Avto.info

Aston Martin vantage Zagato

Pozabljeni britanski superšportnik

Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik

Aston Martin vantage Zagato

Avtor: Foto: Avkcijske hiše
Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik

Tokrat obujamo spomin na britanskega aristokratskega superšportnika, ki naj bi na sredini osemdesetih letih prejšnjega stoletja konkuriral predvsem avtomobilom kot sta ferrari 288 GTO in kasnejši porsche 959. Na koncu mu je to tudi uspelo.

Zgodba o nastanku tega legendarnega avtomobila, s katerim so Britanci po triindvajsetih letih obudili italijansko navezo, ki jo je do tedaj utelešal samo model DB4 GT Zagato (1960-1963, še vedno najbolj cenjen in občudovan 'serijski' aston martin …), se je pričela odvijati že leta 1984 na tedanjem ženevskem avtomobilskem salonu, obstajata pa celo dve verziji te zgodbe. Po uradni verziji s strani proizvajalca je za vse skupaj zaslužen tedanji predsednik (Victor Gauntlett) znamke Aston Martin, ker naj bi takrat, ob obisku omenjenega avtomobilskega salona, navezal nove poslovne kontakte z Italijani, ki so pripeljali do realizacije posla v obliki prvotno načrtovanih 50. primerkov modela vantage Zagato. Alternativna verzija pravi, da je za nastanek tega avtomobila zaslužen predvsem grški finančni mogotec Peter Livanos, ki je leta 1984 spremenil v večinskega lastnika znamke Aston Martin, Victor Gauntlett je takrat obdržal samo še 25 odstotkov lastniških delnic.

Ta zgodba pravi, da je Peter Livanos tisti, ki se je takrat (leta 1984) znašel v Ženevi, kjer se je skorajda zapletel v pretep na razstavnem prostoru znamke Ferrari, ker je med potencialnimi kupci modela 288 GTO prišlo do 'bitke' glede rezervacij za nakup tega modela. Ob tem je Livanos (v današnjih časih je znan zbiralec ferrarijev …) ugotovil, da lahko takšen 4-kolesni 'objekt poželenja' ustvarijo tudi Britanci, zato je že kmalu zatem navezal stike z oblikovalsko hišo Zagato, kjer sta ga sprejela brata Gianni in Elio Zagato. Prvi sadovi tega srečanja so se pokazali že v juliju leta 1984, ko sta Newport Pagnell obiskala Gianni Zagato in Giuseppe Mittino (glavni oblikovalec znamke Zagato), ki je seboj prinesel prve idejne skice bolj lahke in bolj aerodinamične verzije serijskega aston martina V8 vantage (1972-1989) s karakterističnimi oblikovnimi elementi avtomobilov obeh znamk. V javnosti so se prve skice novega izdelka pojavile šele 1. marca leta 1985, ob tedanji ženevski najavi modela vantage Zagato.

Takrat so potencialnim kupcem ponudili opcijo rezervacij, ki je vsakega naročnika modela vantage Zagato ožela za približno 15.000 britanskih funtov, končna prodajna cena tega modela je ob napovedi prodaje znašala 75.000 britanskih funtov, kasneje, ko so avtomobil leta 1986 začeli izdelovati, je poskočila na astronomskih 95.000 britanskih funtov, odnosno več kot 400.000 nemških mark. Za podoben denar (420.000 nemških mark) ste si v tem obdobju lahko privoščili tudi tedaj izredno napredni porsche 959. Kljub temu so kupci do konca avgusta v letu 1985 razgrabili vseh 50 prvotno načrtovanih primerkov modela vantage Zagato, na koncu so Britanci do konca leta 1990 naredili in prodali 89 primerkov tega modela, od tega jih je 37 brez trdne strehe, ker so leta 1988 predstavili še odprto in še dražjo različico volante zagato.

Za odšteti denar je kupec prejel nekoliko krajšo, širšo in nižjo različico (4390 x 1860 x 1295 mm) serijskega modela V8 vantage (4670 x 1830 x 1330 mm), ki je bila tudi nekoliko lažja (masa avtomobila: 1650 kg) od donatorja (1818 kg) tehnološke platforme, povsem enaka je ostala samo medosna razdalja (2610 mm). Italijani so poskrbeli tudi za spremembo GT filozofije, ker je vantage Zagato dvosedežni predstavnik 'notchback' kupejev z limuzinskimi zadki, medtem ko je V8 vantage tipični predstavnik 4-sedežnih 'fastback' kupejev z zadkom, ki krasi tudi nekatere limuzine in veliko do sedaj izdelanih kombilimuzin. Tudi vantage Zagato se lahko pohvali s tipično oblikovalsko lastnostjo znamke Zagato v obliki 'Double Bubble' strehe, ki je zaznamovala večino kupejev, oblikovanih s strani oblikovalske hiše Zagato, med pravimi posebnosti pa je tudi grba na pokrovu motorja, ki predstavlja posledico izbire primernih uplinjačev znamke Weber. Kot posebnost omenjajo tudi 16-palčna lahka platišča znamke Speedline, za katera bi v današnjih časih odšteli astronomsko vsoto.

Vgrajeni 5,3-litrski bencinski V8 motor iz modela V8 vantage so Britanci ob vgradnji v vantage Zagato še nekoliko nadgradili (+ 7 KM), posledično je imel voznik tega ekskluzivnega kupeja na voljo 322 kW (438 KM) pogonske moči pri 6200 vrtljajih v minuti ter 390 Nm motornega navora pri 5000 vrt./min. Kako je na avtomobil vplivala nižja masa in boljša aerodinamika pa razkrivajo informacije o zmogljivostih obeh modelov. Aston martin V8 vantage je lahko drvel z največ 269 km/h (0-100 km/h: 5,4 sekunde), medtem ko je vantage Zagato lahko dosegel največjo hitrost 299 km/h (0-100 km/h: 4,9 sekunde). In koliko denarja bi za takšen avtomobil odšteli v današnjih časih? Zadostovalo bi približno pol milijona evrov …

Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik
Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik
Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik
Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik
Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik
Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik
Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik
Aston Martin vantage Zagato: Pozabljeni britanski superšportnik
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov