Avto.info

Nasveti združenja 'Gas Guzzler'

Kako lahko zapravite čim več pogonskega goriva?

Nasveti združenja 'Gas Guzzler': Kako lahko zapravite čim več pogonskega goriva?

Nasveti združenja 'Gas Guzzler'

Avtor: Foto: ACE

Čeprav je bilo do sedaj napisanih že zelo veliko tekstov glede varčevanja s pogonskim gorivom, so sodobni uporabniki avtomobilov čedalje bolj 'imuni' (na to kaže priljubljenost SUV vozil …) na takšne nasvete, zato se tokrat posvečamo samo nasvetom za dvig povprečne porabe pogonskega goriva pri sodobnih avtomobilih …

Prvo in sveto pravilo zapravljanja pogonskega goriva po nepotrebnem pravi, da težji ko je avtomobil, ki ga upravljate, večja bo povprečna poraba goriva. Zato si morate obvezno omisliti čim težji (po navadi je s tem tudi večji …) avtomobil in to v kombinaciji z najšibkejšim možnim pogonskim sklopom, obligatornim 4x4 pogonom (univerzalna formula: + 10 odstotkov dvignjena povprečna poraba …) ter odločno odmerjeno količino (najmanj dva 'ladijska zabojnika' …) vgrajene električno gnane komfortne in varnostne opreme (vsak vklopljen 100 vatni odjemalec električne energije vam bo privzdignil povprečno porabo za 0,1 litra), ker bo avtomobil na ta način še težji, posledično pa bo porabil še nekaj dodatnih litrov več (razumni ljudje kupujejo avtomobile po formuli 'zlata sredina' (srednje močan pogonski sklop in srednja stopnja opreme)).

Želje potrošnikov po čim večji in nepotrebni porabi pogonskega goriva pa najbolje izpolnjujejo predstavniki modnih SUV vozil (univerzalna formula: + 25 odstotkov dvignjena povprečna poraba ob primerjavi z enako motoriziranim normalnim (klasična kombilimuzina ali limuzina, primer golf in tiguan …) donatorjem tehnološke platforme …) in oblikovnih križancev, ker so v tem pogledu optimalna rešitev, ker se lahko pohvalijo tudi z občutno slabšo aerodinamiko, ki jo seveda lahko še poslabšamo z namestitvijo strešne 'truge' (nameščeni strešni prtljažnik vam bo pri 130 km/h lahko zagotovil še dodatna dva litra porabljenega goriva na vsakih 100 prevoženih kilometrov) ali pa strešnih nosilcev za 'rešilne čolne' (bicikel) na vašem cestnem 'SUV parniku'. Seveda je ob tem priporočljivo tudi to, da v avtomobilu stalno prevažate naokoli stvari, ki jih ne potrebujete, ker lahko tudi na ta način uspešno dvigujete maso avtomobila, s tem pa tudi povprečno porabo. Dober recept za povečano povprečno porabo pa vključuje tudi zanemarjanje servisnih intervalov, ker vam bosta uničen oljni filter ter izrabljeno motorno olje povečala trenje in izgubo pogonske moči med sestavnimi deli motorja, tu je tudi zračni filter, ki se vam bo v slučaju zanemarjanja takoj oddolžil z dodatno porabljenim enim litrom pogonskega goriva (nekateri viri ob tem omenjajo celo od 30 do 50 odstotni dvig povprečne porabe, odvisno od stanja filtra …) na vsakih 100 prevoženih kilometrov.

Svoj vpliv na dvignjeno povprečno porabo imajo tudi pnevmatike, ki naj bodo ob želji po povečani povprečni porabi seveda premalo napolnjene z zrakom. Za dvig povprečne porabe je zelo zaslužna (sploh pri šibkeje motoriziranih vozilih) tudi klimatska naprava (od 10 do 15 odstotkov dvignjena povprečna poraba …) zato jo seveda vklopite ob vsaki priložnosti (sploh takrat, ko ne znate ali pa niste sposobni odpreti kabinskih oken …). Želje po povečani povprečni porabi vam lahko izpolni tudi kakšen močnejši avdio sistem (ojačevalec + požrešni 'subwoofer' + 'nešteto' zvočnikov (+ 400 vatov dodatno porabljene energije, odnosno dodatno porabljenih 0,4 litra goriva na vsakih 100 prevoženih kilometrov), čeprav vam ušesa zagotavljajo samo 2-kanalni (stereo) sprejem zvočnih informacij …), ker boste na ta način zopet lahko dvignili maso vašega avtomobila, poleg tega pa tudi porabo električne energije, kar posledično zopet pripelje do višje povprečne porabe. To vam lahko zagotovi tudi vgrajeni Webasto grelec (od 0,6 do 1,7 litra dodatne povprečne porabe goriva na uro …) ter ogrevanje sedežev in volanskega obroča v potniški kabini, ker imate doma 'seveda' tudi 'ogrevane kuhinjske stole' v drugače topli kuhinji ter tudi 'ogrevan jedilni pribor', pa vsa vrata in okna v stanovanju se verjetno odpirajo na elektriko, da 'vgrajenih senzorjev, radarjev in kamer' na straniščni školjki, ki garantirajo vaš 'zadetek v polno' ob opravljanju nujnih fizioloških potreb niti ne omenjam …

Na koncu pa še nasvet glede realnega merjenja povprečne porabe v vašem avtomobilu, ker glede tega ne smete zaupati potovalnemu računalniku. Realno porabo vašega vozila lahko izmerite na povsem preprost način. Najprej morate obiskati bencinski servis in vaš rezervoar goriva napolniti do vrha (s samodejno funkcijo izklopa točenja goriva …), nato se usedete v avtomobil in se vozite naokoli po vaših vsakodnevnih opravkih. Ko vidite, da ste prevozili približno 100 kilometrov, se skušajte ustaviti na kakšnem bencinskem servisu in ponovno napolnite vaš rezervoar za gorivo do vrha. Količina natočenega goriva vam bo ob razkrila realno povprečno porabo vašega avtomobila.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov