtevni, ko pridemo do poglavja o vozni dinamiki. A GLK na tem področju naravnost blesti. Nobeden od prej omenjenih tekmecev ne zmore ponuditi tako prijetne vozniške izkušnje, kjer sta prejšnja dva težka in pogosto kar malce okorna, je GLK lahkoten in prijetno vodljiv. Višjega težišča in ne najmanjše mase se sploh ne občuti, tudi nagibanja ni preveč in rekli bi, da so prav vozne lastnosti eden najboljših elementov tega avtomobila. Seveda so pomembne tudi ostale lastnosti, pri katerih GLK tudi ni slab, tukaj pa pokaže svojo prednost. Na teren se pa z njim tako ali tako ne bo nihče podajal, kljub štirikolesnemu pogonu. Je namreč preveč eleganten in predrag, da bi ga mučili po brezpotjih.

Čeprav je testno vozilo poganjal drugi najšibkejši motor v ponudbi, niti ne vidimo potrebe po bolj zmogljivem. 125 kW je povsem dovolj, da je avtomobil živahen in nikoli se nam ni zazdelo, da bi potrebovali več. Prehitevanja so enostavna, sunek v hrbet pri močnem pospeševanju pa tudi jasno občuten. Seveda, poglejte si krivuljo navora, pa vam bo hitro postalo jasno, kam pes taco moli. 400 Nm navora je na voljo pri vsega 1400 vrtljajih. Zato se avtomobil nikoli ne zdi podhranjen, le izjemno prožen in živahen. K splošnemu občutku pripomore seveda še odlični sedemstopenjski menjalnik 7-G tronic, ki mimogrede svoje delo opravlja tudi v najbolj športnih različicah AMG. Menjalnik je lahko uglajen, ali pa športno hiter. Pogonskemu sklopu bi skoraj že namenili oceno odlično, pa nas je vseeno v nečem razočaral. Poraba goriva je občutno prevelika, pod osem litrov se ni hotela spustiti niti pri izjemno previdni vožnji.

Če je prostornost v prvem planu, potem GLK ne blesti najbolj in znajo tekmeci ponuditi več. V primeru, da se kljub večjemu avtomobilu še vedno želite peljati bolj dinamično, pa je prava izbira. Cena takšnega GLK-ja z nekaj dodatki znaša več kot 46.000 evrov, kar seveda ni malo, a se za to znamko povsem spodobi.

Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui
Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui
Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui
Mercedes-benz GLK 220 CDI blueEFFICIENCY: Feng shui
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov