Avto.info

Alfa Romeo romeo 'Autotutto'

Najlepši svoje vrste?

Alfa Romeo romeo 'Autotutto': Najlepši svoje vrste?

Alfa Romeo romeo 'Autotutto'

Avtor: Foto: Alfa Romeo
Alfa Romeo romeo  Autotutto : Najlepši svoje vrste? Alfa Romeo romeo  Autotutto : Najlepši svoje vrste? Alfa Romeo romeo  Autotutto : Najlepši svoje vrste? Alfa Romeo romeo  Autotutto : Najlepši svoje vrste? Alfa Romeo romeo  Autotutto : Najlepši svoje vrste? Alfa Romeo romeo  Autotutto : Najlepši svoje vrste? Alfa Romeo romeo  Autotutto : Najlepši svoje vrste? Alfa Romeo romeo  Autotutto : Najlepši svoje vrste? Alfa Romeo romeo  Autotutto : Najlepši svoje vrste?

Znamke kot je Alfa Romeo, ki slovi predvsem po športno orientiranih avtomobilih, po navadi ne povezujemo z lahkimi gospodarskimi vozili, vendar tudi v tem pogledu obstaja izjema v obliki modela romeo, ki ga številni ljubitelji avtomobilov omenjajo kot enega izmed najbolj elegantnih predstavnikov kadarkoli izdelanih lahkih gospodarskih vozil.

Zgodba o tej nenavadni alfi, ki v današnjih časih na dražbah dosega rekordne prodajne zneske (dobro ohranjen primerek je vreden od 60.000 do 90.000 evrov …), se je začela odvijati leta 1954, ko so Italijani na tedanjem torinskem avtomobilskem salonu javnosti prvič predstavili vsestransko uporabni ('Autotutto') model romeo, ki se je v zgodovino vpisal kot prva serijska alfa s prednjim pogonom. Istočasno je to tudi prva gospodarsko orientirana alfa z volanom na nam običajni strani armaturne plošče, pred tem so v Milanu izdelovali gospodarska vozila z 'britansko namestitvijo' volanskega obroča. Takšna rešitev je bila nekoč zelo pogosta pri vseh italijanskih proizvajalcih gospodarskih vozil, predvsem zaradi številnih gorskih cest v Italiji, kjer so imeli vozniki tovornjakov zaradi takšne postavitve volanskega obroča boljši pregled (sploh ob vožnji ob robu cestišča …) nad vozilom in so posledično manj pogosto zgrmeli v kakšen prepad.

Ker je model romeo prava alfa, so bili Italijani ob razvoju in oblikovanju vozila seveda zelo pozorni na estetiko, čeprav ob tem ni trpela uporabnost, ker ima takšna alfa prednji pogon in spredaj nameščen pogonski sklop ter 4 posamično obešena kolesa, posledično se je tovorni del tega avtomobila lahko pohvalil z nizkim in ravnim dnom, ki je bil idealen za prevoz tovora in razvoj številnih različnih nadgradenj. Kot posebnost pa velja omeniti tudi pogonski sklop, ki ga je prispevala legendarna giulietta, ker pravi 'alfisti' pač niso navdušeni nad 'traktorskimi' (dizel) pogonskimi sklopi, ki po navadi zaznamujejo (vsaj v Evropi) lahka gospodarska vozila. V primeru modela romeo je vgrajeni 1,3-litrski 'Twin Cam' motor močno zadušen (35 bhp/36 KM/26 kW), kot opcijo pa so ponujali vgradnjo 1,2-litrskega dvovaljnega dvotaktnega prisilno polnjenega (mehanski kompresor znamke Roots) dizelskega motorja znamke Perkins. V vsakem slučaju je kupec prejel pritaknjen 4-stopenjski ročni menjalnik znamke ZF. Na začetku so kupcem ponujali samo različico F10 (1000 kg uporabne nosilnosti), kasneje so sledile še različice F11 in F12 s povečano nosilnostjo. Tako motoriziran romeo je dosegel največjo hitrost v območju 100 km/h.

Takšnih 'tovornih' alf pri nas in v večini evropskih držav niso poznali, ker jih Italijani niso nikoli izvažali. Večina izdelanih primerkov je pristala pri italijanskih javnih službah ter v italijanski armadi. Obstajajo pa tudi licenčni primerki modela romeo, ki so jih izdelovali v Španiji pri znamki FADISA (Fabricacion de Automoviles Diesel SA). Španci so veliko takšnih vozil, ki jih je poganjal samo prej omenjeni dizelski motor znamke Perkins, izvozili v Kolumbijo. Leta 1967 (do takrat je nastalo približno 23.000 primerkov modela romeo) se je na sceni pojavil rahlo preoblikovan model romeo, ki je nosil samo še modelni oznaki A (Autocarro) 12, odnosno F (Furgone) 12. Do zaključka proizvodnje v letu 1983 so Italijani naredili približno 40.000 takšnih lahkih gospodarskih vozil, kjer so za samodejno premikanje uporabili pogonski sklop iz giulie 1300. Poleg tega so takrat prvič ponudili kupcem tudi možnost nakupa različic z daljšo medosno razdaljo. Kasnejše različice so prejele tudi 1,8 litrski atmosferski dizelski pogonski sklop znamke Perkins, ki je lahko mobiliziral 37 kW (50 KM) pogonske moči. Model A12/F12 ni bil več tako eleganten (današnji 'kimavčki', ki pišejo o avtomobilih,  vam bodo ob tem seveda povedali, da je takšen avtomobil 'športen in dinamičen', morda pa je na njem celo kaj 'kupejevskega'…) kot legendarni romeo.

Med glavnimi razlogi za nizke proizvodnje številke modela romeo in njegovega naslednika A12/F12 (približno 17.000 izdelanih primerkov) pa omenjajo visoko prodajno ceno, posledično so si številni italijanski mali obrtniki raje omislili primerljiv izdelek znamke FIAT.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov