Avto.info

'Freude am Überfahren'

BMW X1 ne zazna pešcev

'Freude am Überfahren': BMW X1 ne zazna pešcev

'Freude am Überfahren'

Avtor: Foto: BMW

Ameriški inštitut za prometno varnost IIHS je 21. februarja 2019 predstavil novo poročilo glede delovanja asistenčnih sistemov, ki so sposobni prepoznavanja pešcev, kolesarjev in živali in posledične samodejne zaustavitve vozila v primerih, ko je voznik v tako opremljenem vozilu med vožnjo 'mentalno odsoten' …

11 tokratnih primerkov aktualnih modelov različnih proizvajalcev avtomobilov se je tokrat pomerilo v izvrševanju zadanih nalog v treh različnih scenarijih, ki se medsebojno ločijo predvsem v pogledu zahtevnosti. Z vsakim testiranim primerkom avtomobilov so Američani opravili veliko testnih voženj (10 testov za vsak možni scenarij, ker so vozila testirali pri različnih hitrostih), največ težav z delovanjem vgrajenih asistenčnih sistemov so zasledili pri drugem, najzahtevnejšem scenariju, ki predstavlja nočno moro vseh staršev. Pri tem scenariju, ki je bil izveden pri dveh hitrostih (19 km/h in 40 km/h), so na desni rob ceste parkirali dva visoka (po višini, ne po družbenem ugledu …) predstavnika modnih SUV vozil in med njima skrili približno 115 centimetrov visoko testno lutko, ki je v tem primeru ponazarjala tipičnega 7-letnika.

Po tem scenariju se testna lutka pred testnim vozilom, ki je pripeljalo po desnem voznem pasu ceste, pojavi povsem nenapovedano, ker vgrajeni senzorji, radarji in kamere v vozilu pač ne vedo (ista težava bi doletela tudi med vožnjo zbranega voznika, ki ob vožnji avtomobila ne potrebuje vgrajene IT 'invalidske opreme' ...), da se med parom parkiranih avtomobilov skriva 7-letni otrok, ki se je odločil za prečkanje ceste. Po tem izredno težkem scenariju vozniku ali pa računalniškemu algoritmu ostane na voljo izredno malo časa (približno 2 sekundi) za ustrezno ukrepanje, ker je takrat vozilo pri hitrosti 19 km/h od otroka oddaljeno samo še približno 10 metrov, odnosno približno 20 metrov v primeru, ko se vozilo premika s hitrostjo 40 km/h.

Veliko manj zahteven je bil prvi testni scenarij (hitrost testnega vozila: 19 in 40 km/h), po katerem mora vozilo samodejno zaznati namero odraslega pešca na desnem voznem robu cestišča, oziroma njegovo namero prečkanja cestišča, ki bi lahko pripeljala do tega, da prekriža pot avtomobilu. Tudi tretji scenarij (hitrost testnega vozila: 40 in 60 km/h) je občutno lažji od drugega, najbolj zahtevnega scenarija, ker v tretjem scenariju sodeluje lutka odraslega človeka, ki hodi po desnem robu cestišča, in to vzporedno s smerjo testnega avtomobila. Večina (9 različnih modelov) testiranih avtomobilov se je v vseh treh možnih scenarijih obnašala primerno, ker so v večini primerov poskrbeli za občutno znižanje naletne hitrosti v primeru trkov s pešci, nekaterim pa je ob tem celo uspela brezmadežna dokončna samodejna zaustavitev (»almost avoided and, in some cases, did avoid striking the pedestrian dummies«), posledično bi imeli pešci v vseh treh scenarijih boljše možnosti za preživetje.

Med avtomobili, ki so blesteli v vseh treh scenarijih, ker so se vsakič uspešno ustavili pred 'dvonožno oviro', so omenili samo subaru forester (modelno leto 2019) ter toyoto RAV4 (2019), medtem ko je volvo XC40 (2019) blestel samo v prvem scenariju, po najtežjem scenariju, ki vključuje 7-letnega otroka, je dobro opravil testiranje samo pri hitrosti 19 km/h, pri 40 km/h pa je 7-letno lutko 'testnega otroka' poslal v 'večna lovišča'. Tudi na testiranjih po tretjem scenariju, ki se odvija pri hitrosti 60 km/h, sta resnično blestela samo dva avtomobila (honda CR-V (2018-19) in subaru forester (2019)), ker sta voznika še pravočasno opozorila na prisotnost pešca ob cestnem robu in mu s tem dala tudi možnost odločitve glede ukrepanja. Najslabši avtomobil v pogledu vgrajenih asistenčnih sistemov te vrste pa nastaja na Bavarskem. Njihov BMW X1 (2018-19) je šokiral ameriške strokovnjake, ker po tretjem scenariju ob vožnji s 60 km/h sploh ni opazil pešca, ki je hodil po desnem robu, poleg tega pa po prvem in drugem scenariju sploh ni bil sposoben ustvariti pojemka naletne hitrosti. Morda bi bilo v primeru tega modela dobro, da Bavarci spremenijo njihov legendarni hišni slogan 'Freude am Fahren' (veselje do vožnje') in namesto njega uporabijo slogan 'Freude am Überfahren (povoziti)' …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov