Avto.info

ADAC 'Pannenstatistik' 2019

Naporna življenja avtomobilskih akumulatorjev

ADAC 'Pannenstatistik' 2019: Naporna življenja avtomobilskih akumulatorjev

ADAC 'Pannenstatistik' 2019

Avtor: Foto: ADAC
ADAC  Pannenstatistik  2019: Naporna življenja avtomobilskih akumulatorjev ADAC  Pannenstatistik  2019: Naporna življenja avtomobilskih akumulatorjev ADAC  Pannenstatistik  2019: Naporna življenja avtomobilskih akumulatorjev

Predstavniki kluba ADAC so v teh dneh predstavili izsledke letošnje statistike najpogostejših okvar na sodobnih avtomobilih, seveda pa so ob tem razkrili tudi najbolj in najmanj zanesljive avtomobile izmed skoraj štirih milijonov na tehničnih pregledih ocenjenih avtomobilov.

Ob tem so pripravili tudi zanimivo primerjalno preglednico med dogajanjem na tehničnih pregledih v letu 1998 in pa v letu 2018. Ta preglednica zelo lepo odraža posledice vsesplošnega današnjega otovarjanja avtomobilov z električno gnano komfortno in varnostno opremo, ker se je število okvar, ki so povezane predvsem z avtomobilskimi akumulatorji, v zadnjih dvajsetih letih povzpelo na 52,1 odstotka. Leta 1998, ko so bili avtomobili veliko bolj razumno opremljeni in občutno manj otovorjeni z elektroniko in pripadajočo 'invalidsko opremo', je bilo občutno manj težav (samo 31,3 % izmed vseh pregledanih avtomobilov je imelo težave te vrste) z delovanjem akumulatorjev. Ob tem so posebej omenili z električno energijo nenasitno elektroniko, ki krmili različne naprave in programe, ker ta dostikrat deluje in potrebuje električno energijo tudi takrat, ko je pogonski motor že ugasnjen. Omenjajo pa tudi nezadostno delovanje sistemov, ki bdijo nad zdravstvenim stanjem akumulatorjev ter čedalje starejši nemški vozni park, ker znaša povprečna starost v Nemčiji registriranih osebnih avtomobilov že 9,5 let.

Na 'častnem' drugem mestu so težave, povezane z delovanjem pogonskih sklopov, ki skrbijo za vbrizg goriva, delovanje vžigalnih tuljav in svečk ter raznih senzorjev, ki jih je v modernih motorjih čedalje več. Precej manj kot nekoč (pred približno dvajsetimi leti …) pa je s strani živali pregriznjenih vžigalnih kablov ter okvarjenih katalizatorjev in sistemov za dovod pogonskega goriva, zelo redke so v današnjih časih tudi okvare motornih glav. Skoraj procentualno identične pa so okvare, povezane s pnevmatikami ter karoserijami, podvozjem in zavornimi sistemi. V današnjem času vam bo tudi težje zakuhal pogonski motor, ker so proizvajalci vozil poskrbeli za boljše hlajenje motorjev ob 'nepremikanju' avtomobilov, ki so velikokrat ujeti v negibne kolone.

Zelo nazorna je tudi preglednica, ki prikazuje vozila različnih avtomobilskih znamk z največ odpovedmi akumulatorjev v časovnem obdobju petih let (od 2009 do 2014). Številka zraven avtomobilske znamke razkriva povprečno število okvar akumulatorjev na 1000 pregledanih vozil. Nižja, ko je ta številka, manj je odpovedi akumulatorjev.

Mini: 2,1
BMW: 2,6
Audi: 5,5 
Mitsubishi: 7,1
Porsche: 10,7
Škoda: 11,1
Smart: 11,4
Citroën: 11,6
Volkswagen: 12
Mercedes-Benz: 12
Peugeot: 12,6
Opel: 13,9
Renault: 14,9
Dacia: 15,1
Ford: 15,4
Suzuki: 15,4
Toyota: 15,5
Nissan: 15,6
SEAT: 17,9
Volvo: 18
Mazda: 18,7
FIAT: 20,4
KIA: 20,6
Hyundai: 20,8
Honda: 27,2

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov