Avto.info

"Völlig übermotorisierte Panzermodelle"

Bo politika poskrbela za konec SUV epidemije?

"Völlig übermotorisierte Panzermodelle"

Avtor: Foto: DPA

Iz Nemčije prihaja novica o novih okoljevarstvenih željah nekaterih nemških politikov, ki so se tokrat dotaknili problematike v zvezi z aktualno družbeno neodgovorno miselnostjo kupcev in proizvajalcev SUV (športno funkcionalno vozilo) vozil, ker gre v tem primeru za povsem modni in posledično nepotreben tip osebnih vozil, ki so popolnoma v nasprotju z ekologijo.

Osnovno konstruktorsko pravilo pravi, da težje ko je vozilo, več pogonske energije bo potrebne za njegovo samodejno premikanje. Glede na dogajanje v današnji družbi, ki v pogledu transportnih sredstev slavi potratnost s pogonskimi gorivi in tudi nastopaštvo (večja in višja ko je 'štirikolesna krava', bolj varno in pomembno se počutijo potniki v njej, sploh če je vozilo opremljeno s kakšnimi 'Übermacht' (prevlada) logotipi …) dobi opazovalec občutek, da omenjeno pravilo konstruiranja nekaterim kupcem novih avtomobilov žal ni jasno, ker pridno kupujejo 'visoko nasajene kombilimuzine' (crossover) ter podobno 'visoko nasajene karavane' (SUV).

Ob tem pa seveda pozabijo tudi na splošno znano univerzalno pravilo, ki pravi, da so si z nakupom 'visoko nasajene krave' za vožnjo po asfaltu omislili avtomobil, ki bo v povprečju za 25 odstotkov bolj 'žejen' (istočasno pa seveda ustvari tudi občutno več CO2 in ostalih škodljivih emisij …) od enako motorizirane kombilimuzine, ki je dostikrat tudi donator tehnološke platforme. Razlogi za povečano porabo se skrivajo predvsem v slabši aerodinamiki SUV in 'crossover' avtomobilov, povrh vsega so takšni avtomobili tudi občutno težji od kombilimuzinskih donatorjev tehnoloških platform. Kot dokaz mojim trditvam prilagam še nekaj številk, ki so jih pridobili novinarji nemške revije 'Auto, Motor und Sport', kjer so nekoč primerjali povprečno porabo pri dveh popolnoma enako motoriziranih serijskih predstavnikih znamke BMW.

Takrat so ugotovili, da je elegantni predstavnik bavarskih karavanov (330 d touring) na testu popil povprečnih 7,5 litrov pogonskega goriva. Enako motoriziran predstavnik bavarskega 2-tonskega 'tovornega programa' ('športna lokomotiva' z oznako X5 3.0 d) si je v enakih testnih okoliščinah postregel s skoraj dvanajstimi litri pogonskega goriva, ker je pač občutno težji in tudi veliko bolj  neareodinamičen kot predstavnik normalnih karavanov iz evropskega srednjega razreda. Če ob tem omenimo še občutno večji tloris kakšnega SUV 'lifestyle parnika', ki lahko na parkiriščih z lahkoto zasede dve parkirni mesti, potem vas odpor razumne javnosti do takšnih neekoloških vozil sploh ne sme začuditi. To potrjujejo tudi trenutni rezultati ankete na strani revije 'Auto, Motor und Sport', kjer je 54 odstotkov sodelujočih v tej anketi mnenja, da bi bilo potrebno zaustaviti aktualno SUV epidemijo, ki ji ni videti ne konca ne kraja. Temu nasprotuje približno 26 odstotkov sodelujočih v anketi …

Z napisanim se očitno strinjajo tudi predstavniki treh nemških političnih strank ('SPD (Socialni demokrati), Linke (Levica) und Grüne' (stranka Zelenih)), ki od nemške avtomobilske industrije že zahtevajo prenehanje favoriziranja izdelovanja serijskih modelov, ki jih je Ingrid Remmers (Levica) v nedavnem intervjuju za časnik 'Die Welt' že označila kot "völlig übermotorisierte Panzermodelle" (modeli 'tankov in oklepnih transporterjev' z absurdno, popolnoma preveliko zalogo pogonske moči). To istočasno kaže tudi na dvoličnost (fige v žepih …) proizvajalcev avtomobilov, ki jih žene predvsem pohlep, ker se nekateri izmed njih zelo radi okitijo s kakšnimi naslovi proizvajalcev ekoloških vozil, istočasno pa na drugem koncu njihovih prodajnih salonov ponujajo kupcem velike in z gorivom potratne 'SUV krave'. Zakaj? Ker to pač želijo kupci, okuženi s SUV virusom …

Ingrid Remmers je novinarjem povedala, da bi ob zatiranju SUV epidemije uvedla drugačne davke za kupce takšnih avtomobilov, ob tem je s prstom pokazala na službena vozila, ker je v tem primeru nemška zakonodaja bolj prizanesljiva (nižji davki) do lastnikov in uporabnikov takšnih vozil. Posledično je v Nemčiji med registriranimi službenimi vozili trenutno kar 80 odstotkov takšnih avtomobilov, ki jih lahko uvrstimo med SUV vozila in oblikovne križance. Winfried Hermann, predstavnik stranke Zelenih, ki je pred kratkim v Nemčiji pridobila veliko politične moči, pravi, da bi bilo potrebno za lastnike družbeno neodgovornih (kako po nepotrebnem zapraviti čim več pogonskega goriva? Kupite si modnega 'SUV-čka' …) SUV vozil uvesti dodatni davek, ki bi bil odmerjen vsako leto glede na število letno prevoženih kilometrov.

Ingrid Remmers je v intervjuju za časnik 'Die Welt' izrekla tudi naslednji stavek: „Es ist völlig absurd, 1,9 Tonnen Gewicht zur Beförderung von durchschnittlich 80 Kilogramm Mensch zu bauen.“ (popolnoma absurdno je, da povprečni, 80 kilogramski človek potrebuje 1,9 tone kovine, plastike in gume za izpolnjevanje njegovih transportnih potreb, odnosno da takšne avtomobile sploh izdelujejo …). Nekatere nemške stranke (recimo liberalci iz stranke FDP) se s tem ne strinjajo. Po njihovem je SUV boom pač odraz staranja nemškega prebivalstva, ker je tudi Nemcem že zdavnaj jasno, da so SUV vozila ('Senioren und Veteranen wagen') pisana na kožo predvsem starejšim in ostalim gibalno oviranim osebam, pravi 'telesni aktivisti' (skupina športno aktivnih ljudi, ki jo v povezavi z SUV-ji zelo rad omenja marketing …) se lahko 'zlijejo' tudi v utesnjeno potniško kabino kakšnega nizkega športnega avtomobila …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov