Avto.info

Nasvet kluba ADAC

Za zimske razmere so boljše ožje pnevmatike

Nasvet kluba ADAC: Za zimske razmere so boljše ožje pnevmatike

Nasvet kluba ADAC

Avtor: Foto: ADAC

V današnjih, nekoliko zmedenih časih lahko na cestah v zimskem obdobju opazite čedalje več avtomobilov z nameščenimi lahkimi platišči in posledično tudi nekoliko širšimi zimskimi pnevmatikami, ker so ti ljudje pač nasedli mitom glede smiselnosti takšne odločitve, ki jih širijo predvsem 'poznavalci'.

Za takšno odločitev (uporaba lahkih platišč v zimskih okoliščinah) je kriva predvsem moda v obliki čedalje večjih koles in pnevmatik pri modernih avtomobilih, čeprav razumni ljudje že vedo, da se platišča iz lahkih kovin v zimskih okoliščinah ne obnesejo najbolje, in to iz več vzrokov, čeprav nam nekateri trgovci ponujajo 'zimska' lahka platišča, ki v resnici niso prav nič bolj zimska od običajnih lahkih platišč. Prednost 'zimskih' lahkih platišč je edino večja količina nanešenih zaščitnih slojev barve in laka, ker s tem nekoliko omilijo že tradicionalno občutljivost lahkih kovin na sol. To občutljivost lahko v obliki luščenja barve in laka ter površinskih deformacij (razjede) opazite predvsem pri vozilih, kjer so lahka platišča nameščena cel čas, ne glede na zimsko ali letno sezono.

Drug zelo pomemben razlog za to, da se razumni ljudje pozimi odpovedo okrasitvi njihovih 'jeklenih konjičkov' z lahkimi platišči, pa najemo v višjih prodajnih cenah (ob primerjavi z jeklenimi platišči) lahkih platišč, ki povrh vsega poskrbijo še za namestitev večjih (premer) in širših zimskih pnevmatik, vse skupaj pa seveda lahko občutno podraži nakup zimskih pnevmatik, ker so jeklena platišča po navadi za en palec manjša, enako pa velja tudi za nameščene zimske pnevmatike, ki so ob tem tudi ožje. Kot tretji pomemben razlog velja omeniti pasivno varnost jeklenih platišč, ki jo lahka platišča ne premorejo. Govorimo pa o primerih, ko boste pozimi ob vožnji v urbanem okolju, kjer se seveda nahajajo pločniki in robniki, malenkostno prehitri in vam ne bo povsem uspelo zvoziti ovinka. Iz lastnih izkušenj pred mnogimi leti vem, kako izgleda takšna situacija, ker sem to doživel tudi sam za volanom očetove 'stoenke' (zastava 101 B). Ob tej priložnosti sem z enim izmed prednjih pogonskih koles rahlo bočno dregnil v robnik pločnika in ob tem poskrbel za približno 50 milimetrsko deformacijo zunanjega robu na nameščenem 13-palčnem jeklenem platišču, medtem ko je pnevmatika preživela.

Ker smo imeli v Jugoslaviji v avtomobilih tudi dostikrat kakšen dodaten kos orodja za morebitna 'samopopravila' (popravilo, ki ga opravi voznik …) avtomobilov, sem z običajnim kladivom na licu mesta lahko sam z nekaj uspešnimi udarci popravil zviti rob na platišču in se odpeljal novim dogodivščinam naproti. Če bi ta postopek ('zbližanje' z robnikom) ponovil z nameščenimi lahkimi platišči, pa obstaja možnost, da takšno platišče poči, s tem bo dokončno konec tudi vaše vožnje. Zaradi tega pametni ljudje na pravih terenskih vozilih nimajo nameščenih lahkih platišč, ker jih sami v slučaju poškodb ob terenski vožnji ne morete popraviti, medtem ko je popravilo jeklenih platišč v večini primerov možno, tudi na terenu, predvsem ob uporabi klasičnega kladiva in še nekaterih pripomočkov. Kot dopolnilo pa velja omeniti še zadnji, za marsikoga morda najpomembnejši razlog, da se odpove namestitvi modnih zimskih lahkih platišč na njegov avtomobil. Prispevali so ga strokovnjaki kluba ADAC …

Nemci so tokrat izvedli zelo zanimiv primerjalni test petih enakih (proizvajalec in model) zimskih pnevmatik v različnih dimenzijah (od 195/65 R15 pa vse do 225/40 R18), ki so jih testirali na samo enem testnem avtomobilu (aktualni volkswagen golf). Ob tem so znova potrdili že znane ugotovitve iz avtomobilskega športa, kjer ste morda opazili, da imajo reli dirkalniki ob vožnji po snegu in plundri nameščene ožje pnevmatike. Razlogov za to je več. Kot prvega omenjajo boljši prenos moči na vozno podlago, boljšo vodljivost v ovinkih ter občutno nižjo nevarnost splavanja (aquaplaning). To dokazuje tudi izvedeni test, kjer so na vozno podlago nanesli 7 milimetrov vode. Z modnimi 18-palčnimi zimskimi pnevmatikami na lahkih platiščih s širino 225 mm je testni golf splaval že pri 70 km/h. Z nameščenimi 15-palčnimi zimskimi pnevmatikami s širino 195 mm, vas bo splavanje v enakih pogojih presenetilo šele takrat, ko boste vozili z več kot 80 km/h. Druga prednost ožjih in višjih (bočna stena) zimskih pnevmatik leži v povečanem voznem udobju za potnike, kot tretjo pa velja omeniti nižjo povprečno porabo goriva, široke zimske pnevmatike se obnesejo edino ob zimski vožnji po suhem cestišču. Kot dodatno spodbudo za razumsko odločanje pa imate na voljo še informacijo o razliki med prodajno ceno testiranih 15-palčnih in 18-palčnih zimskih pnevmatik znamke Dunlop (model Winter Sport 5). Razumska odločitev o namestitvi ožjih in manjših zimskih pnevmatik na jeklenih platiščih vam bo v tem primeru privarčevala 340 evrov (85 evrov po pnevmatiki) …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov