Avto.info

Dacia sandero & sandero stepway

domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway

domača predstavitev

Avtor: Foto: Dacia & Marko Miklavc

Za ogled videa z miško kliknite na sliko.

domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway

Približno osem let po prvi romunsko-francoski revoluciji, ki je s cenovno dostopnostjo Daciinih modelov poskrbela za glavobole vodilnih pri nekaterih drugih znamkah avtomobilov, smo dočakali nastanek druge generacije modela sandero, ki je tokrat zasnovana na sodobni tehnološki platformi skupine Renault-Nissan. Prodaja nove generacije modela sandero se je v Sloveniji pričela odvijati danes.

Nekoč, ko smo bili še v Jugoslaviji, smo se 'Titovi omladinci & omladinke' radi posmehovali večini turistom iz vzhodne Evrope, tudi Romunom z licenčnimi renaulti 12, ker smo bili pač mnenja, da so po zaslugi tedanje zastarele realsocialistične vzhodnoevropske avtomobilske industrije še bolj 'v riti' kot smo bili sami, ker je bila večina Jugoslovanov 'obsojenih' na dosmrtno sobivanje s štirikolesnimi izdelki Crvene Zastave in IMV-ja, bolje finančno stoječi pa so takrat že lahko kupovali 'domače' sarajevske golfe in ople (IDA) iz Kikinde. Danes se Romunom, ki vozijo avtomobile znamke Dacia, ne smejemo več, ker so romunski avtomobili sedaj narejeni iz povsem drugega, veliko bolj okusnega  in svežega 'testa', predvsem po zaslugi Francozov, ki so Romune v zadnjih osmih letih naučili izdelave kvalitetnih in cenovno dostopnih avtomobilov. S tem dejanjem so Francozi prekopirali uspešno filozofijo, ki so jo pred časom ob nakupu Škode izvedli Nemci. Žal so se Čehi v zadnjih nekaj letih po zaslugi vgrajenih naprednih tehnologij, boljših materialov  ter odlične kvalitete izdelave že oddaljili od resnično ugodnega razmerja med plačanim in dobljenim, Romuni pa še vedno vztrajajo na tej poti, ki jim je v osmih letih zagotovila približno 2 milijona novih evropskih kupcev.

V slovenskih medijih je znamka Dacia rada predstavljena kot nekakšen 'EasyJet', ker novinarji še niso ugotovili, da v sedanjih, z elektroniko do skrajnosti podprtih časih obstaja tudi čedalje večja skupina kupcev, ki jim sploh ni mar za vse vgrajene in 'nujno potrebne' elektronske 'pridobitve', ki pri nekaterih, predvsem mlajših kupcih že sodijo v kategorijo 'Must Have' pridobitev, vendar lahko posledično zelo podražijo avtomobil, čeprav to še ne pomeni, da so tudi resnično uporabne. V zadnjem času mi je že kar nekaj nekoliko starejših znancev kot sem sam (predstavnik generacije X) potožilo, da v salonih nikakor ne najdejo primernega novega avtomobila, čeprav ob tem niso omenili finančnih težav in omejitev. Ko sem jih povprašal po razlogih za takšno mišljenje, so mi potožili, da jim skoraj povsod ob nakupu avtomobila ponujajo tudi vgrajeno opremo, ki jo oni sploh ne potrebujejo, niti je ne želijo….

Za vse takšne kupce, ki jih ob nakupu vodi predvsem zdrava pamet in razum, kateri je po navadi skregan z modnimi 'lifestyle' trendi, je novi sandero zelo primerna izbira, ker zaradi razumsko odmerjene opreme in pomanjkanja včasih tudi povsem nepotrebne opreme (dežni senzor (imate težave z odločanjem o tem ali bi vklopili brisalce ali ne, potem raje ne pomislim, kako je z vami, če morate v življenju sprejeti še kakšno bolj pomembno odločitev…), sistem za samodejno parkiranje (hvala bogu za obvezni del izpitne naloge za pridobitev vozniškega dovoljenja, ki se ji reče bočno parkiranje…), daljinec za avtoradio (sedite med vožnjo avtomobila mogoče v drugi ali pa tretji sedežni vrsti?)…) še vedno sodi v kategorijo transportnih in ne 'bivalnih' sredstev. Oba nova Romuna (sandero & sandero stepway) sta ob svojem ponovnem rojstvu pridobila nekaj milimetrov (+ 38 mm) pri karoserijski dolžini in izgubila nekaj milimetrov pri širini (-13) in višini (-16), medtem ko ostajata medosna razdalja (2589 mm) in prostornina prtljažnika (320/1200-litrov) ob primerjavi s prvo generacijo tega modela povsem enaka.  Sandero je sedaj tudi bolj eleganten in po zaslugi 'dusterjevega' prednjega dela tudi nekoliko bolj resen, največji napredek pa je viden v notranjosti potniške kabine, ki ne predstavlja več 'EasyJet' filozofije, ker je veliko opreme pobrane iz dražjega in večjega modela lodgy. Tako si bo slovenski kupec lahko sedaj omislil sandera z vgrajeno multimedijsko napravo (Media Nav) ter omejevalnik hitrosti, ki ima po novem dodan tudi regulator hitrosti.

Glede na odšteti denar (osnovna prodajna cena (MPC) za različico 1.2 16v Ambiance: 7.790 evrov) je dobra tudi varnost, ker ima čisto vsak novi 'slovenski' sandero sedaj na krovu 4 serijsko vgrajene zračne blazine ter tudi sisteme kot sta ABS in ESC (ESP). Med posebnostmi velja omeniti dvobarvno armaturno ploščo, čeprav so tu Romuni ubrali nasprotno pot od Italijanov, kjer je imel bolje opremljeni punto II (alias classic) vedno dvobarvno armaturno ploščo, osnovno opremljene različice pa enobarvno. Pri Romunih je ravno nasprotno, ker ima dražji in bolj 'lifestyle' stepway enobarvno armaturno ploščo, vendar v povezavi z bolj živahno delujočim dvobarvnim oblazinjenjem. Kupci te različice bodo ob doplačilu lahko nagrajeni tudi z usnjem pri sedežnem in ostalem oblazinjenju. Pri obeh različicah so poskrbeli tudi za boljšo trdnost karoserije ter boljšo zvočno izolacijo.

Precej boljši vtis kot pri predhodniku puščajo tudi glavni kontrolni merilniki, ki so obrobljeni s sijočim kromom, čeprav jim zamerim (to zamerim tudi vsem ostalim proizvajalcem…), da so v stilu prevelikega varčevanja na nepravem mestu, pozabili na barvno indikacijo največjega števila še dovoljenih motornih vrtljajev, kar ima lahko celo usodne posledice. Eden od mojih znancev si je nekoč sposodil avtomobil od drugega znanca. Vse je bilo v redu, dokler se ni odločil za prehitevanje. Pravilno prehitevanje je izvedeno hitro in odločno, zato je znanec ob prehitevanju pohodil pedal za plin, vendar ga je njemu drugače neznani avtomobil popolnoma presenetil z vklopom blokade motornih vrtljajev, ki mu je izničila skoraj vso pogonsko moč in ga na koncu skoraj ubila, ker mu je zaradi pojemka hitrosti zmanjkalo časa in prostora (nasproti je pripeljal drug avtomobil). To zadrego lahko odpravite z vpogledom v knjižico o vašem avtomobilu, kjer boste izvedeli, koliko KM proizvede vgrajeni motor, in tudi to pri kakšnih vrtljajih. Če k tej po navadi štirimestni številki prištejete še dodatnih 500 kratkotrajnih vrtljajev v minuti, potem bo ob morebitnem hitrem prehitevanju vse v redu…

Za zagotovitev tekočega gibanja v mestnem prometu so Romuni uporabili že dobro znani in temeljito preizkušen Renaultov 1,2-litrski bencinski motor (75 KM), ki bo osnovno motoriziranega sandera (masa avtomobila: 941 kg), pognal do 156 km/h (0-100 km/h: 14,5-sekunde, povprečna poraba po mestu: 7,7-litra). Ta motor je kupcem na voljo tudi v LPG različici (masa avtomobila: 980 kg), vendar ima v tem primeru samo 72 'plinskih konj', malenkost slabša je tudi končna hitrost (154 km/h) in pospeševanje (15,1-sekunde). Drugo bencinsko gnano možnost predstavlja novi trivaljni turbobencinski motor (TCE 90), ki lahko iz 0,9-litra delovne prostornine iztisne 90 KM ter 135 Nm motornega navora. To je trenutno najbolj zmogljivi sandero (masa avtomobila: 962 kg), ki lahko doseže največjo hitrost 169 km/h, istočasno pa lahko uporabniku zagotovi tudi solidne pospeške (0-100-km/h: 11,1-sekunde, povprečna poraba po mestu: 6,6-litra). Ujeti ga ne more niti enako močan dizelsko gnani sandero stepway (1.5 dCi 90 FAP: 167 km/h, masa avtomobila: 1083 kg), ker je 'lifestyle' razmišljanje (večja masa, večja višina in višja odmaknjenost karoserije od vozne podlage, strešne sani in posledično slabša aerodinamika (sandero (SCx): 0,88 / sandero stepway (SCx): 0,91)) že terjalo svoj davek, ki je viden pri končni hitrosti (sandero stepway TCE 90: 168 km/h) in tudi pri povprečni porabi, kjer Romuni omenjajo uradno razliko 0,1-litra na sto prevoženih kilometrov. Ob tem je zanimivo, da jim je pri novi generaciji sandera samo z aerodinamično usklajenimi oblikovalskimi prijemi uspelo znižati povprečno porabo za 0,2-litra na sto prevoženih kilometrov …

Kupcem, ki vsako leto naredijo veliko prevoženih kilometrov in cenijo nizke stroške za gorivo, so Romuni namenili turbodizelsko gnanega sandera (dCi 75 FAP, masa avtomobila: 1033 kg), ki iz že znanega 1,5-litrskega motorja ne mobilizira 90, temveč 75 KM, posledično je za 0,2-litra nižja tudi povprečna poraba na 100 prevoženih kilometrov (mestna vožnja: 4,4-litra), manj prehitevalno ugodne pa so tudi zmogljivosti (0-100 km/h: 14,6-sekunde, največja hitrost: 159 km/h). Ob današnji predstavitvi so predstavniki znamke omenili tudi nekaj statističnih podatkov o položaju znamke na slovenskem tržišču. V sedmih letih (2004-2011) smo Slovenci kupili točno 3586 novih vozil znamke Dacia. Največ kupcev (37 %) pritegne že večkrat nagrajeni SUV duster, ki mu sledi sandero (26 %), ostali del kupcev sta si razdelila logan (15 %) in novi lodgy (11 %), ki je svojo prodajno pot pričel šele pred kratkim. Ta model je zmagal tudi na nedavnem velikem vzporednem testu (posebna nemška izdaja) nemške revije Auto Bild, kjer so ocenjevali najboljše nove avtomobile na nemškem tržišču, katerih prodajna cena ne presega 10.000 evrov. Ob tem je zanimivo, da Nemce ni motila slaba skupna ocena (3 zvezdice za varnost), ki jih je lodgyju pred kratkim podelilo združenje Euro NCAP, ker je Nemcem za razliko od nekaterih slovenskih novinarjev pač jasno, da za odšteti denar ne boste nikjer prejeli pet zvezdic, če želite na vsak način imeti 5 Evro NCAP zvezdic pa bolj na široko odprite denarnice…

domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway
domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway
domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway
domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway
domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway
domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway
domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway
domača predstavitev: Dacia sandero & sandero stepway
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov