Avto.info

Allard J2X Mk1

Reinkarnacija

Allard J2X Mk1: Reinkarnacija

Allard J2X Mk1

Avtor:
Allard J2X Mk1: Reinkarnacija Allard J2X Mk1: Reinkarnacija Allard J2X Mk1: Reinkarnacija Allard J2X Mk1: Reinkarnacija Allard J2X Mk1: Reinkarnacija Allard J2X Mk1: Reinkarnacija Allard J2X Mk1: Reinkarnacija Allard J2X Mk1: Reinkarnacija Allard J2X Mk1: Reinkarnacija Allard J2X Mk1: Reinkarnacija
V triletnem obdobju (1951-1954) so pri britanskem podjetju 'Allard Motor Company' izdelali 83 legendarnih roadsterjev z oznako J2X, ki so sodelovali na različnih avtomobilističnih preizkušnjah tedanjega časa in dosegli spoštovanje in priznanje mednarodne javnosti.

Med tedanjimi vozniki allardov najdemo nekatera zveneča imena iz avtomobilske zgodovine kot so Carrol Shelby, corvettin idejni oče Zora Arcus Duntov (foto št. 8), Masten Gregory, Gen. Curtis LeMay, Bill Pollack, igralec Steve McQueen in nenazadnje tudi tedanji lastnik in ustanovitelj podjetja, Sydney Allard, ki je leta 1951 osvojil 3. mesto na 24-urni dirki v Le Mansu (foto št. 9). Na fotografiji št. 10 je prikazan utrinek iz dirke v Goodwoodu (1952).

Leta 1999 je Roger P. Allard (foto št. 11) v kanadskem Montrealu ustanovil podjetje 'Allard Motor Works Inc.' in pričel z razvojem ter kasnejšo izdelavo prototipov. Novi allard J2X Mk1 je kljub izpeljanim spremembam v duhu današnjega časa oblikovan v popolnoma enakem stilu kot njegov slavni predhodnik. Kot je povedal sedanji lastnik, so se pri razvoju naslednika osredotočili na varnost, zanesljivost, udobje in vozne lastnosti. Pri izdelavi šasije in karoserije so uporabili veliko kompozitnih materialov ter aluminija. Računalniške simulacije so pripomogle pri nastajanju con in ojačitvenih elementov, ki v slučaju trka absorbirajo energijo. Vozilo so opremili tudi z 'roll-barom' in podaljšali armaturno ploščo za 4 palce. Obenem so se posvetili tudi podvozju, ki je zasnovano in izdelano po aktualnih konstruktorskih smernicah, ter znižanju težišča.

Tudi pri izbiri pogonskega agregata so se zgledovali po preteklosti. Pri osnovni izvedbi bo za premikanje zadolžen motor V8 iz koncerna General Motors, ki nosi oznako GM 350 cu 'RamJet' PFI in lahko mobilizira okrog 354 KM. Nadgradnjo predstavlja Chryslerjev osemvaljnik 'Hemi' z delovno prostornino 5,7 ali 6,1 litra ter Cadillacov 'Northstar'. Vsi motorji so dobavljivi v povezavi s 5-stopenjskim ročnim menjalnikom 'Tremec TKO 5-speed' ali z doplačljivo avtomatiko. Za razliko od sodobnih dirkalnikov je allard postavljen na jeklena platišča z 72 naperami, ki jih izdeluje podjetje 'Dayton Wire wheels' in so obuta v pnevmatike dimenzij 235/60 ZR16. Načrtovana letna proizvodnja znaša 100 vozil. Ob morebitnem nakupu enega izmed izdelanih primerkov pričakujejo od kupca nakazilo v vrednosti 95.000 ameriških dolarjev.

tekst: Marko Miklavc
foto: Allard

Send to Kindle
| Share

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov