Avto.info

Mercedes-Benz L 701

V mercedesa preoblečen opel

Mercedes-Benz L 701

Mercedes-Benz L 701

Avtor: Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz L 701

Mercedes-Benz L 701

Mercedes-Benz L 701

Mercedes-Benz L 701

Mercedes-Benz L 701

Mercedes-Benz L 701

Mercedes-Benz L 701

Mercedes-Benz L 701

Mercedes-Benz L 701: V mercedesa preoblečen opel Mercedes-Benz L 3000

Mercedes-Benz L 3000

Mercedes-Benz L 3250

Mercedes-Benz L 3250

Tokrat se bomo spomnili enega izmed najbolj nenavadnih produktov znamke Mercedes-Benz, ki so ga v Stuttgartu izdelovali približno 5 let po licenci znamke Opel. Govorimo o tovornjaku z oznako L 701, ki ni nič drugega kot stuttgartski opel blitz.

Ko se je kupec takšnega Mercedes-Benzovega tovornjaka prvič srečal s tiskanimi navodili o rokovanju z modelom L 701 sta ga že na naslovnici servisne knjižice pozdravila napisa '3 Tonner Opel-Blitz' in pa 'Nachbau Daimler-Benz'. Zgodba o tem nenavadnem izdelku znamke Mercedes-Benz se je pričela odvijati že leta 1942, ko so v Stuttgartu podpisali pogodbo o licenčni izdelavi legendarnega Oplovega 3-tonskega (nosilnost) tovornjaka, ki je s svojimi lastnostmi navdušil tedanjo nemško stroko.

Nad Oplovim tovornjakom je bila v tistih časih zelo navdušena tudi nemška armada, ker so cenili veliko nosilnost v povezavi z relativno majhno maso tega tovornega opla ter odlično terensko prehodnost, sploh pri 4x4 različicah. Zaradi tega se je Albert Speer, tedanji nacistični minister za oborožitev, leta 1942 odločil, da bodo ta Oplov tovornjak izdelovali tudi pri drugih nemških proizvajalcih tovornjakov. Tako sta takrat do novega posla prišli dve nemški znamki (Borgward in Mercedes-Benz), ki sta morali znamki Opel leta 1942 plačati 800.000 'Reichsmark' licenčnine.

Wilhelm Kissel, tedanji generalni direktor znamke Mercedes-Benz, je že leta 1938 predlagal upravnemu odboru razvoj podobnega 3-tonskega tovornjaka (nosilnost: 3300 kg, največja dovoljena skupna masa: 5800 kg) kot so ga kupcem ponujali pri znamki Opel, vendar ostali vodilni takrat niso upoštevali njegove želje. Namesto tega so trmasto vztrajali pri lastni proizvodnji manj praktičnega in tudi bolj okornega tovornega modela z oznako L 3000 (nosilnost: 3100 kg, največja dovoljena skupna masa: 6700 kg), ki je ob izdelavi potreboval tudi precej večjo količino sestavnih materialov. In ravno to je v času vojne pokopalo stuttgartski 3-tonski tovornjak, ker so Nemci z isto količino uporabljenih materialov lahko izdelali tri ople blitz in samo dva mercedes-benza L 3000 (1939-1942).

Do začetka serijske proizvodnje tega v mercedesa preoblečenega opla je vseeno minilo približno dve leti, ker se vodilni v Stuttgartu niso želeli sprijazniti z idejo o proizvodnji tujega modela, vendar so se na koncu vdali v usodo, ker so se bali, da jim bodo nacisti v primeru nesodelovanja prepovedali izdelavo gospodarskih vozil in zaplenili vse materiale, potrebne za njihovo izdelavo. Poleg tega so v Stuttgartu v avgustu leta 1942 dobili novega generalnega direktorja (Wilhelm Haspel), ki je razmišljal drugače kot njegov predhodnik, ker mu je bilo jasno, da bo vojne enkrat konec. Takrat pa naj bi narastle tudi nemške potrebe po gospodarskih vozilih.

Prvi stuttgartski prototip modela L 701 se je pojavil leta 1943. Takrat so v Stuttgartu na vozno šasijo Oplovega blitza vgradili zračno hlajeni pogonski sklop (tip OM 175), vendar so se na koncu odločili za vgradnjo Oplovih pogonskih sklopov, ki so imeli v modelu L 701 zaradi bolj ugodne krivulje motornega navora nekoliko manj moči (50 kW/68 KM) kot pri originalu (55 kW/75 KM), spremenili pa so tudi vzmetenje zadnje osi, da je lahko preneslo večjo težo. Ker je bilo jeklo v času vojne cenjena dobrina, so Nemci ob izdelavi tovornih vozil pričeli uporabljati več lesa, predvsem pri izdelavi potniških kabin. Zaradi tega ima model L 701 večinoma vojaško 'Einheitsfahrerhaus' kabino, jeklene kabine so pričeli izdelovati šele po končani drugi svetovni vojni.

Prvotni dogovor (veljaven za obdobje vojne) med znamkama Opel in Mercedes-Benz je predvideval, da bodo v Stuttgartu izdelovali tudi S različico modela blitz z daljšo medosno razdaljo (4200 mm namesto običajnih 3600 mm) ter tudi 4x4 različice. Poleg tega je dogovor predvidel tudi licenčno izdelavo Oplovih vrstnih bencinskih šestvaljnikov iz modela admiral, ker je takšen motor premikal tudi tovornjak blitz. Do zaključka druge svetovne vojne so v Stuttgartu izdelali približno 3500 licenčnih tovornjakov. Do zaključka proizvodnje (10. junij 1949) so v koncernu Daimler izdelali približno 10300 primerkov modela L 701. Ta model je leta 1949 nadomestil pravi mercedes-benz v obliki modela L 3250.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov