Avto.info

FINANČNI REZULTATI 2019

Skupina Renault dosegla svoje prilagojene cilje

FINANČNI REZULTATI 2019: Skupina Renault dosegla svoje prilagojene cilje

FINANČNI REZULTATI 2019

Avtor: Foto: Renault
FINANČNI REZULTATI 2019: Skupina Renault dosegla svoje prilagojene cilje

Skupina Renault je kljub težavnim okoliščinam dosegla svoje, v oktobru prilagojene, cilje z maržo iz osnovne  dejavnosti Skupine v višini 4,8 % in s pozitivnim prostim operativnim denarnim tokom avtomobilske dejavnosti.

»Skupina Renault je kljub težkemu letu uspela doseči rezultate, ki so v skladu z usmerjenimi prilagoditvami. Posebej bi se rada zahvalila vsem sodelavkam in sodelavcem za njihov trud in zavzetost, brez katerih tega ne bi mogli uresničiti. Načrti za leto 2020 so zadržani, kajti pričakujemo nestabilnost trgov, zlasti v Evropi zaradi zakonodaje CAFE (Program čisti zrak za Evropo) in možnih vplivov koronavirusa. Kljub temu pa mi veliko zaupanje vlivajo okrepitev vodstvene ekipe, nov zagon Zveze in uspeh novih modelov na trgu, kar pomeni, da je Skupina sposobna izpeljati ponovni vzpon,« je izjavila Clotilde Delbos, začasna generalna direktorica Renaulta.    

- Poslovni prihodki Skupine znašajo 55.537 milijonov evrov (-3,3 %), od tega 3.130 milijonov evrov za AVTOVAZ (+3,0%). Brez vpliva valut pa bi bili prihodki nižji za -2,7 %.
- Poslovni prihodki avtomobilske dejavnosti brez  podjetja AVTOVAZ  znašajo 49.002 milijonov evrov, kar je za -4,2 % manj.
- Do znižanja je prišlo zaradi negativnega učinka -1,4 točke, kar je še posebej povezano z nazadovanjem prodaje v Argentini, Turčiji in Alžiriji.
- Prodaja partnerjem se je zmanjšala za -3,4 točke. Do te razlike je pripeljala nižja proizvodnja vozil za Nissan in Daimler, manjše povpraševanje po dizelskih motorjih v Evropi, občuten padec naše dejavnosti CKD na Kitajskem in ustavitev dejavnosti v Iranu. [1]
- Negativni učinek tečajev (-0,7 točke) je posledica močne devalvacije argentinskega pesa in turške lire.
- Pozitivni učinek cen (+1,7 točke) pa je rezultat velikih naporov za pokrivanje devalvacij in višjih cen v Evropi, predvsem stroškov zvezi z zakonodajami. Od 4. četrtletja dalje je učinek boljši na račun ambicioznejše politike cen, še zlasti v Evropi, z novim cliom.    
- Marža iz osnovne dejavnosti Skupine znaša 2.662 milijonov evrov in predstavlja 4,8 % poslovnih prihodkov v primerjavi s 6,3 % v letu 2018.
- Marža iz osnovne dejavnosti za avtomobilsko dejavnost brez AVTOVAZA se je znižala za -920 milijonov evrov, na 1.284 milijonov evrov in dosegla 2,6 % poslovnih prihodkov (v primerjavi s 4,3 % leta 2018).

To gibanje lahko pojasnimo z naslednjimi dejavniki:
- Nižja dejavnost (količine in prodaja partnerjem) ima negativen učinek v višini -582 milijonov evrov.
- Učinek razmerja v stopnji opreme je negativen v višini -587 milijonov evrov, v glavnem zaradi bogate opreme (zakonodaja  in novi izdelki) kot tudi zaradi upada prodaje dizlov v Evropi. 
- Učinek monozukuri je pozitiven in znaša +547 milijonov evrov: na eni strani boljši zaradi učinkovitosti nabave in večje stopnje kapitalizacije R&D, po drugi strani pa slabši zaradi večje marže amortizacije.
- Surovine so vplivale negativno v višini -324 milijonov evrov, še posebej zaradi višjih cen dragocenih kovin in jekla.
- Izboljšanje splošnih stroškov v višini +121 milijonov evrov je rezultat naporov podjetja, da omeji svoje stroške, in enkratnih pozitivnih elementov.
- Vpliv valut je znašal +24 milijonov evrov zaradi pozitivnega učinka izgube vrednosti turške lire na proizvodne stroške, kar je pokrilo negativen učinek argentinskega pesa.

Prispevek podjetja AVTOVAZ k marži iz osnovne dejavnosti znaša 155 milijonov evrov v primerjavi z 204 milijoni evrov leta 2018, in sicer po upoštevanju znižanja enkratnih pozitivnih elementov za približno 70 milijonov evrov. Prispevek iz financiranja prodaje k marži iz osnovne dejavnosti Skupine je znašal 1.223 milijonov evrov glede na 1.204 milijonov evrov v letu 2018. 1,6 -odstotni prispevek je večji zaradi višjega povprečja osnovnih sredstev za proizvodnjo. Ta pozitiven prispevek odraža močno prodajno dinamiko RCI Banque, in to kljub negativnemu učinku valut v višini -26 milijonov evrov in povečanju izgube dejavnosti storitev mobilnosti za ravno tako -26 milijonov evrov.   

Drugi prihodki in stroški poslovanja znašajo -557 milijonov evrov (v primerjavi z -625 milijonov evrov v letu 2018), in sicer: okoli -240 milijonov evrov stroškov prestrukturiranja, zlasti povezanih z načrtom predčasnih odhodov v Franciji, ter okoli -300 milijonov evrov za odpis sredstev, predvsem na Kitajskem in v Argentini. Rezultat poslovanja Skupine je v višini 2.105 milijonov evrov v primerjavi s 2.987  milijoni evrov v letu 2018. Finančni rezultat  znaša -442 milijonov evrov v primerjavi s -353 milijoni evrov v letu 2018, kljub stabilnim stroškom zadolževanja. Poslabšanje rezultata je posledica ostalih prihodkov in finančnih stroškov ter zlasti nižjih dividend. Prispevek pridruženih podjetij dosega  -190 milijonov evrov v primerjavi z +1.540 milijonov evrov leta 2018. 

Tekoči in odloženi davki predstavljajo stroške v višini -1.454 milijonov evrov, od tega -753 milijonov evrov iz naslova ustavitve priznavanja odloženih davkov za aktivo na davčne izgube v Franciji. Neto rezultat znaša 19  milijonov, medtem ko neto rezultat, delež Skupine, znaša -141  milijonov evrov (-0,52  evra na delnico v primerjavi z 12,24 evrov na delnico leta 2018). Prosti operativni denarni tok avtomobilske dejavnosti, vključno z AVTOVAZOM, je pozitiven v višini 153 milijonov evrov. Upoštevani so občutno povečanje investicij, zvišanje dividend RCI in pozitiven učinek gibanja potreb po obratnih sredstvih. Avtomobilska dejavnost na dan 31. december 2019 razpolaga z likvidnostjo v višini +15,8 milijard evrov in neto stanjem denarnih sredstev v višini +1,7 milijarda evrov. 31. decembra 2019 so celotne zaloge (vključno z neodvisno mrežo) predstavljale 68 dni prodaje, medtem ko so tovrstne zaloge konec decembra 2018 pokrivale 70 dni prodaje. Dividenda v višini 1,10 evra na delnico v primerjavi s 3,55 evra lani bo predlagana v odobritev skupščini delničarjev. 

OBETI ZA 2020
Svetovni avtomobilski trg bo letos še v upadanju: v Evropi za -3 %, v Rusiji za približno -3 %, medtem ko bo brazilski trg napredoval za 5 %. V teh slabše previdljivih okoliščinah, na katere še posebej vpliva zakonodaja CAFE v Evropi, in ob velikem povečanju amortizacij, vezanih na investicije za pripravo prihodnosti, Skupina Renault cilja na: 
- Poslovne prihodke na enaki ravni kot leta 2019 pri stalnih menjalnih tečajih[2],
- 6-odstotno maržo iz osnovne dejavnosti Skupine,
- Pozitivni prosti cash-flow avtomobilske dejavnosti pred upoštevanjem stroškov za prestrukturiranje.  

V teh načrtih in predvidevanjih niso zajeti morebitni učinki zdravstvene situacije,  povezane s koronavirusom.

2. CKD: Complete Knock Down – Kolekcija delov za sestavo
3. Za analizo gibanja konsolidiranih poslovnih prihodkov ob stalnih menjalnih tečajev Skupina Renault naredi ponovni izračun za tekoče poslovno leto še z uporabo povprečnih letnih menjalnih tečajev za preteklo leto.

Dodatne informacije
- Konsolidirane računovodske izkaze Skupine in družbene račune Renaulta SA na dan 31. decembra 2019 je Upravni odbor zaključil 13. februarja 2020. 
- Revizorji Skupine so izvedli presojo omenjenih kontov, poročila o presojah za potrditev konsolidiranih računovodskih izkazov in družbenih kontov pa so v pripravi.
- Letno finančno poročilo s popolno analizo finančnih rezultatov za leto 2019 je na voljo na www.group.renault.com v rubriki »Finance«.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov