Avto.info

'Ghibli is in'

55 let kultnega GT maseratija

'Ghibli is in': 55 let kultnega GT maseratija

'Ghibli is in'

Avtor: Foto: Maserati
 Ghibli is in : 55 let kultnega GT maseratija  Ghibli is in : 55 let kultnega GT maseratija  Ghibli is in : 55 let kultnega GT maseratija  Ghibli is in : 55 let kultnega GT maseratija  Ghibli is in : 55 let kultnega GT maseratija  Ghibli is in : 55 let kultnega GT maseratija  Ghibli is in : 55 let kultnega GT maseratija  Ghibli is in : 55 let kultnega GT maseratija  Ghibli is in : 55 let kultnega GT maseratija

Leta 1966 so pri znamki Maserati ustvarili prvo generacijo legendarnega modela ghibli, tedaj povsem novega predstavnika pravih GT avtomobilov, ki je znamki Maserati zagotovil ogromno pozitivne publicitete in posledično tudi veliko kupcev, predvsem na račun brezčasno elegantne oblike in izrednih zmogljivosti, ki so spodobne tudi v današnjih časih.

Posledično so bili nad prvim ghiblijem (to modelno ime izvira iz Egipta, kjer beseda ghibli označuje peščeni vihar) navdušeni tudi tedanji novinarji nemške revije Auto, Motor und Sport, ki so takšnega maseratija testirali leta 1969 in ob objavi teksta v reviji uporabili naslov 'Ghibli is in', ker je bil ghibli v tistem obdobju prva izbira vseh resnično bogatih ljudi z zelo dobrim okusom. Posledično se je znamka Maserati takrat lahko pohvalila z odličnim izplenom v pogledu prodanih primerkov, ker so kupcem v tistem obdobju dostavili občutno več novih avtomobilov kot pri konkurenci (znamki Ferrari in Lamborghini).

Za zunanjo podobo tega izredno elegantnega 2-sedežnega predstavnika pravih GT avtomobilov je poskrbel legendarni Giorgetto Giugiaro, ki je bil v tem obdobju zaposlen pri oblikovalski hiši Ghia. Po mnenju številnih poznavalcev in ljubiteljev avtomobilov je prvotni ghibli eden izmed najlepših maseratijev vseh časov, istočasno pa tudi Giugiarov najlepši avtomobil. O tem kako spoštovan in vpliven je ta športni avtomobil pa pričata dve anekdoti. Za prvo so poskrbeli novinarji prej omenjene nemške revije, ki so ob testiranju zapisali, da je bil njihov testni ghibli ob vožnji po nemških cestah kriv za nekaj manjših prometnih zastojev, ker je med nemško populacijo povzročil ogromno zanimanja in požel tudi izredno veliko občudovanja in spoštovanja, ker so mu nemški vozniki velikokrat dali absolutno prednost na križiščih in podobno izvedenem vključevanju v promet, da o tem, kako veličastno odmerjeno količino prehitevalnega prestiža je imel ta avtomobil leta 1969 na nemških avtocestah niti ne razmišljamo.

Eden izmed najbolj prominentnih lastnikov takšnega maseratija je bival v Detroitu. Govorimo pa o vnuku (Henry Ford II) ustanovitelja znamke Ford, ki je ghiblija (dolžina: 4590 mm, širina: 1800 mm, višina: 1160 mm, medosna razdalja: 2550 mm, masa avtomobila (s polnim rezervoarjem goriva): 1550 (1640) kg, uporabna nosilnost: 210 kg, rajdni krog: od 12,3 (levo) do 12,7 (desno) metra) uporabljal za privatne transportne potrebe. Še bolj zanimivo pa je dejstvo, da je takšen maserati nekaj časa stal v avli Fordovega detroitskega razvojnega centra (Ford Product Development Center) kot oblikovni navdih in primer  tehnološke odličnosti za zaposlene Fordove inženirje in oblikovalce, ki so se seveda dobro zavedali tega, da njihov 'veliki šef' vozi aristokratskega maseratija, ker mu sami pač niso bili sposobni ponuditi kaj podobnega. Ko so nemški novinarji leta 1969 preizkusili zmogljivosti tega maseratija, so ugotovili, da z lahkoto parira tedaj najhitrejšemu serijskemu avtomobilu v obliki Lamborhinijeve miure, ki je bila tudi za približno 4.000 nemških mark cenejša od ghiblija, ker je znašala izmerjena razlika v pogledu končne hitrosti samo 0,2 km/h v korist miure.

Za to je zaslužen vgrajeni 4,7-litrski bencinski V8 motor, ki je ghibliju (dimenzije nameščenih platišč in pnevmatik: 7,5 J x 15, Pirelli HS 205 VR15) lahko zagotovil 330 SAE 'konj', odnosno 310 KM (228 kW) pogonske moči pri 6000 vrtljajih v minuti ter 441 Nm motornega navora pri 4000 vrtljajih v minuti. Zato je takšen maserati zaključil pospeševanje od 0-100 km/h v sedmih sekundah (meritve revije Auto, Motor und Sport) in na koncu drvel z 274,8 km/h, čeprav so tovarniški podatki lastniku obljubljali največjo hitrost 265 km/h. Vse skupaj pa ima tudi svojo ceno (v pogledu porabljenega pogonskega goriva). Pri hitrosti 80 km/h se je ghibli na vsakih 100 prevoženih kilometrov zadovoljil s povprečno odmerjenih 19,2 litra bencina, pri mestni vožnji na kratkih relacijaj je v motor steklo od 20 do 25 litrov goriva, nekoliko bolje jo je lastnik odnesel pri avtocestnih vožnjah s 130 km/h (povprečna poraba: 19,6 l/100 km), pri 160 km/h je povprečna poraba poskočila na 24,1 litra. Na koncu testa so Nemci ugotovili, da znaša povprečna poraba tega avtomobila približno 23 litrov na vsakih 100 prevoženih kilometrov, kar je bilo za tiste čase nekaj povsem običajnega.

Kasneje se je pojavil tudi ghibli SS z vgrajenim 4,9 litrskim bencinskim motorjem, ki je lahko mobiliziral malenkostno več 'konj' (335 SAE KM), vendar pri nižjih motornih vrtljajih (5500 vrt./min.). Po tovarniških podatkih ste s takšnim maseratijem lahko dosegli največjo hitrost 285 km/h. Seveda ob predpostavki, da ste sploh lahko zbrali dovolj denarja za nakup takšnega aristokratskega prevoznega sredstva. Leta 1969 ste morali v Nemčiji ob nakupu takšnega vozila zanj odšteti točno 73.121 nemških mark. Za nekoliko večjo vsoto (približno 80.000 nemških mark) ste si leta 1969 lahko omislili tri nove 'top of the range' porscheje 911 (različica: 911 S targa). Za enega izmed odlično ohranjenih predstavnikov modela ghibli (v obdobju od leta 1966 do leta 1973 je nastalo točno 1204 primerkov tega avtomobila, večinoma (779 primerkov) z vgrajenim 4,7 litrskim motorjem), ki so ga Italijani kupcem ponujali tudi v spider različici boste v današnjih časih odšteli od 310.000 do 780.000 evrov v primeru različice ghibli SS spider. Ja, 'Ghibli is in', tudi v današnjih časih …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov