Avto.info

Volkswagen passat GTE

Ko dizlov več ne bo

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo

V času, ko je postalo jasno, da so dizelski motorji glede onesnaževanja vse prej kot sprejemljivi, in ko župani velikih mest napovedujejo njihovo prepoved že v prihodnjih nekaj letih, proizvajalci pospešeno iščejo rešitve. Med njimi tudi Volkswagen, ki, zlasti po izbruhu afere dieselgate, drvi proti elektrifikaciji. Vmesna točka na poti do povsem električnih avtomobilov so hibridne rešitve, ki so jih možje iz Wolfsburga predstavili z različicami GTE. Posebnost teh je dinamičen značaj, s katerim se razlikujejo od večine tekmecev.

Hibridni passat se od običajnih različic navzven loči le po modrih detajlih in oznakah GTE. Skrili so tudi vtičnico, katere pokrovček je na motorni maski. Enako velja za notranjost, kjer na hibridno dušo prav tako opominja le modra barva sedežev, šivov in ambientalne osvetlitve. Ena od bolj očitnih razlik se skriva v zadku, natančneje v prtljažniku, ki je zaradi namestitve baterij bolj plitek kot pri običajnih limuzinskih passatih in namesto 586 sprejme do 402 litra prtljage. Nekaj manjši je tudi rezervoar, v katerega lahko namesto 66 natočimo le 50 litrov goriva.

Passat GTE je odlično zamišljen hibrid, ki na nevsiljiv način ponuja tako prednosti vožnje na elektriko kot doseg in dinamičnost klasičnega avtomobila. 

Glavno razliko pa, seveda, predstavlja pogonski sklop, ki ga sestavljata 1,4-litrski turbobencinar s 115 kilovati (156 KM) in elektromotor s 85 kilovati (116 KM), vgrajen v dvosklopčni menjalnik. Hibridni sklop skupaj razvije 160 kilovatov (218 KM) in ponuja štiri načine vožnje. Električni način uradno omogoča do 50 kilometrov vožnje zgolj na elektriko, a je doseg v praksi nekoliko manjši. Mi smo z enim polnjenjem navadno prevozili med 38 in 40 kilometrov. Nato je tu hibridni način, pri katerem avtomobil speljuje s pomočjo elektrike, bencinski motor pa se vključi takoj, ko voznik s pritiskom na plin zahteva več moči, ter ohranja enako raven napolnjenosti baterije.

Tretji način omogoča polnjenje baterij tudi med vožnjo, pri čemer se občutno poveča poraba goriva. Med vožnjo pri avtocestnih hitrostih se je trenutna poraba (po podatkih potovalnega računalnika) dvignila s šest na skoraj 10 litrov na sto kilometrov. Tu pa je še dinamični način GTE, kjer hibridna kombinacija ponudi vse, kar zmore, saj se moč elektromotorja združi z močjo bencinskega stroja. Takrat pride do izraza več kot 200-glava konjenica, k športnemu občutku pa prispeva tudi umetno ustvarjena uživaška zvočna kulisa.

Moč se na prednji kolesi prenaša prek hitrega šeststopenjskega dvosklopčnega menjalnika, kar med vožnjo daje občutek, da sedimo v povsem običajnem avtomobilu. Enako velja za vozne lastnosti. Razmeroma trda nastavitev podvozja ne dovoli veliko prečnega nagibanja karoserije, zaradi česar avtomobil v ovinkih tudi pri bolj dinamični vožnji deluje zanesljivo. Kljub temu pa zaradi mase, ki presega 1,7 tone, izrazite športnosti ne gre pričakovati.

Končna cena je ljuib subvenciji žal previsoka, da bi si ga omislili s ciljem varčevanja.

Na testu, kjer smo načrtno uporabljali vse načine vožnje, je povprečna poraba znašala 6,9 litra, z večjo uporabo električnega načina pa je lahko precej nižja. K temu je treba prišteti še strošek za elektriko, ki znese le okoli 1,5 evra na sto kilometrov, če polnimo baterije na domači vtičnici. S takšno porabo se hibridni passat zelo približuje dizelskim različicam. Glede na zmogljivosti je najbolj primerljiv z izvedbo z dvolitrskim motorjem TDI, ki zmore 140 kilovatov (190 KM), a jasno ponuja čisto drugačno izkušnjo. Ima namreč značaj avtomobila z bencinskim motorjem, poleg sprejemljive porabe pa za krajše razdalje ponuja prijetno tiho, čisto in zelo varčno vožnjo na elektriko.

Kljub bogati serijski opremi je hibridna izkušnja še vedno precej dražja od dizelske. Po ceniku je namreč za passata GTE treba odšteti skoraj 10 tisoč evrov več kot za primerljiv dizelski model. Zato z njim ne boste varčevali, boste pa uživali v prednostih, ki jih lahko ponudi le učinkovita sinergija bencina in elektrike.

Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo
Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo
Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo
Volkswagen passat GTE: Ko dizlov več ne bo
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov