Avto.info

Prototipna mazda RX500

'Shooting Brake' po japonskem receptu

Prototipna mazda RX500 : 'Shooting Brake' po japonskem receptu

Prototipna mazda RX500

Avtor: Foto: Mazda
Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu

Letos mineva že dobrih 50 let od prve predstavitve legendarne mazde RX500, mitičnega 'Shooting Brake' avtomobila, ki je ob rojstvu povzročil toliko pozitivnega odziva in občudovanja v javnosti, da si je na koncu prislužil naziv najpomembnejšega konceptnega vozila znamke Mazda.

Zgodba o tem, še danes izredno atraktivnem športnem avtomobilu iz rodu kombikupejev (zvrst vozil, ki jih večina današnjih 'poznavalcev' pristne kupe kulture sploh ne pozna …) se je pričela odvijati leta 1968, ko so pri znamki mazda zagnali projekt X810. V okviru tega projekta so želeli razviti prototipni avtomobil s karoserijo iz umetnih mas, s katerim bi istočasno lahko tudi raziskali kakšno vozno dinamiko lahko ustvarijo pri hitrostih nad 200 km/h. Ob tem jih je seveda zanimalo tudi to, kako bi se v takšnih voznih okoliščinah obnesla karoserija iz umetnih mas (steklena vlakna). Posledično so se Mazdini tedanji inženirji in oblikovalci, ki jih je vodil Shigenori Fukuda, odločili za nastanek zelo nizkega (višina: 1065 mm) prototipa z odlično aerodinamiko v stilu pravih 'Shooting Brake' avtomobilov iz rodu kombikupejev, ki so še vedno najlepša in najboljša možna kombinacija športnosti, uporabnosti in elegance. Istočasno so seveda poskrbeli tudi za vgradnjo primerno nameščenega (zadaj sredinsko) športnega pogonskega sklopa, ki ga je v osnovi zasnoval Nemec Felix Wankel, in to še v časih, ko so v Nemčiji vladali nacisti, ki so seveda dobro finančno podprli njegova prizadevanja …

Tako smo leta 1970 dobili najbolj atraktivno mazdo vseh časov, ki ima pri znamki Mazda podoben zvezdniški status kot model 2000GT za znamko Toyota, ker oba avtomobila spadata v ozki krog tedanjih japonskih superšportnikov. Pri znamki Mazda so takrat mislili, da so z modelom 500RX ustvarili dostojnega serijskega naslednika mazde cosmo sport 110S, ki je takrat predstavljala vrh Mazdine ponudbe. Na začetku so Japonci razmišljali o klasično oblikovanem kupeju v stilu omenjene mazde 110S, vendar so se na podlagi izvedenih aerodinamičnih testov v hišnem vetrovniku odločili za filozofijo, ki jo je iznašel nemški aerodinamik Wunibald Kamm (posledično lahko ob opisu nekaterih športnih avtomobilov zasledite oznake 'Kammback', 'Kamm tail' ali pa 'K-tail'). To filozofijo lahko najdemo tudi pri nekaterih maloserijskih 'Shooting Brake' ferrarijih, najbolj znana med njimi sta ferrari 365 GTB/4 Daytona 'Shooting Brake' by Panther Westwinds (1975) in pa ferrari 250 GT SWB 'Breadvan' by Piero Drogo (1961). Posebnost mazde 500RX je v tem, da ni klasični 3-vratni predstavnik pravih 'Shooting Brake' avtomobilov, ker so se Japonci odločili za dva delno prosojna pokrova motorja na zadku. To filozofijo je kasneje povzel tudi prej omenjeni ferrari 365 GTB/4 Daytona 'Shooting Brake', kjer na zadku lahko najdete dva prosojna pokrova, ki se odpirata v enak stilu kot pri mazdi RX500.

Za Mazdin koncept odpiranja kabinskih vrat pa niso zaslužni Japonci, temveč Italijani, točneje znamka Alfa Romeo, čeprav so se s takšnim načinom odpiranja bočnih vrat najbolj proslavili pri znamki Lamborghini. Zelo karakterističen in povsem samosvoj je zadek mazde RX500, ker so Japonci na njem prikazali koncept progresivnega prižiganja zadnjih luči. Tako lahko na zadku poleg običajnih rdeče obarvanih zavornih luči ter belih svetilk za vzvratno vožnjo najdete še dodatne pare rdeče, rumeno iz zeleno obarvanih luči. Dodaten par rdečih zavornih luči je v tem primeru deloval z različno intenziteto, v soodvisnosti s silo pritiska, ki jo je voznik uporabil ob zaviranju. Rumeni par vgrajenih luči na zadku ima posebno vlogo, ker njihovo prižiganje pove vozilu za njim, da voznik mazde RX500 trenutno nima noge na pedalu za plin, odnosno, da vozilo vozi počasneje, medtem ko je prižig zeleno obarvanih luči napovedal pospeševanje takšne mazde, ki je bilo seveda bliskovito. Za to je v prvi vrsti zaslužen vgrajeni 1,0-litrski in dvorotorski Wankel motor, ki se je po potrebi lahko zavrtel do nadvse impresivnih 15.000 vrtljajev v minuti. Ob tem je skromno odmerjen japonski motor lahko ustvaril 183 kW (250 KM) pogonske moči.

Mogoče vam ta pogonska moč v današnjih časih, ko na cestah kraljujejo predvsem razni, izredno dobro rejeni sodobni avtomobili, deluje podhranjeno, vendar ob tem pač pozabljate, da ima mazda RX500 samo 850 kilogramov, malenkost več (+ 15 kg) kot tedanji serijski prvotni Volkswagnov 'hrošč' z modelno oznako 1300 (44 KM pri 4100 vrt./min.). To so bili časi, ko je avtomobilska industrija še hotela in znala narediti lahke avtomobile, te umetnosti pa danes ne obvladujejo, predvsem zaradi tega, ker kupci ne želijo razumeti, da avtomobili niso nepremičnine, temveč transportna sredstva, čeprav nas fizika že dolgo uči, da težji ko je avtomobil, več pogonske energije boste potrebovali za njegovo samodejno premikanje. Brezpogojna ljubezen današnjih kupcev do zavaljenih SUV modelov nam znova dokazuje, da se ljudje iz zgodovine ne znamo naučiti prav veliko …

Ob opisovanju mazde RX500 je potrebno povedati tudi to, da na tem svetu obstaja samo en tak avtomobil, čeprav človek ob ogledu fotografij dobi občutek, da so Japonci izdelali več voznih primerkov tega prototipa. V resnici je se najprej pojavila zeleno obarvana mazda RX500, ki so jo kasneje prebarvali v rumeno barvo. V srebrni barvi, ki jo poznajo predvsem igralci Sonyjevih video igric iz serije Gran Turismo, se je ta mazda pojavila šele leta 2008, ko je prestala obsežno obnovo. Za konec japonskih sanj o serijski proizvodnji te neprecenljive mazde je poskrbela globalna naftna kriza v letu 1973.

Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu
Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu
Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu
Prototipna mazda RX500 :  Shooting Brake  po japonskem receptu
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov