Avto.info

ADAC test zimskih pnevmatik

Samo 3 zimske pnevmatike z dobro oceno

ADAC test zimskih pnevmatik : Samo 3 zimske pnevmatike z dobro oceno

ADAC test zimskih pnevmatik

Avtor: Foto: ADAC
ADAC test zimskih pnevmatik : Samo 3 zimske pnevmatike z dobro oceno ADAC test zimskih pnevmatik : Samo 3 zimske pnevmatike z dobro oceno ADAC test zimskih pnevmatik : Samo 3 zimske pnevmatike z dobro oceno ADAC test zimskih pnevmatik : Samo 3 zimske pnevmatike z dobro oceno ADAC test zimskih pnevmatik : Samo 3 zimske pnevmatike z dobro oceno ADAC test zimskih pnevmatik : Samo 3 zimske pnevmatike z dobro oceno

Tokrat predstavljamo rezultate letošnjih obsežnih testiranj nemških strokovnjakov, ki so pred približno šestimi meseci preizkusili 31 zimskih pnevmatik za predstavnike vozil iz evropskega B (supermini) in C ('golfov razred') segmenta ter predstavnike lahkih gospodarskih vozil.

Izmed vseh testiranih (16 pnevmatik v dimenzijah 185/65 R15 T in 15 pnevmatik v dimenzijah 205/65 R16 C T, v obeh primerih gre za pnevmatike z največjo dovoljeno hitrostjo 190 km/h) zimskih pnevmatik se lahko samo 3 pnevmatike pohvalijo z oceno 'gut' (dobro), ocene zelo dobro pa ni prejela nobena izmed tokrat testiranih zimskih pnevmatik. Posledično so nemški strokovnjaki (o slovenskih 'strokovnjakih' (AMZS), ki se bodo v kratkem seveda ponovno hvalili, da so oni sodelovali, odnosno celo opravili ta test, pa seveda na testiranjih ponovno ni bilo ne duha ne sluha …) ob komentiranju rezultatov zadnjega velikega testa pnevmatik zapisali zanimiv stavek: "Das gab's noch nie: Neunmal mangelhaft!", ker jih je presenetila množica (9 primerkov) tokrat najslabše ocenjenih zimskih pnevmatik. Na tem testu so ocenili tudi dva izdelka znamke Sava, ki po nemški oceni ne spadata med najboljše, temveč med najslabše tokrat ocenjene pnevmatike …

Edino svetlo točko ob testiranju zimskih pnevmatik za lahka gospodarska vozila predstavlja nemška ugotovitev, da se takšne pnevmatike ob zaviranju na mokri podlagi (80-0 km/h) obnesejo celo bolje (dolžina zavorne poti: povprečno 44,4 metra) kot pa primerljive letne pnevmatike (dolžina zavorne poti: približno 52,1 metra), čeprav so ob opisovanju voznih lastnosti takšnih zimskih pnevmatik večkrat uporabili tudi besedo 'Schwammig' (gobasto, zabuhlo, odnosno nejasno). Za to sta krivi predvsem zgradba in zasnova pnevmatik za lahka gospodarska vozila, ker imajo takšne pnevmatike močnejše nosilne stene in močnejšo kordno ogrodje (karkasa), predvsem zaradi želje proizvajalcev po njihovi dolgoživosti (majhna obraba) ter uporabi pri vozilih z večjo maso (največ 3,5 tone). Vendar pa tudi v tem primeru velja, da univerzalno (v vseh vremenskih in klimatskih pogojih) dobre pnevmatike ni, zato so kupci ob izbiri primerne zimske pnevmatike prisiljeni upoštevati njihove individualne potrebe in na koncu skleniti kompromis med obrabo, ekonomičnostjo (kotalni upor in s tem povezana povprečna poraba goriva) in voznimi lastnostmi pnevmatik.

Besedo 'Schwammig' so Nemci uporabili predvsem ob testiranju voznih lastnosti takšnih zimskih pnevmatik na suhi vozni podlagi, kjer so testirani primerki pnevmatik za lahka gospodarska vozila pokazali pomanjkanje preciznosti (pnevmatike imajo prepočasen odziv na ukaze s strani volanskega obroča, za stabiliziranje vozila je potreben daljši čas …). Izzive, ki jih prinaša vožnja z lahkimi gospodarskimi vozili po suhem, pa obvladujejo samo pnevmatike treh znamk (Continental, Pirelli in Maxxis). Ob tem velja omeniti, da si izdelek znamke Maxxis v bistvu sploh ne zasluži oznake zimska pnevmatika, ker se na snegu sploh ne znajde, odnosno odpove na celi črti. Posledično se je ta 'zimska pnevmatika' pridružila gospodarsko orientiranim izdelkom znamk Sava, BF Goodrich in Goodride, ki so takrat ocenjeni z najslabšo možno oceno 'mangelhaft' (pomanjkljivo). Slovenski izdelek znamke Sava (model Trenta M+S) se relativno dobro obnese samo ob vožnji po mokrem, sneg ji ne diši, enako pa velja tudi za vožnjo po suhem. Kot dokaz tem trditvam so Nemci predložili tudi tabelo, kjer se lepo vidi, da je slovenski izdelek res koncipiran predvsem za vožnjo po mokrem, ker ima eno izmed najkrajših zavornih poti (80-0 km/h: približno 41 metrov) na mokrem izmed vseh 15. testiranih zimskih pnevmatik za lahka gospodarska vozila.

Zmagovalko tokratnega testa izdelujejo v obratih podjetja Continental. Njihova zimska pnevmatika (tip VanContactWinter) blesti predvsem ob vožnji po suhem in ob vožnji po mokrem, medtem ko ji vožnja po ledu in snegu ne diši preveč. Na drugo mesto se je tokrat uvrstila zimska pnevmatika znamke Pirelli (tip Carrier Winter). Ta pnevmatika za lahka gospodarska vozila blesti predvsem na dveh področjih (vožnja po suhem in varčevanje z gorivom), vendar ni ravno najboljša ob vožnji po mokrem. Na tretjem mestu najdemo izdelek znamke Michelin (tip Agilis Alpin), ki je enostavno nepremagljiva na področju obrabe in zelo dobra ob vožnji po snegu. Očitajo pa ji slabosti ob vožnji po suhem. Vse tri zmagovalne pnevmatike so posledično ocenjene samo z oznako 'befriedigend' (zadovoljujoče), medtem ko besed kot sta 'gut & sehr gut' (dobro in zelo dobro) Nemci ob ocenjevanju 15. zimskih pnevmatik za lahka gospodarska vozila tokrat niso uporabili …

Veliko bolj so bili Nemci tokrat zadovoljni s testiranimi zimskimi pnevmatikami (dimenzije: 185/65 R15 T) za predstavnike vozil iz evropskega B in C segmenta ker se tri zmagovalne pnevmatike lahko pohvalijo z odlično oceno 'gut', medtem ko je večina (10 primerkov) ostalih testiranih pnevmatik dobila samo oceno 'befriedigend'. Savina predstavnica takšnih pnevmatik (tip Eskimo S3+) ni bila deležna tako dobrih ocen, posledično je prejela samo oceno 'ausreichend' (zadostno), za njo sta se na rep lestvice uvrstila še izdelka znamk Toyo in Davanti, ki sta prejela najslabšo možno oceno  'mangelhaft'. Eskimo S3+ blesti predvsem ob vožnji po snegu, medtem ko ji zimska vožnja po suhi vozni podlagi ne ustreza.

Najbolje tokrat ocenjena zimska pnevmatika v dimenzijah 185/65 R15 T nosi logotipe znamke Dunlop (tip Winter Response 2). Ta pnevmatika se odlično obnese ob vožnji po snegu, kjer je celo dobila najvišjo oceno izmed vseh testiranih pnevmatik, ima pa tudi blagodejen vpliv na povprečno porabo goriva, istočasno jo Nemci hvalijo tudi ob vožnji po suhi in mokri podlagi. Iz povsem drugega testa je izdelek francoske znamke Kleber, ki je tokrat uvrščen na zelo solidnem drugem mestu. Kot glavno prednost te pnevmatike omenjajo njeno 'nezimskost', ker je to najboljša 'zimska pnevmatika' za vožnjo po suhem. Pravi 'allrounder' je tudi tretjeuvrščena zimska pnevmatika znamke Pirelli, ki se po nemškem mnenju obnese v treh kriterijih (vožnja po suhem, mokrem in po snegu).

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov