Avto.info

Evum a-Car 4x4

Evropska verzija afriškega avtomobila

Evum a-Car 4x4: Evropska verzija afriškega avtomobila

Evum a-Car 4x4

Avtor: Foto: Evum Motors
Evum a-Car 4x4: Evropska verzija afriškega avtomobila Evum a-Car 4x4: Evropska verzija afriškega avtomobila Evum a-Car 4x4: Evropska verzija afriškega avtomobila Evum a-Car 4x4: Evropska verzija afriškega avtomobila Evum a-Car 4x4: Evropska verzija afriškega avtomobila Evum a-Car 4x4: Evropska verzija afriškega avtomobila Evum a-Car 4x4: Evropska verzija afriškega avtomobila Afriški prototip iz leta 2016

Afriški prototip iz leta 2016

Leta 2016 so strokovnjaki Tehnične univerze v Münchnu (TU München) predstavili koncept enostavnega, striktno električno gnanega lahkega gospodarskega vozila, ki so ga Nemci prvotno razvili za potrebe Afričanov. Sedaj se je v Frankfurtu pojavila evropeizirana verzija tega vozila, ki ga lahko že naročite.

Nemška ideja glede nastanka enostavnega in posledično resnično ekološko usmerjenega ter tudi cenovno sprejemljivega striktno električno gnanega gospodarskega vozila odstopa od današnjih avtomobilskih smernic, ki proizvajalcem ob proizvodnji terensko orientiranih avtomobilov (prava terenska vozila z ločeno vozno šasijo in nanjo poveznjeno karoserijo, SUV-ji in 'šišmiš' kreacije (oblikovni križanci)) v kombinaciji s čedalje večjimi karoserijskimi merami ter posledično čedalje večjo maso nalagajo vgradnjo čim večje količine elektronike, ker so se Nemci očitno naučili zgodovinskih lekcij, pridobljenih ob Hitlerjevem napadu (22. junij 1941 - operacija Barbarosa) na nekdanjo Sovjetsko zvezo.

Takrat so sovjetski konstruktorji dali Nemcem tri pomembne tehnične lekcije (položno nameščen oklep na tankih, široke tankovske gosenice in zanesljivost delovanja orožja in tehnike v neidealnih klimatskih in ostalih pogojih …), zato ste v starejših nemških avtomobilskih katalogih ob opisu pregovorno enostavnega in legendarno robustnega ruskega terenskega vozila znamke UAZ (model 469 'Tundra') lahko prebrali, da gre za vozilo s konstrukcijsko enostavnostjo (ta prinaša tudi enostavnost popravil, poleg tega se stvar, ki ni vgrajena v vozilo ne more pokvariti …), ki meji že na genialnost.

Zakaj so nemški novinarji opevali enostavnost ruskih konstruktorjev? Ker jim je bilo za razliko od današnjih konstruktorjev in novinarjev jasno, da boste ob vožnji po neskončnih brezpotij daleč stran od kakšne civilizacije zelo težko našli kakšen Boschev servis za pokvarjeno elektroniko vašega terenskega vozila, ki je seveda zasnovana tako, da je sami sploh ne boste mogli popraviti. S tem bo najverjetneje zapečatena tudi vaša usoda, ker pač nimate avtomobila, ki ga na koncu sveta lahko popravi kakšen tam živeči kovač ali pa podoben rokodelec …

V skladu s takšnim razmišljanjem so Nemci ob sodelovanju z Afričani (konstruktorji iz Gane, Kenije, Nigerije in Tanzanije) pred nekaj leti razvili prvi vozni prototip modela a-Car, ki bi se na podlagi vgrajene špartanske opreme in enostavne zasnove lahko res okitil z oznako 'lightweight'. Sedaj smo dobili verzijo (dolžina: 4,1 metra, širina: 1,5 metra, višina: 2 metra, masa vozila: približno 1100 kg) za pomehkužene in razvajene evropske kupce, ki nam Evropejcem deluje veliko bolj domače, ker se je evropski a-Car v pogledu oblikovanja močno oddaljil od 'afriškega polizdelka', namenjenega predvsem tamkajšnjim kmetom, gozdarjem in majhnim obrtnikom.

Tudi serijska evropska verzija modela a-Car, ki bo kupcem na voljo v drugi polovici leta 2020, nagovarja podoben segment kupcev, istočasno pa tudi javne komunalne službe, ker je takšen striktno električno gnan kompaktni 'mini-tovornjak' z uporabno nosilnostjo ene tone zelo primeren za uporabo v mestih in ostalih urbanih sredinah. Povsem enak kot pri afriškem prototipu iz leta 2016 pa ostaja vgrajeni pogonski sklop (dva elektromotorja, vsak lahko mobilizira 10 kW pogonske moči), kjer vsak izmed vgrajenih elektromotorjev premika samo eno pogonsko os. Na ta način se ta simpatični 'Afronemec' lahko pohvali z oznako 4x4.

Vgrajeni pogonski sklop ga lahko požene do največ 80 km/h, zaloga električne energije v vgrajenih akumulatorjih pa bo zadostovala za največ 200 (100 km v primeru manjšega paketa akumulatorjev) prevoženih kilometrov. Nemci bodo uporabnikom ponudili najmanj tri tipe možnih karoserijskih nadgradenj prostora za tovor, v Frankfurtu se je predstavila samo 'Pritsche' različica, ki ji bosta kmalu sledila tudi 'kiper' (prekucnik) in pa furgon (zaprt tovorni prostor). Nemci so na njihovi spletni strani že pričeli sprejemati rezervacije (prednaročila) za ta avtomobil, ki bo kupcem na voljo leta 2020. V Nemčiji bo domači kupec za takšen 'mini-tovornjak' odštel točno 34.391 evrov (tovarniška cena brez dajatev: 28.900 evrov).

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov