Boulogne-Billancourt – 7. november 2024 – Leto dni po zagonu Ampere, specializiran za inteligentna električna vozila, predstavlja napredek, ki ga je dosegel v minulih dvanajstih mesecih. Kljub nedavni upočasnitvi prodaje električnih vozil si Ampere s pospešenim delom prizadeva dohiteti vodilne na svetu na tem področju in povečati svojo prednost pred svojimi tekmeci v Evropi. Ampere želi izkoristiti pričakovano rast trga električnih vozil, ki naj bi v naslednjih petih letih rasel za približno 25 odstotkov na leto in s tem spodbudil rast celotnega avtomobilskega trga.
Ampere je globoko zakoreninjen v Franciji, da bi služil evropskemu trgu in širše, zato je na severu Francije ustanovil ElectriCity, za električna vozila specializirano industrijsko središče in okrog njega celoten ekosistem za konkurenčno proizvodnjo svojih električnih vozil: Megane E-Tech Electric, Scenic E -Tech Electric, Renault 5 E-Tech Electric in Renault 4 E-Tech Electric. ElectriCity, ki združuje tovarne Douai, Maubeuge in Ruitz, in tesno sodeluje s tovarno Cléon, kjer izdelujejo elektromotorje, znatno skrajšuje za izdelavo potreben čas s ciljem, da bo le-ta za Renault 5 znašal manj kot deset ur. Pred enim letom napovedan razvoj Twinga bo na trg uveden v letu 2026 zahvaljujoč skrajšanemu času razvoja, pri čemer je za dosego tega Ampere uporabil vrsto inovacij na področju tehnologije in uporabniške izkušnje.
Po uspešnem prvem tehnološkem sodelovanju pri kompaktnem električnem vozilu, ki bo kmalu na trgu, je Nissan naročil pri Ampere študijo razvoja njegovega naslednjega električnega vozila segmenta A. To vozilo bo tako deležno tako inovacije Ampera kot plodov dela za znižanje stroškov in skrajšanje razvojnega časa. Ta nova priložnost dokazuje privlačnost Ampera kot tehnološke osnove za pomembne avtomobilske znamke: Alpine z A390, ki je razvit na konstrukcijski osnovi AmpR Medium, in A290 na konstrukcijski osnovi AmpR Small in izdelavo v Douaiju; Nissan s kompaktnim električnim vozilom, ki ga je razvil in bo izdeloval Ampere, in prihodnjim električnim vozilom segmenta A; ter Mitsubishi s SUV modelom segmenta C, razvitim na konstrukcijski osnovi AmpR Medium, ki ga bodo v Douaiju izdelovali od leta 2025. Da bi pospešil razvoj svojih električnih vozil, se Ampere naslanja tudi na namensko organizacijo, ki so jo poimenovali Advanced China Development Center, ustanovljena pa je bila za tesno sodelovanje s kitajskimi partnerji. Zahvaljujoč tej ekipi s sedežem na Kitajskem se namerava Ampere iz kitajskega ekosistema poučiti o razvojnih postopkih in se iz tega pridobiti prava spoznanja za ekipe Ampere kot tudi Skupine Renault.
Ampere je poleg tehnologije NMC (nikelj, mangan, kobalt) v 18 mesecih uspel v avtomobile vgraditi tudi tehnologijo LFP (litij, železo, fosfat), s čimer je dokazal svojo okretnost v obdobjih nestanovitnosti in svojo sposobnost izvajanja velikih preobrazb v rekordnih časih in tako znatno zmanjšati stroške. S tehnologijo cell-to-pack, neposrednega združevanja baterijskih celic v baterijo, in v prihodnje tudi cell-to-chassis, združevanja celic neposredno v nosilno ogrodje vozila, bo Ampere svojim kupcem ponujal največji doseg po najugodnejši ceni glede na njihovo rabo. Do leta 2028 bo Ampere pripravljen na naslednji tehnološki preskok na področju kemije z baterijami brez kobalta, ki združujejo energijsko gostoto NCM s ceno in varnostjo LFP ter manj kot 15-minutnim polnjenjem. To napoveduje cilj, da do okoli leta 2030 podvojijo energijsko gostoto baterij NCM zahvaljujoč katodi brez kobalta in anodi iz Litij-Metala, ki sta uporabljeni v bateriji iz trdnih snovi (Solid-State). Ampere bo leta 2026 ponudil FlexVan, prvo evropsko na programski opremi temelječe vozilo (SDV - Software Defined Vehicle), kar je primer veljavnosti njihovega horizontalnega pristopa, ki omogoča zmanjšanje stroškov in hkrati ohranja intelektualno lastnino jedrnih, strateških inovacij. Ta pristop je ključen v programski opremi v sodelovanju z Googlom in Qualcommom, a tudi pri bateriji s štirimi v Evropi delujočimi partnerji, ter pri elektroniki za veliko moč, ki je področje strateškega pomena in predstavlja pomemben del stroškov električnega pogonskega sklopa.
Kombinacija tega večplastnega napredka, doseženega v preteklem letu, podjetju Ampere omogoča popolno usklajenost z načrtom znižanja stroškov do leta 2028 za 40 odstotkov med prvo in drugo generacijo električnih vozil segmenta C, še posebno zahvaljujoč uvedbi kemije LFP in novih tehnologij, kot je zasnova baterije cell-to-pack od leta 2026. Naslednja generacija Amperovih električnih vozil segmenta C bo leta 2028 ponujala najboljšo energijsko učinkovitost zahvaljujoč inovacijam na področju integracije energije in upravljanja toplote. Vključevala bo nove tehnologije, kot je tretja generacija elektromotorja brez redkih zemelj. S temi vozili namerava Ampere dosegati najvišjo raven glede na tekmece in v eni generaciji dohiteti dve naenkrat. Poleg električnih vozil Ampere razkriva tudi delo, ki ga opravlja za prehod do mobilnosti z ničelnimi neto izpusti, rešitve tega velikega inženirskega in inovacijskega izziva, katerega plod je Renault Emblème. S prepričanjem, da je razogljičenje možno doseči le z ekipnim delom, je Ampere zbral najsodobnejše tehnologije na ključnih področjih, da bi svoje ambicije pretvoril delujoče vozilo.
»Ampere smo zasnovali tako, da razvija edinstveno tehnologijo in uporabniško izkušnjo, in da lahko v rekordnem času dohitimo najboljše v panogi. Veliki koraki naprej, ki jih je Ampere dosegel v le enem letu, dokazujejo, da je to podjetje resnično najbolj utemeljen odgovor evropske avtomobilske industrije na nove tekmece, ki prihajajo z vzhoda in zahoda. Resnično prispevamo k spremembam, naš cilj pa je prevzeti vodilno vlogo v Evropi in širše,« je dejal Luca de Meo, glavni izvršni direktor Skupine Renault in podjetja Ampere.