Avto.info

What Car? 'Real Range' test

Nova testiranja električnih avtomobilov

What Car? 'Real Range' test: Nova testiranja električnih avtomobilov

What Car? 'Real Range' test

Avtor: Foto: What Car?
What Car?  Real Range  test: Nova testiranja električnih avtomobilov

Ker se tudi v Veliki Britaniji povečuje interes kupcev glede nabave striktno električno gnanih avtomobilov so novinarji revije What Car? uvedli nova testiranja električnih avtomobilov, ki so izvedena po vzoru že znanih 'True MPG' testov, kjer razkrivajo dejansko povprečno porabo fosilno gnanih avtomobilov.

Trenutno je v novi britanski bazi podatkov opisanih samo trinajst serijskih avtomobilov. Najbolj nesrečno številko (13), ki v tem primeru ponazarja najslabšo uvrstitev na razpredelnici, so tokrat namenili izdelku znamke Smart, njihov 'twingo z nemškim naglasom' (model forfour EQ) se lahko 'pohvali' z najslabšo avtonomijo izmed vseh električnih avtomobilov, ki so jih do sedaj testirali novinarji te ugledne britanske avtomobilistične revije. Na testiranjih, ki niso izvedena v javnem prometu, temveč na poligonih, Britanci posnemajo vedenjski vzorec (prižgane kratke, odnosno dnevne in pozicijske zadnje luči, delujoča klimatska naprava je na testih nastavljena na 22 stopinj Celzija) povprečnega britanskega voznika ob vožnji po urbanih sredinah, po medkrajevnih cestah in med vožnjo po avtocestah.

Pred vsakim testiranjem avtomobila so Britanci popolnoma izpraznili set vgrajenih akumulatorjev, ki so ga kasneje ob uporabi točnih merilnikov porabljene električne energije ponovno napolnili in ga čez noč pustili v klimatizirani garaži, medtem ko so večino testnih voženj opravili v vremenskih pogojih, kjer je imelo ozračje od 10 do 15 stopinj Celzija. V takšnih pogojih je 'nemški twingo' s samo enim polnjenjem akumulatorjev prevozil sramotnih 57 milj (91 km), so pa pohvalili živahnost tega avtomobilčka z vgrajenim električnim pogonskim sklopom, ki lahko mobilizira 80 bhp pogonske moči, ker daje vozniku občutek hitrejšega vozila kot je v resnici (0-100 km/h: 12,7 sekunde). Poleg tega so pohvalili tudi njegove vozne lastnosti, ki so boljše kot pri fosilno gnanih sorodnikih, ker ima 'električni twingo' nižje težišče. Podobno kritično so ocenili tudi smart fortwo EQ cabrio, tudi v tem primeru znaša avtonomija po britanskem mnenju sramotnih 59 milj (94 km).

Na enajstem mestu je pristal volkswagen e-Up, Britanci hvalijo njegovo kompaktnost in posledično priročnost v mestih, cenijo pa tudi relativno prostornost potniške kabine ter odlične vozne lastnosti. Na tem mestu se je takšen volkswagen znašel predvsem zaradi previsoke prodajne cene in še vedno nezadostne avtonomije, ki znaša v tem primeru 66 milj (106 km). Tokrat smo dobili tudi dva električna avtomobila (volkswagen e-Golf & hyundai Ioniq electric), ki sta dobila identično oceno in posledično tudi enakovredno uvrstitev na priloženi razpredelnici, ker se lahko pohvalita z identično avtonomijo (117 milj / 188 km). Pri izdelku znamke Hyundai niso našli veliko zamer, so se pa pritožili nad voznim udobjem pri majhnih hitrostih. Pohvalili so tudi električnega golfa, ker je to avtomobil, ki uteleša vse dobre lastnosti modela golf v kombinaciji z nizkimi stroški vzdrževanja. Na osmem mestu razpredelnice najdemo BMW i3 (94Ah). Rahlo futuristično oblikovani BMW se posledično lahko pohvali z veliko stopnjo individualnosti, ker izstopa iz množice, istočasno Britanci niso navdušeni nad previsoko prodajno ceno ter nepraktično zasnovo odpiranja zadnjih bočnih karoserijskih vrat. Realno pričakovana avtonomija znaša 121 milj (194 km).

Na sedmem mestu najdemo izdelek znamke Nissan, ki se že enkrat okitil z naslovom najbolje globalno prodajanega serijskega električnega avtomobila. Druga generacija modela leaf nadaljuje zmagovalni pohod, ker so jo Britanci že okronali z novim prestižnim naslovom (Electric Car of the Year  2018), predvsem na račun zmogljivosti, velikosti prtljažnika in vgrajene varnostne opreme. So pa ob tem omenili, da se kupcem 'ni potrebno' zanašati na avtonomijo, ki jo propagira novi WLTP cikel, kjer Japonci obljubljajo 168 milj (270 km) avtonomije, Britanci pravijo, da je pri njih izmerjenih 128 milj (206 km) veliko bolj realnih. Na šestem mestu britanske lestvice je tokrat pristal najbolje prodajan električni avtomobil v Nemčiji. Ob tem seveda mislim na renaulta z oznako zoe (R110), ki ga Britanci zaradi relativne cenovne dostopnosti in praktičnosti zelo hvalijo. Na testiranjih so Britanci s samo enim polnjenjem akumulatorjev prevozili 146 milj (235 kilometrov). Na petem mestu najdemo hyundai kona electric (39kWh). Britanci pravijo, da se že šibkejša različica (134 bhp) tega relativno kompaktnega SUV modela lahko pohvali z odličnimi zmogljivostmi, pametnimi rešitvami in veliko udobja za potnike, in tudi s solidno avtonomijo (158 milj / 254 km). Na četrtem mestu najdemo prestižni izdelek znamke Tesla (model S 75D), ki se lahko pohvali z odličnimi zmogljivostmi ter razkošno odmerjenim prostorom za potnike, dovolj solidna pa je tudi avtonomija (204 milje / 328 km).

Tudi drugo mesto si delita dva avtomobila (KIA e-Niro 64kWh in jaguar I-Pace). V primeru južnokorejskega vozila so Britanci navdušeni nad praktično uporabnostjo SUV zasnove, poleg tega je takšna KIA tudi dovolj hitra in ugodna za vožnjo. V primeru jaguarja pa že lahko govorimo o ljubljencu britanske publike, predvsem zaradi njegovega aristokratskega porekla, oblikovanja in prostornosti, oba avtomobila se lahko pohvalita tudi z uporabnostjo, ker znaša avtonomija v obeh primerih že spoštljivih 253 milj (407 km). Tudi na prvem mestu najdemo južnokorejski avtomobil, tokrat gre za hyundai kona electric (64kWh), ki je po britanskem mnenju prvi električni serijski avtomobil s sprejemljivo prodajno ceno in avtonomijo (259 milj / 416 km), ki je že veliko bližje potrebam dosedanjih lastnikov vozil z vgrajenimi pogonskimi sklopi na fosilna goriva.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov