Avto.info

Ideja podjetja Go Diesel

Vbrizgavanje vode za manj dušikovih oksidov

Fritz Cirener (levo), Rita Vogtmann in Christian Elvers

Fritz Cirener (levo), Rita Vogtmann in Christian Elvers

Avtor: Foto: Go Diesel
Ideja podjetja Go Diesel: Vbrizgavanje vode za manj dušikovih oksidov Profesor dr. ing. Thomas Heinze iz Saarbrückna

Profesor dr. ing. Thomas Heinze iz Saarbrückna

Iz Nemčije prihaja novica o novi tehnični rešitvi nemškega start-up podjetja Go Diesel, ki jo bodo  Nemci v bližnji bodočnosti (2019) tudi implementirali, vendar ne v cestnem, temveč v rečnem ladijskem prometu, čeprav je ta tehnična rešitev primerna tudi za vgradnjo v dizelsko gnana kopenska vozila.

V ozadju te zanimive ideje glede vbrizgavanja destilirane vode v sesalni trakt dizelskega motorja najdemo izkušen konstruktorski trio (Fritz Cirener, Rita Vogtmann in Christian Elvers), njihove navedbe glede možnega 50 odstotnega znižanja NOx emisij ob delovanju dizelskih motorjev pa podpirajo tudi izvedena testiranja raziskovalcev (Hochschule für Technik und Wirtschaft / University of Applied Sciences) iz mesta Saarbrücken. Za realizacijo te rešitve je zaslužna predvsem nemška ugotovitev, da je rečni ladijski promet zaslužen za nastanek ene četrtine (25 %) vseh ob delovanju dizelskih motorjev ustvarjenih NOx emisij v nemških mestih in krajih, ki ležijo v bližini plovnih kanalov in rek.

Zato bodo njihovo rešitev zniževanja NOx emisij najprej uporabili na eni izmed manjših nemških turističnih rečnih ladij (FMS „Willy Schneider“), ki meri v dolžino približno 29 metrov (ugrez: 1,1 metra). Trenutno sta za samodejno premikanje tega plovila zadolžena dva dizelska motorja znamke MAN s skupno 178 kW pogonske moči, medtem ko za ustvarjanje potrebne elektrike skrbi en 95 kilovatni agregat znamke Mercedes-Benz. Na krovu pa lahko najdete še 44 kilovatni pomožni generator znamke Deutz. Nemška 'Hardware' dodelava predvideva vgradnjo sistema za vbrizgavanje destilirane vode v sesalni trakt dizelskega motorja, ki se bo aktiviral samo ob neželenih povišanih temperaturah delovanja motorja. Na ta način naj bi Nemci znižali previsoke temperature v izgorevalnih komorah motorja na temperaturni nivo, ki še vedno omogoča brezhibno delovaje vseh pritaknjenih DPF filtrov in katalizatorjev, istočasno naj bi ob tem ohranili tudi vse karakteristike originalnih dizelskih motorjev.

Nad delovanjem sistema bo bdela napredna, dodatno vgrajena elektronika, ki bo odreagirala (vbrizg primerne količine destilirane vode) ob pomoči delovanja vgrajenih NOx senzorjev. Rešitev, za katero bodo Nemci ob želji po vgradnji zahtevali približno 1000 evrov (primerna je za vse Euro 4, Euro 5 in  Euro 6 b/c dizelske motorje) je na testiranjih poskrbela za največ 50 odstotno znižanje ustvarjenih Nox (dušikovi oksidi) delcev, medtem ko raven ustvarjenih CO2 emisij ostaja nespremenjena. Nemci ob tem poudarjajo, da bi bila takšna rešitev veliko boljša in cenejša za potrošnike, ki bodo sedaj verjetno prisiljeni v prodajo njihovih starih dizlov in nakup novih vozil. Ob tem so opisali tudi primer, ko bo nemški lastnik starejšega srednjerazrednega dizelsko gnanega avtomobila, s katerim letno prevozi približno 15.000 kilometrov prisiljen v to, da prepusti avtomobil odpadu in si kupi nov, podobno velik in podobno motoriziran dizelsko gnani avtomobil.

Ker bo potrebno njegovo staro vozilo reciklirati in istočasno poskrbeti za izdelavo novega avtomobila, bo količina CO2 emisij, ki so nastale zaradi obeh postopkov, izginila šele po 42. letih …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov