Avto.info

Marketinške pravljice o povprečni porabi

Študija podjetja Carly razkriva neverjetna odstopanja

Marketinške pravljice o povprečni porabi: Študija podjetja Carly razkriva neverjetna odstopanja

Marketinške pravljice o povprečni porabi

Avtor: Foto: Carly GmbH
Marketinške pravljice o povprečni porabi: Študija podjetja Carly razkriva neverjetna odstopanja Marketinške pravljice o povprečni porabi: Študija podjetja Carly razkriva neverjetna odstopanja Marketinške pravljice o povprečni porabi: Študija podjetja Carly razkriva neverjetna odstopanja

Iz Nemčije in Velike Britanije prihajata novi potrditvi znanih sumov, povezanih z zavajanjem kupcev s strani avtomobilskih proizvajalcev glede povprečne porabe pogonskih goriv. Analiza, ki so jo v dveh letih (2016-2018) opravili Nemci, razkriva celo 75 odstotno odstopanje od uradno podanih številk s strani nekaterih proizvajalcev avtomobilov.

V nemškem podjetju Carly, kjer kupcem ponujajo njihovo aplikacijo Carly Connected Car, so si ob pridobivanju rezultatov te študije pomagali z njihovo obširno bazo podatkov o približno 1,2 milijona avtomobilov (od tega je v raziskavo vključenih tudi približno 150.000 britanskih avtomobilov), ki temelji na podatkih, pridobljenih ob priključitvi aplikacije na avtomobilske OBD vmesnike, kjer lahko vsak uporabnik razbere tudi dejansko in ne samo s strani marketinga odobreno 'realno porabo', ki je po navadi prikazana ob pomoči potovalnih računalnikov, ki jim nekateri slepo verjamejo. Žal je resnica drugačna. Pred približno desetimi leti so se pri enem izmed znanih nemških avtomobilističnih medijev podali na italijansko testno stezo (oval) Nardo, kjer so do onemoglosti gnali 2,5-tonsko 'SUV lokomotivo' znanega nemškega proizvajalca avtomobilov. Ob tem se je izkazalo, da si je ta 'lifestyle-parnik' ob doseganju največje hitrosti (275 km/h) z lahkoto postregel s približno 66. litri bencinskega pogonskega goriva na vsakih sto prevoženih kilometrov. Vgrajeni potovalni računalnik je ob tem pokazal največ 33 litrsko povprečno porabo …

Podobno tezo o pravljicah iz sveta marketinga, kjer ves čas pridno razmišljajo, kako bi kupce prepeljali čez vodo, vendar bi jih ob tem seveda pustili žejne, zagovarja tudi poročilo podjetja Carly, ker pri nekaterih avtomobilih ugotavlja prav neverjetna odstopanja v območju od 55 do 75 odstotkov. Ob tem so razkrili še eno zanimivo podrobnost, ker je bilo v dobrih starih časih (recimo leta 2004) takšnega zavajanja s strani proizvajalcev precej manj. Takratne uradne navedbe glede povprečne porabe goriv so v povprečju odstopale samo za približno 5 odstotkov, v današnjih časih pa Nemci omenjajo povprečno 74 odstotno odstopanje od uradno navedenih številk. Za to je zaslužna predvsem sprememba filozofije pri kupcih, ker si želijo imeti v vozilih čedalje več komfortne opreme v obliki različnih električno gnanih naprav, ki pa seveda ne delujejo zastonj. Po mnenju združenja nemških veteranov so 'normalne avtomobile' (avtomobili z relativno nizko stopnjo vgrajene komfortne in motorne elektronike) nehali izdelovati že leta 2005, poleg tega leta 2004 na cestah še ni bilo toliko avtomobilov iz danes izredno priljubljene kategorije SUV vozil in oblikovnih križancev, ki so nesporni prvaki v zapravljanju pogonskega goriva po nepotrebnem (univerzalna formula glede povečane porabe goriva: + 25 %), ker so težji in višji (slaba aerodinamika) od donatorjev tehnoloških platform.

Študija je razkrila še eno zanimivo dejstvo, ker so najmanjša odstopanja od realnih navedb zabeležena samo ob povezavi s pravimi športnimi avtomobili v primerih, ko so motorizirani z nešportnimi motorji (dizel), največ odstopanja pa so zaznali pri majhnih, odnosno resnično kompaktnih avtomobilih (evropski A (mini) in B (supermini)) ter pri tako imenovanih 'kompaktnih' (evropski C segment (golfov razred)), ki z resnim pojmovanjem kompaktnosti nimajo več nobene zveze. V povprečju so pri dizelsko gnanih predstavnikih A in B segmentov ugotovili kar 55 odstotno odstopanje od uradno navedenih številk. V tem pogledu jih lahko prekosijo samo nekateri modni predstavniki SUV segmenta, absolutni rekord glede zavajanja kupcev pa tokrat pripada bavarski 5-vratni parodiji na temo kupejev z oznako X6 M. Ta model iz BMW-jeve ponudbe 'športnih tovornjakov' se lahko pohvali s kar 75 odstotno razliko v številkah. Bavarci ob tem obljubljajo uporabnikom 'biblijsko opevane zmogljivosti' ter samo povprečno 11,1 litra porabljenega goriva na vsakih 100 kilometrov vožnje. V resnici je poraba veliko bližje dvajsetim (19,3 litra) kot pa desetim litrom. Enako velja tudi za Mercedes-Benzov G razred (71 odstotno odstopanje od uradno podanih številk), mini cooper D (približno 70 odstotno odstopanje) in celo za golfa TDI (69 %). Veliko bolj pozitivno so v tem primeru naravnani modeli kot so audi Q3, BMW X1 in volkswagen tiguan, kjer so izmerili od 18- do 20 odstotno odstopanje od uradnih navedb.

Študija je razkrila še nekaj zanimivih informacij. Poprečna dolžina vsakodnevnih voženj, ki jih z avtomobili opravijo nemški lastniki in uporabniki, postaja čedalje krajša, njena trenutna dolžina pa znaša približno 5 kilometrov. Pred približno dvajsetimi leti je bila vsaka takšna vožnja približno 33 odstotkov daljša. Vendar to ne pomeni, da ljudje avtomobile uporabljamo manj, ker je v istem časovnem obdobju za štirikrat narastlo število izvedenih kratkih voženj v enem dnevu. Podali pa so tudi oceno glede kredibilnost navedb nemških lastnikov avtomobilov in trgovcev z rabljenimi avtomobili. Po mnenju predstavnikov podjetja Carly je v Nemčiji trenutno v obtoku 17 odstotkov registriranih avtomobilov, kjer so bile v primeru nabrane kilometrine že izvedene manipulacije števcev, še huje je v segmentu dražjih vozil, kjer omenjajo približno petino vozil z nerealno prevoženim stanjem kilometrov.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov