Avto.info

ADAC test lahkih tovornih prikolic

Porazna ocena slovenskega izdelka

ADAC test lahkih tovornih prikolic: Porazna ocena slovenskega izdelka

ADAC test lahkih tovornih prikolic

Avtor: Foto: ADAC
ADAC test lahkih tovornih prikolic: Porazna ocena slovenskega izdelka ADAC test lahkih tovornih prikolic: Porazna ocena slovenskega izdelka ADAC test lahkih tovornih prikolic: Porazna ocena slovenskega izdelka ADAC test lahkih tovornih prikolic: Porazna ocena slovenskega izdelka Brenderup 1205SUB750

Brenderup 1205SUB750

Humbaur Steely

Humbaur Steely

Stedele MST71A

Stedele MST71A

Stema Variolux 750

Stema Variolux 750

TPV-Trailer TL-EU2-AR

TPV-Trailer TL-EU2-AR

Unsinn WEB10

Unsinn WEB10

ADAC test lahkih tovornih prikolic: Porazna ocena slovenskega izdelka

Strokovnjaki največjega nemškega avtomobilskega kluba (ADAC) so v teh dneh predstavili izsledke testiranj šestih lahkih tovornih prikolic (največja dovoljena masa (prikolica + tovor): 750 kg), ki so pri dveh izdelkih razkrili pomanjkljivosti, ki ne bodo všeč njunim proizvajalcem, ker so Nemci o tem že obvestili nemški Zvezni urad za motorna vozila (KBA).

Na tokratnem nemškem preverjanju transportnih sposobnosti je sodelovalo šest izdelkov različnih znamk (Brenderup, Humbaur, Stedele, Stema, TPV-Trailer (prikolice) in Unsinn) s prodajnimi cenami od 429 do 769 evrov. Pri treh testiranih lahkih prikolicah (izdelki znamk Stedele, TPV-Trailer in Unsinn) so Nemci našli veliko pomanjkljivosti, posledično sta dva 'tovorna priklopna dvokolesnika' (slovenski TPV-Trailer TL-EU2-AR (579 evrov) & Stedele MST71A (550 evrov)) dobila najslabšo možno oceno "mangelhaft" (pomanjkljivo), vse skupaj so Nemci pospremili še z obvestili prej omenjene organizacije KBA (Kraftfahrt-Bundesamt), ki bo seveda prepovedala prodajo takšnih izdelkov v Nemčiji. Na teh testiranjih so Nemci znova potrdili še eno zapoved, ki pravi, da visoka prodajna cena izdelka ne garantira kakovosti in varnosti za uporabnike, ker se je najdražja tokrat testirana prikolica (Unsinn WEB10 (769 evrov)) v končni skupni razvrstitvi uvrstila šele na sramotno 4. mesto …

In kaj je Nemce tako zmotilo pri testiranju novomeškega izdelka podjetja TPV? Nemci so se tega testa lotili zelo resno, zato so vsako 'testno mulo' otovorili do še dopustne zakonske meje (750 kg), jo priklopili na testnega karavanskega golfa in to 'športno kombinacijo' (pod pogojem in upoštevanjem avtomobilskega marketinga, ki je iznašel 'športne dostavnike' …) poslali na slalomsko progo, kjer so s slalomsko vožnjo skušali prelisičiti fizikalne zakone s približno 70 km/h. Pri večini testiranih primerkov jim je to tudi uspelo, razen pri slovenskem izdelku (TPV-Trailer TL-EU2-AR, nemška prodajna cena: 579 evrov), kjer je nezadostna širina koloteka, odnosno nespametna izbira velikosti in dimenzij pri nameščenem paru platišč in pnevmatik poskrbela za občasno drgnjenje pnevmatike in nosilne šasije. Ta nedopustni vedenjski vzorec pa lahko pripelje do resnih poškodb pnevmatik, ki lahko posledično poskrbijo za najslabše možne scenarije, kjer vam medijsko opevani 'Trailer Assist' ne bo mogel prav nič pomagati, ker podobno kot sistema ABS in ESP lahko obvladuje situacijo samo takrat, ko so nameščene pnevmatike še cele …

Podobno slabo so ocenili tudi izdelek znamke Stedele (model MST71A, 550 evrov), vendar iz drugačnega razloga. V tem primeru jih je zmotila uporabljena kombinacija vijakov za pritrditev obeh platišč, ker je proizvajalec ob sestavljanju izdelka pač uporabil napačne vijake. Ugotovili so tudi, da mit o legendarno slabi kvaliteti avtomobilov iz nekdanjih komunističnih držav v današnjih časih živi tudi na območju EU, ker so ob testiranju izdelka znamke Unsinn ugotovili, da se nemški pomen te besede (nesmisel) žal odraža tudi pri kvaliteti, ker je ta prikolica ob simuliranju vožnje s polno obloženo prikolico po slabših voznih podlagah izgubila nekaj ostrih vijakov, s katerimi je pričvrščeno tovorno dno, čeprav gre v tem primeru za najdražji testirani izdelek. Iz povsem drugačnega testa je tokratni zmagovalec, ki nastaja pri znamki Stema (model Variolux 750, 700 evrov). Nemci hvalijo vozne lastnosti te lahke tovorne prikolice, ki se tudi pod stresom (polno obložena prikolica) obnaša zelo dobro. Na drugo mesto se je uvrstil izdelek znamke Brenderup (model 1205 SUB 750, 599 evrov). Ob tem so posebej pohvalili inženirsko rešitev ('Kippfunktion'), ki uporabniku omogoča, da ta priklopnik shranijo v vertikalnem položaju in s tem v garažah na račun manjšega tlorisa prihranijo veliko prostora.

Odlično (doseženo tretje mesto) je tokrat dosegel najcenejši testirani izdelek znamke Humbaur (model Steely, 429 evrov), predvsem na račun dobre opremljenosti (priročnosti) in razumnih navodil za uporabo, grajajo edino vzmetenje, ker je zelo trdo in neodzivno, posledično ta prikolica rada poskakuje. Še dva nasveta ob nakupu prikolic. Prikolica ni osebni avtomobil, zato vgrajena in dodatna oprema nima nobenega pravega pomena, več ko je vgrajene 'komfortne' opreme, manjša bo tudi nosilnost prikolice. Ob nakupu bodite pozorni na velikost nameščenih koles, ker vam nameščena 12-palčna kolesa lahko zagotovijo boljše vozne lastnosti prikolice kot pa manjša, 10-pačna kolesa.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov