Avto.info

Škoda 1100 OHC coupé

Ponovno rojstvo legendarnega kupeja

Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja

Škoda 1100 OHC coupé

Avtor: Foto: Škoda
Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja

V teh dneh so Čehi obvestili javnost o ponovnem rojstvu enega izmed dveh legendarnih tekmovalnih kupejev, ker sta bila oba prvotna predstavnika kupe različice tekmovalnega modela 1100 OHC spider uničena proti koncu šestdesetih let prejšnjega stoletja. Sedaj je pred nami obujena škoda 1100 OHC coupé.

Pri znamki Škoda so že lani povedali, da razmišljajo o ponovni izdelavi enega izmed samo dveh izdelanih tekmovalnih kupejev na osnovi legendarne škode 1100 OHC spider (interna koda: 968), ki sta prvotno nastala leta 1960. Oba kupeja sta leta 1962 zaključila uradni tekmovalni karieri, predvsem zaradi spremenjenih FIA pravil igre v kategoriji avtomobilov z vgrajenimi pogonskimi sklopi, ki so lahko imeli največ 1,1-litra delovne prostornine, posledično so Čehi leta 1966 prodali oba avtomobila paru privatnih kupcev, ki sta nato po nekaj letih lastništva razbila oba avtomobila ob njunem 'športnem udejstvovanju' v javnem prometu.

Prvi izmed obeh uničenih kupejev je pred usodnim karambolom dočakal transplantacijo novega pogonskega sklopa, ker je njegov lastnik (Hanuš Hrabánek, oče sedanjega direktorja (Michal Hrabánek) Škodinega športnega oddelka) odstranil originalni tekmovalni 1,1-litrski motor in ga nadomestil s serijskim 1,3-litrskim pogonskim sklopom iz tedanje kabrioletske felicie. Originalni 1,1-litrski pogonski sklop se je ob tem vrnil pod okrilje znamke Škoda kot razstavni primerek za šolanje Škodinih konstruktorjev motorjev. Ko je Hrabánek kasneje prodal ta kupe, se je novi lastnik z njim zapletel v prometno nesrečo (usodno srečanje s telegrafskim drogom ob cesti …) v kateri je avtomobil pogorel do konca. Podobna usoda je čakala tudi drugi kupe, ki ga je leta 1966 kupil Dušan Velebný, kasnejši vodja Škodinega tehničnega centra. Tudi pri tem kupeju so zamenjali vgrajeni pogonski sklop in ga nadomestili z 1,3-litrskim OHV motorjem iz prvotne octavie. Po menjavi lastništva so se novi lastniki tudi s tem avtomobilom večkrat zapletli v nesreče, trenutno se ta nerestavrirana in nepopolna 'razvalina' nahaja v rokah nam neznanega češkega zbiralca avtomobilov.

Iz kupeja, ki je pogorel, so Čehi kljub temu uspeli rešiti več sestavnih delov (nosilni okvir iz jeklenih cevi, obe premi in menjalnik ter še nekaj malenkosti), ki jih je znamka Škoda leta 2015 odkupila od privatnih zbiralcev. Še v istem letu so v Škodinem restavratorskem oddelku poskrbeli za obnovo omenjenih sestavnih delov in na vozilo dodali še motorni hladilnik ter rezervoar za gorivo. Nekaj pomembnih sestavnih delov za nastanek na novo rojenega kupeja pa so prispevali tudi nekdanji serijski modeli znamke Škoda. Precej težje so izvedli rekonstrukcijo kupe karoserije iz aluminija, ker so se morali ob tem zanesti na domače rokodelsko znanje ljudi, ki so trenutno zaposleni v restavratorskem oddelku znamke Škoda in pa na hišne CAD-CAM strokovnjake. Ročno izdelana karoserija prvotnega kupeja je imela nekoliko tanjše (debelina pločevine: 0,8 mm) karoserijske panele kot aktualna, tudi ročno izdelana reprodukcija. Pri njej so uporabili nekoliko debelejši aluminij (debelina: 1 mm).

Za samodejno premikanje na novo rojenega izredno lahkega kupeja (neto masa: 555 kg) so Čehi uporabili prej omenjeni preživeli 1,1-litrski tekmovalni motor, ki so ga pred ponovno vgradnjo seveda dobro prenovili. Spredaj (za prednjo premo) vgrajeni atmosferski bencinski 4-valjnik z dvojno odmično gredjo (DOHC) ter osmimi vžigalnimi svečkami, katerega 5-stopenjski ročni menjalnik so Čehi vgradili na zadnjo pogonsko os (transaxle princip, razmerje med maso (prednja / zadnja os): 49,7 / 50,3 %), je uporabniku lahko ponudil za tedanje čase zavidljivih (glede na delovno prostornino …) 68 kW (92 KM) pogonske moči pri resnično športnih 7700 vrtljajih v minuti, čeprav ga je voznik lahko za kratek čas priganjal vse do 8500 vrtljajev v minuti. Na začetku kariere je bila takšna športna škoda opremljena z uplinjači znamke Jikov, kasneje so te uplinjače, ki so zaradi želje po čim več dodanih oktanih najraje 'goltali' tedanje letalsko gorivo, nadomestili s podobni izdelki italijanske znamke Weber. Tako motoriziran (litrska moč: 62,5 kW / 85 KM) tekmovalni kupe je lahko dosegel največjo hitrost 200 km/h.

Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja
Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja
Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja
Škoda 1100 OHC coupé: Ponovno rojstvo legendarnega kupeja
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov