Avto.info

Timmis-Ford V8

Kanadska časovna kapsula

Timmis-Ford V8

Timmis-Ford V8

Avtor: Foto: Timmis & Ford
Timmis-Ford V8

Timmis-Ford V8

Timmis-Ford V8

Timmis-Ford V8

Ford V8 Deluxe 3-window Coupe (40-720)

Ford V8 Deluxe 3-window Coupe (40-720)

Ford V8 Deluxe Cabriolet (40-760)

Ford V8 Deluxe Cabriolet (40-760)

Ford V8 Deluxe Roadster (40-710)

Ford V8 Deluxe Roadster (40-710)

Poleg znamke Morgan na tem svetu ni več prav veliko proizvajalcev avtomobilov, ki se lahko pohvalijo z dolgotrajno tradicijo izdelave kakšnega njihovega serijskega modela. Ena takšnih izjem je kanadska znamka Timmis Motor Company Ltd., kjer že več kot 50 let nastaja replika legendarnega forda V8, prvega cenovno dostopnega velikoserijskega avtomobila z vgrajenim V8 motorjem.

Leta 1968 se je kanadski poslovnež Andrew J. Timmis odločil za oživitev legendarnega forda V8 iz leta 1933, ker je to v ZDA že dolgo kultni avtomobil, ki je zelo zaslužen za nastanek kasnejše (po končani drugi svetovni vojni) ameriške hot rod kulture. Timmis, ki se je specializiral predvsem za izdelavo 'serijskih' primerkov iz druge serije modela V8 (model 40, 1933-1934), se od ostalih proizvajalcev takšnih in podobnih kopij loči predvsem po odločno izraženi stopnji avtentičnosti, ker pri izdelavi avtomobilov uporablja ogromno originalnih sestavnih delov, ki so jih v njegovem podjetju v približno petdesetih letih obstoja nabrali iz vseh koncev sveta.

Posledično se vsak izdelani Timmisov ford V8 lahko pohvali z originalno (tovarniško nov sestavni del …) Fordovo vozno šasijo iz leta 1934, status novih sestavnih delov pa imajo tudi nameščena 16-palčna platišča, maska hladilnika, par glavnih prednjih žarometov ter armaturna plošča s kontrolnimi inštrumenti. Malenkostno novejši je vgrajeni pogonski sklop (ford 'flathead' V-8 custom), ki so ga pri znamki Ford izdelovali od leta 1949 do leta 1954. V tem primeru kupec dobi tovarniško obnovljen 3,9-litrski bencinski pogonski motor z 92 kW (125 KM pri 3.800 vrt./min.) pogonske moči, ki nastaja ob sodelovanju s kanadsko podružnico znamke Ford. Podobne obdelave je deležen tudi 3-stopenjski ročni menjalnik, ki ga ob uporabi Fordovih sestavnih delov obnovijo pri znamki Borg Warner.

Tudi vgrajeni 12-voltni električni sistem, zavorni sistem (štiri bobnaste zavore), deli podvozja in krmilni mehanizem prihajajo iz regalov koncerna Ford, predvsem iz serijskih modelov, ki so jih Američani izdelovali od leta 1948 do leta 1954. Povsem na novo pa je izdelana karoserija takšnega forda (dolžina: 446 cm, širina: 171 cm, višina: 166 cm, medosna razdalja: 284 cm, masa avtomobila: 1043 kg), ki jo Kanadčani izdelajo ročno. Razpoložljiva pogonska moč bi v današnjih časih že zadostovala za doseganje 200 km/h, vendar se takšen ford ne more pohvaliti ravno z najboljšo aerodinamiko, niti voznimi lastnostmi sodobnih vozil, zato je končna hitrost omejena na 161 km/h, medtem ko znaša tovarniško priporočena hitrost samo 80 km/h.

Omenjajo pa tudi povprečno porabo pogonskega goriva, ki znaša približno 12 litrov na vsakih 100 prevoženih kilometrov. Na spletni strani proizvajalca boste lahko odkrili tudi zanimivo informacijo, ki pravi, da je takšen ford odlična finančna naložba, ker boste zelo težko našli lastnika takšnega modela, ki je prodal vozilo za manj denarja kot ga je dal ob nakupu novega vozila …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov