Avto.info

Sistem ZF sMOTION

Nemška 'leteča preproga'

Sistem ZF sMOTION: Nemška 'leteča preproga'

Sistem ZF sMOTION

Avtor: Foto: ZF Friedrichshafen AG
Sistem ZF sMOTION: Nemška  leteča preproga Sistem ZF sMOTION: Nemška  leteča preproga Sistem ZF sMOTION: Nemška  leteča preproga

Tudi v nemškem koncernu ZF Friedrichshafen AG, ki je eden izmed velikih dobaviteljev avtomobilskih sestavnih delov, se v zadnjem času čedalje bolj intenzivno ukvarjajo s prihodom avtonomno delujočih vozil. Zato so razvili nov elektronsko podprt sistem, ki naj bi poskrbel za še več potovalnega udobja.

Nemci so se ob razvoju tega novega sistema, ki mu pravijo sMOTION, oprli na psihološke izsledke študij vedenja potnikov v avtonomno delujočih avtomobilih, ki so pokazale, da jih različni tresljaji in zvoki ob vožnji s takšnim vozilom veliko bolj motijo kot pa v primerih, ko se sami znajdejo za volanom. Resnica je najbrž nekje vmes, dejstvo pa je, da ste kot klasični voznik neavtonomno delujočega avtomobila bolje pripravljeni (jih tudi bolj prijazno sprejemate …) na takšne 'odzive' iz okolja, ker ste aktivno vključeni v upravljanje avtomobila, medtem ko je vožnja z avtonomno delujočim avtomobilom brez klasičnega šoferja čedalje bolj podobna vožnji v kakšnem izmed železniških kupejev.

V bistvu so Nemci sedaj predstavili avtomobil z neke vrste giroskopom, ki bo poskrbel za izničenje nihanja karoserije ob pospeševanju ali zaviranju vozila ter pri nagibanju karoserije v ovinkih, istočasno pa naj bi tudi onemogočil dostop čutnih (tresljaji in udarci ob delovanju podvozja) in zvočnih (škripanje in podobni moteči zvoki …) informacij v notranjost potniške kabine. Za uspešno delovanje te rešitve je zadolžen aktuator (pretvornik, ki sprejme signal in ga pretvori v fizično akcijo), ki v navezi z elektrohidravliko in elektroniko poskrbi za skoraj popolno ravnovesje karoserije. Pri tem si pomaga tudi z vgrajenimi senzorji, ki so mu sposobni naznaniti srečanje s cestnimi luknjami, ležečimi policaji in podobnimi 'malenkostmi', ki bi lahko pokvarila vozno udobje potnikov.

Ob tem so se Nemci pohvalili tudi s sposobnostmi tega sistema ob bolj dinamični vožnji. Kot testno vozilo so uporabili model (giulia) znamke Alfa Romeo. Poudarili so tudi sposobnost sistema, da o slabem stanju določenega dela cestišča opozori tudi ostala vozila s sposobnostjo medsebojne strojne komunikacije. Po nemških navedb bo takšen sistem zrel za serijsko proizvodnjo v roku štirih let.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov