Avto.info

Škoda 1100 OHC spider

Škodine sanje o Le Mansu

Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu

Škoda 1100 OHC spider

Avtor: Foto: Škoda
Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu Škoda 1100 OHC spider: Škodine sanje o Le Mansu

Ob letošnjem praznovanju 120. obletnice udejstvovanja znamke Škoda v avtomobilskem športu so se Čehi spomnili na njihov športni kronski dragulj v obliki legendarne škode 1100 OHC spider, ki so jo zasnovali predvsem zaradi želje po nastopu na slavni vztrajnostni dirki v Franciji. Vendar do tega ni prišlo nikoli …

Leta 1956 so se pri znamki Škoda odločili, da bodo v naslednjih nekaj letih obiskali Le Mans, ker so želeli nastopiti na znameniti vztrajnostni dirki, vendar takrat za ta namen še niso imeli primernega avtomobila, ker se je prvi vozni primerek dirkalne škode 1100 OHC spider (interna koda: 968) rodil šele proti koncu leta 1957. V tem obdobju so Čehoslovaki naredili dva odprta dirkalnika, prvi izmed izdelanih primerkov škode 1100 OHC spider se je lahko celo pohvalil s parom prednjih dvižnih žarometov, vendar so to elegantno rešitev kasneje (pri drugem izdelanem primerku, ki je nastal na začetku leta 1958 in je viden na fotografijah …) opustili, predvsem iz praktičnih razlogov. Leta 1959 so pri znamki Škoda ustvarili tudi dva izredno lahka (neto masa: 555 kg) 1100 OHC kupeja s karoserijami iz aluminija, ki sta kasneje poniknila v analih zgodovine (oba sta bila uničena na dirkah …), ker je rdeče obarvana škoda 1100 OHC spider, ki jo hranijo v tovarniškem muzeju ena izmed samo dveh preživelih izmed vseh štirih Škodinih 'športnih mušketirjev'. Drugi spider se nahaja v britanskih rokah, pri njihovem uradnem uvozniku vozil znamke Škoda. So pa pri Škodi ob obuditvi spomina na model 1100 OHC povedali, da razmišljajo o ponovni izdelavi enega izmed legendarnih kupejev.

Za nastanek škode 1100 OHC spider je poskrbel tedanji Škodin konstruktor Jaroslav Kindl, ki je takrat ustvaril prvi Škodin dirkalnik z nosilnim okvirjem iz jeklenih cevi ter nanj poveznjeno karoserijo iz steklenih vlaken in smole (fiberglas). Prejšnji dirkalniki te znamke so imeli samo modificirane vozne šasije serijskih sorodnikov. Kindl je s tem ustvaril aerodinamično eleganten in resnično kompakten dirkalnik (dolžina: 3880 mm, širina: 1430 mm, višina: 964 mm, medosna razdalja: 2200 mm), ki se je lahko pohvalil tudi z izredno nizko maso (583 kg, nekateri viri ob tem omenjajo 618 kg …), zato je bil navzlic relativno skromno odmerjenem pogonskem sklopu tudi zelo hiter (največja hitrost: od 190 do 200 km/h). Občudovanja vreden je tudi spredaj vgrajeni 1,1-litrski atmosferski bencinski 4-valjnik z dvojno odmično gredjo (DOHC) ter osmimi vžigalnimi svečkami, katerega 5-stopenjski ročni menjalnik so Čehi vgradili na zadnjo pogonsko os (transaxle princip, razmerje med maso (prednja / zadnja os): 49,7 / 50,3 %). Ob tem model 1100 OHC spider počiva na 15-palčnih kolesih z naperami, ki so izdelek legendarne italijanske znamke Borrani.

Vgrajeni 1,1-litrski pogonski motor (litrska moč: 62,5 kW / 85 KM) je uporabniku lahko ponudil za tedanje čase zavidljivih (glede na delovno prostornino …) 68 kW (92 KM) pogonske moči pri resnično športnih 7700 vrtljajih v minuti, čeprav ga je voznik lahko priganjal vse do 8500 vrtljajev v minuti. Na začetku kariere je bila takšna škoda opremljena z uplinjači znamke Jikov, kasneje so te uplinjače, ki so zaradi želje po čim več dodanih oktanih najraje 'goltali' tedanje letalsko gorivo, nadomestili s podobni izdelki italijanske  znamke Weber. Uspešnost tega legendarnega dirkalnika je potrdil že njegov prvi nastop na dirki, ki je leta 1958 potekala na območju mesta Mladá Boleslav. Takrat je ta avtomobil, ki si je ob debutu privozil prvo zmago, vozil tovarniški dirkač Miroslav Fousek. Za volanom takšne škode je kasneje sedelo še več ostalih dirkačev (Václav Bobek, Václav Čížkovský, Josef Vidner in Jaroslav Bobek), ker so Čehoslovaki s tem dirkalnikom želeli nastopati tudi v tujini. Na koncu jim je to tudi delno uspelo, ker jim tedanja čehoslovaška politična situacija ni dopuščala obiska dirk pri zahodnih kapitalistih, posledično so s temi škodami dirkali samo v prijateljskih državah iz Varšavskega pakta. Le Mansa pa takšna škoda ni videla nikoli …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov