Avto.info

Raziskava družbe YouGov

So bulasti in opraskani avtomobili stvar preteklosti?

Raziskava družbe YouGov: So bulasti in opraskani avtomobili stvar preteklosti?

Raziskava družbe YouGov

Avtor: Foto: DEVK
Raziskava družbe YouGov: So bulasti in opraskani avtomobili stvar preteklosti? Raziskava družbe YouGov: So bulasti in opraskani avtomobili stvar preteklosti?

Nova raziskava raziskovalne družbe YouGov razkriva, da se lastniki današnjih avtomobilov na parkiriščih težko izognejo manjšim poškodbam vozil, čeprav za to niso prav nič krivi, ker večino (84 %) vseh takšnih poškodb v obliki prask, odrgnin in bul povzroči voznik drugega avtomobila.

Pri izvedeni raziskavi, ki so jo Britanci tokrat izpeljali ob pomoči nemške zavarovalnice DEVK, je sodelovalo več kot 2000 vprašanih nemških lastnikov in lastnic avtomobilov, od katerih je skoraj 60 odstotkov takšnih, ki so že doživeli to izkušnjo, da so jim večinoma neznani (v 60 % primerov storilci takšnih dejanj preprosto izginejo …) vozniki avtomobilov poškodovali njihove parkirane avtomobile.

66 odstotkov vprašanih predvideva, da je za poškodbe njihovih vozil na parkiriščih kriva predvsem nepozornost, odnosno nezbranost ljudi, ki so želeli parkirati vozilo v bližini njihovih parkiranih vozil, ob tem je 56 odstotkov izmed vseh vprašanih mnenja, da so današnja parkirna mesta enostavno premajhna za današnje 'dobro rejene' in čedalje večje avtomobile. V dobrih starih časih je bilo za parkiranje običajnega avtomobila zadostnih 230 cm širine, v današnjih časih bi potrebovali enojna parkirišča s širino 250 centimetrov.

Po mnenju vprašanih (47 %) je za veliko takšnih majhnih poškodb na parkiranih avtomobilih krivo tudi hitenje, odnosno stres pri voznikih, ki parkirajo avtomobile v bližini njihovih parkiranih avtomobilov, 35 odstotkov vprašanih pa meni, da so za poškodbe krivi nevešči (štorasti …) vozniki, ki so dostikrat pod vplivom nedovoljenih substanc (alkohol, zdravila, mehke in trde droge …). 16 odstotkov vprašanih pa meni, da je za takšne poškodbe kriva utrujenost voznikov. Precej manj (10 %) je vprašanih, ki pravijo, da so takšne poškodbe predvsem posledica divjanja nekaterih voznikov po parkiriščih, še manj (samo 4 %) je takšnih, ki so mnenja, da so nesreče ob parkiranju samo posledica današnje splošno znane poslabšane preglednosti iz vozil, ki predstavlja posledico modnega oblikovanja in želja po večji varnosti potnikov v avtomobilih.

84 odstotkov izmed vseh sodelujočih v tej raziskavi je ob tem povedalo, da so že imeli izkušnje s takšnimi poškodbami njihove 4-kolesne lastnine, ki jih niso zagrešili sami. Ker se ljudje, ki povzročijo takšne poškodbe po navadi izmuznejo roki pravice, je 52 odstotkov izmed vseh vprašanih lastnoročno poravnalo škodo, ki je nastala na njihovih parkiranih avtomobilih. Samo v enajstih odstotkih primerov so škodo poravnale zavarovalnice, 5 % oškodovancev je ob tem uveljavilo prednosti kasko zavarovanja. V 48 odstotkih primerov pridobljenih majhnih poškodb na parkiriščih pa lastniki sploh niso popravljali vozil.

Ob tem velja izpostaviti še dejstvo, ki pravi, da so bili avtomobili še pred približno desetimi leti precej bolje zavarovani pred poškodbami na parkiriščih, ker so takrat še obstajali odbijači z robustnimi conami iz nepobarvane sive ali pa črne plastike, poleg tega ste na avtomobilih lahko videvali tudi bočne zaščitne letve, ki seveda v skladu z današnjo modo niso bile pobarvane v barvo karoserije (receptura za pogost obisk ličarjev …). Danes lahko na cestah opazujete neskončne kolone vozil, kjer je skoraj vse (nekako jim uspeva, da v barvo karoserije niso odete tudi pnevmatike in steklene površine …) odeto v barvo karoserije (adijo detajli, ki poživijo avtomobil, dober dan enobarvna žalost z zunanjimi bočnimi vratnimi kljukami v barvi karoserije …), posledično marsikateri moderni avtomobil izgleda kot enobarvni kos mila z nameščenimi kolesi …

Proizvajalci namesto koristnih zaščitnih elementov (bočne zaščitne letve in letvice na odbijačih, ki niso v barvi avtomobila) raje vgradijo IT kramo v obliki parkirnih senzorjev, kamer, zaslonov in piskajočih 'must have' pridobitev, ki seveda niso zastonj, poleg tega pa vas na parkiriščih ne morejo obvarovati pred poškodbami ostalih vozil …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov