Avto.info

mednarodna predstavitev

Peugeot 607 2,2 HDi

mednarodna predstavitev: Peugeot 607 2,2 HDi

mednarodna predstavitev

Avtor: Foto: Peugeot
mednarodna predstavitev: Peugeot 607 2,2 HDi mednarodna predstavitev: Peugeot 607 2,2 HDi mednarodna predstavitev: Peugeot 607 2,2 HDi mednarodna predstavitev: Peugeot 607 2,2 HDi mednarodna predstavitev: Peugeot 607 2,2 HDi mednarodna predstavitev: Peugeot 607 2,2 HDi
Po polovici desetletja prisotnosti na trgu Peugeot še ne misli zamenjati svoje limuzine višjega razreda. Tako vsaj daje vedeti s povsem novo vgradnjo motorja. Gre za 2,2-litrski dizel, ki bo učinkovito zapolnil vrzel med najmočnejšim trilitrskim bencinarjem in tistimi navzdol.

Peugeot 607 nikoli ni skrival svojih atributov. Predvsem je to dobra opremljenost, ne preveč visoka cena, razmeroma napredna tehnologija in konzervativna, a vseeno karizmatična oblika. Težje zakriva dejstvo, da cene rabljenih tovrstnih avtomobilov padajo s svetlobno hitrostjo. Zato je ne trgu veliko boljših naložb v novi avto. Vsaj ena stvar, ki bo slednje poskušala zavreti, je novi motor. Ali bolje rečeno, ta motor je že začetek ofenzive za povsem novi model. Ki pa ga še nekaj časa ne bo na spregled.

Osnova agregata je enaka predhodniku, tudi po prostornini. Povečana pa sta moč in seveda navor. Krivulja slednjega se vzpenja strmo že takoj od prostega teka naprej. Pri 1.000 vrtljajih ročične gredi ga je za 200 Nm, pri 1.250 pa že 280 Nm navora. Najvišjega, 370 Nm, razvija od vrednosti 1.500 vrtljajev naprej, ponudba tega pa ostaja konstantna daleč naprej. Na primer pri 3.000 vrtljajih ga je še za 355 Nm, moči pa za 125 kW (170 KM) pri 4.000 vrtljajih motorja. Vse to ob spoštovanju emisijskih norm Euro4 in vključitvi filtra trdih delcev. In kako so to dosegli, če je prejšnji agregat, ki je veljal za tehnološko naprednega, razvijal 100 kW? No, za kaj takšnega se moramo potopiti v drobovje motorja.

Za začetek, tu so povsem novi bati motorja s povsem drugačnim čelom in 25 % večjim premerom. Izdelani so iz močne aluminijske legure, ki je odporna na termalne šoke pri procesu izgorevanja. Pritisk neposrednega vbrizga tretje generacije je povečan na 1.800 barov (1.350 prej), kompresija v cilindru pa je zmanjšana na 16,6 (prej 18). Injektorji za vbrizg imajo po novem sedem namesto petih šob, katerih instantno odzivnost zagotavljajo na električni tok reaktivni piezo-kristali. V enem samem izgorevalnem ciklu lahko injektor gorivo vbrizga celo šestkrat. Glavno gonilo pa je seveda turbo. In to dvojni. Majhno kolesce (turbina) za nižje hitrosti motorja, med 2.600 in 3.200 vrtljaji pa se odpre ventil, ki požene še večje, bolj zmogljivo puhalo. Za to sta potrebni tudi dve cevi za zrak.

Med vožnjo se vklop drugega turba seveda ne občuti, le konstantno pospeševanje. Ker sta na voljo dva menjalnika, 5-stopenjski samodejni in 6-stopenjski ročni, se oba dobro podata k novemu motorju. In skupna normna poraba znaša 6,4 litra. Še boljša novica, avto lahko pri nas že naročite.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov