Avto.info

Continental emicat

Predstavitev električno ogrevanega katalizatorja

Continental emicat: Predstavitev električno ogrevanega katalizatorja

Continental emicat

Avtor: Foto: Continental
Continental Emicat

Continental Emicat

Continental emicat: Predstavitev električno ogrevanega katalizatorja Continentalov GPF filter

Continentalov GPF filter

Iz Nemčije, kjer se je v teh dneh zaključil '27. Aachener Kolloquium', prihaja novica o novi tehnološki rešitvi inženirjev koncerna Continental, s katero naj bi pri dizelsko gnanih vozilih dosegli drastično zmanjšanje ustvarjenih dušikovih oksidov (NOx) in trdnih delcev (PM10 in PM2) ter do 10 gramsko povprečno znižanje nastalih CO2 emisij.

Nova nemška tehnološka rešitev obdelave škodljivih emisij, ki nastajajo ob delovanju s fosilnimi gorivi gnanih pogonskih motorjev, temelji na trenutno še rahlo futurističnemu 48‑voltnemu električnemu omrežju, ker so klasična 12‑voltna električna omrežja ob današnjem neusmiljenem otovarjanju s čedalje večjim številom vgrajenih porabnikov električne energije v sodobnih hibridnih in ostalih avtomobilih, že dosegla mejo svojih zmožnosti.  Posledično so Nemci v Aachnu lahko predstavili 'Super Clean Electrified Diesel' vozilo druge generacije, ki je po izvedenih testnih vožnjah v realnih okoliščinah že dokazalo vrednost te nove tehnologije, ki nam je v bistvu že na dosegu rok, ker Nemci zatrjujejo, da so njihove rešitve zrele za serijsko proizvodnjo.

Continentalove priprave na implementacijo normativa Euro 6d predvidevajo vgradnjo dveh SCR katalizatorjev v navezi z električno ogrevanim katalizatorjem 'Emicat'. Delovanje sistema temelji na predpostavki, da avtomobili z 48-voltnim električnim omrežjem ne bodo imeli težav s pomanjkanjem električne energije, posledično bi višek te energije lahko preusmerili v ogrevanje dodatnega katalizatorja, ki bo lahko hitreje poskrbel za delovanje pogonskega dizelskega motorja v optimalnem režimu, kjer motor ustvarja najmanj škodljivih emisij. Ob tem so predstavili tudi nekaj zgovornih številk. Testno vozilo (v tem primeru gre za 5-vratnega golfa) je v celotnem testnem ciklusu voženj v realnih pogojih ustvarilo konstantnih 35 miligramov dušikovih oksidov (NOx) na vsak prevoženi kilometer, ob tem se je za 10 gramov na vsak prevoženi kilometer znižala tudi količina ustvarjenih CO2 emisij.

Nemci so predstavili tudi rešitev za bencinsko gnane avtomobile, kjer se v ospredje čedalje bolj prebijajo GPF (Gasoline Particulate Filter) filtri trdnih delcev. Continentalova rešitev predvideva vgradnjo dvojno (prvotno je za ogrevanje ene vgrajene ogrevalne 'rezine' zadolžen predvsem pogonski sklop, drugo vgrajeno 'rezino' ogreva izključno elektrika) električno ogrevanega filtra trdnih delcev. Tudi v tem primeru je za znižanje škodljivih emisij zaslužen predvsem krajši čas doseganja optimalne delovne temperature pri vgrajenih katalizatorjih in filtrih trdnih delcev. Posledično bodo postala aktualna vabila na regeneracijske vožnje filtrov, ki so jih v današnjih časih deležni številni lastniki dizelsko gnanih vozil, stvar preteklosti …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov