Avto.info

Monterey Auction Week 2019

Dominaciji znamke Ferrari ni videti konca

Ferrari 312T

Ferrari 312T

Avtor: Foto: Proizvajalci avtomobilov
Monterey Auction Week 2019: Dominaciji znamke Ferrari ni videti konca Ferrari 340 America Berlinetta by Vignale

Ferrari 340 America Berlinetta by Vignale

Monterey Auction Week 2019: Dominaciji znamke Ferrari ni videti konca Ford GT Roadster Prototype

Ford GT Roadster Prototype

Monterey Auction Week 2019: Dominaciji znamke Ferrari ni videti konca James Bond (Sean Connery) in njegov DB5

James Bond (Sean Connery) in njegov DB5

Snemanje filma Goldfinger

Snemanje filma Goldfinger

Monterey Auction Week 2019: Dominaciji znamke Ferrari ni videti konca Monterey Auction Week 2019: Dominaciji znamke Ferrari ni videti konca McLaren F1 High Downforce Package "LM-Spec"

McLaren F1 High Downforce Package "LM-Spec"

V Montereyu, kjer smo minuli konec tedna na dražbi starodobnih in eksotičnih vozil lahko ponovno opazovali kam odteka prisluženi denar svetovnega jet seta, so tokrat prodajali takšnih 1.315 vozil (768 jih je ob tem zamenjalo lastnike …), med najdražjimi tokrat prodanimi primerki pa najdemo predvsem avtomobile znamke Ferrari.

Kljub temu se je tokrat z naslovom najdražjega prodanega avtomobila okitil izdelek znamke McLaren, med deseterico najdražjih pa najdemo tudi prototipni model znamke Ford, medtem ko je prodaja legendarnega 'Ur-Porscheja' (typ 64 'Berlin-Rom Wagen' iz leta 1939) padla v vodo, predvsem zaradi računalniških težav prodajalcev, odnosno avkcionarjev, zato so po razočaranju potencialnih kupcev, ki so protestno zapustili dražbo, ustavili prodajo pri ponudbi za 17 milijonov ameriških dolarjev, čeprav je prodajalec vozila (Otto Mathé (tretji lastnik) ima avtomobil v lasti že 46 let …) v Montereyu za ta zgodovinsko izredno pomemben avtomobil, ki je do junija leta 1940 nastal v samo treh voznih primerkih, pričakoval občutno višji izplen (najmanj 20 milijonov ameriških dolarjev). En primerek predhodnika vseh kasnejših porschejev je leta 1939 ostal v lasti družine Porsche, drugega je dobil dr. Bodo Lafferentz (tedanji predsednik nacistične organizacije DAF (Deutsche Arbeitsfront)), tretji je pristal v rokah Hitlerjevega prijatelja in osebnega voznika (Jakob Werlin). Iz teh 'semen' je kasneje zrastla znamka Porsche.

McLaren F1 'LM-Specification', ki ga poznavalci opisujejo kot 'la crème de la crème', je eden izmed samo dveh, leta 1994 tovarniško predelanih primerkov cestne različice modela F1 (izdelanih 64 izmed skupno 106 izdelanih primerkov tega modela) z vgrajenim pogonskim sklopom tekmovalne različice (F1 GTR, samo pet izdelanih primerkov), ki je leta 1995 slavila na vztrajnostni dirki v Le Mansu. Avtomobil se lahko pohvali z vgrajenim 12-valjnim pogonskim sklopom znamke BMW, ki lahko uporabniku ponudi točno 500 kW (680 KM) pogonske moči. Poleg tega ima ta posebni predstavnik modela F1 samo 21.500 prevoženih kilometrov. Novi lastnik je zanj odštel skoraj 18  milijonov evrov. Na drugem mestu montereyske lestvice tokrat najdražje prodanih avtomobilov najdemo ferrari 250 california LWB spider iz leta 1958. Za ta avtomobil je novi lastnik odštel skoraj 9 milijonov evrov. Na tretjem mestu najdemo Ferrari 250 SWB Coupé iz leta 1962 (prodan za 7,33 milijona evrov). Na četrtem mestu se nahaja še en ferrari (250 GT spider iz leta 1958), ker so ga prodali za približno 7,5 milijona evrov. Za nekoliko nižjo dominanco modelov znamke Ferrari je tokrat poskrbel izdelek znamke Ford v obliki prototipnega forda GT40 roadster (GT/108), ki je dosedanjemu lastniku ob prodaji prinesel skoraj 7 milijonov evrov.

Tokrat se je v ponudbi na dražbi znašel tudi eden izmed prvotno samo dveh pravih Bondovih avtomobilov iz filma Goldfinger, ker so filmarji leta 1963 obiskali Newport-Pagnell in ob tem naročili dva filmska primerka modela DB5. Enega (lažjo in posledično bolj agilno različico) so uporabljali pri akcijskih prizorih, drugega (težja verzija z dodatno vgrajeno posebno agentsko opremo …) so uporabili ob snemanju prizorov v potniški kabini. Oba aristokratska kupeja sta leta 1965 nastopila tudi v filmu Thunderball, kasneje so ju vrnili proizvajalcu. Leta 2012 je tokrat prodani primerek dočakal obsežno prenovo, v celotnem življenju je Bondov originalni DB5 zamenjal samo 3 lastnike. Za ta avtomobil je nekdo minuli vikend odštel približno 7,1 milijona evrov. Sedmo mesto na tokratni lestvici najdražjih je zasedel legendarni ferrari 312T, s katerim je Niki Lauda leta 1975 osvojil prvenstvo formule 1. Laudin dirkalnik so prodali za približno 5,4 milijona evrov. Zelo je z izkupičkom lahko zadovoljen tudi bivši lastnik tekmovalnega porscheja 718 RS 60, ker se je od njega ločil po prejeti kupnini v obliki 4,6 milijona evrov. Za približno 4,6 milijona evrov so prodali še en ferrari 250 GT coupé iz leta 1958. Na zadnjem mestu te prestižne lestvice pa najdemo ferrari 340 america coupe (berlinetta) speciale by Vignale iz leta 1951. Enega izmed samo štirih izdelanih primerkov so prodali za 3,27 milijona evrov.

Monterey Auction Week 2019: Dominaciji znamke Ferrari ni videti konca
Porsche Typ 64  Berlin-Rom Wagen

Porsche Typ 64 'Berlin-Rom Wagen'

Monterey Auction Week 2019: Dominaciji znamke Ferrari ni videti konca
Monterey Auction Week 2019: Dominaciji znamke Ferrari ni videti konca
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov