Speedway Grand Prix

Žagar tretji na dirki sezone v Cardiffu

Speedway Grand Prix: Žagar tretji na dirki sezone v Cardiffu

Avtor: Foto: Mediaspeed
Speedway Grand Prix: Žagar tretji na dirki sezone v Cardiffu Speedway Grand Prix: Žagar tretji na dirki sezone v Cardiffu Speedway Grand Prix: Žagar tretji na dirki sezone v Cardiffu Speedway Grand Prix: Žagar tretji na dirki sezone v Cardiffu Speedway Grand Prix: Žagar tretji na dirki sezone v Cardiffu

Stadion Millennium v južnovaližanskem Cardiffu je bil priča dirke za VN Velike Britanije, ki je ponovno upravičila status najprestižnejše dirke v koledarju Speedway Grand Prix serije. Druga zaporedna letošnja zmaga Poljaka Macieja Janowskega, drugo mesto Avstralca Jasona Doyla in tretje mesto našega Mateja Žagarja pa so podatki, ki bodo šli v zgodovino. Žagar je s tem prekinil svoj 14 mesečni post, saj je bil nazadnje na stopničkah lani maja v Varšavi, na dirki za VN Poljske.

Dirko pred več kot 40.000 gledalci je pričel fenomenalno, saj je zmagal v svojih uvodnih vožnjah in še enkrat več dokazal, da mu ta precej tehnični oval tudi letos ustreza. Drugo mesto v tretjem nastopu, ko je bil od njega boljši le Poljak Bartosz Zmarzlik, nekdanji Žagarjev klubski kolega iz poljskega Gorzowa. V obeh vožnjah je za seboj pustil voznike, ki so pred dirko sodili v najožji krog favoritov. Domačina Tai Woffindna, Rusa Emila Sayfutdinova in predvsem Avstralca Jasona Doyla, vodilnega v skupnem seštevku SP.

Po treh nastopih vseh voznikov je bil tako Žagar v vodstvu in z najboljšimi obeti, da bi mu ponovno uspelo privoziti v polfinalne vožnje. 14. vožnja pa se je za našega aduta žal končala že kar nekaj metrov po štartu. Okvara motorja je pomenila, da se bo moral v zadnjem nastopu kljub vsemu pošteno potruditi za preboj v polfinale. Start iz najmanj ugodne pozicije C mu ni najbolje uspel, saj je vse do tretjega kroga vozil na zadnjem mestu.

Po poizkusih iz notranje in zunanje strani pa mu je le uspelo premagati mladega Poljaka Piotra Pawlickega in si s tem z devetimi točkami, kar je pomenilo res za las, zagotoviti mesto v polfinalu. Na roko mu je šlo tudi dejstvo, da je ob tem dvakrat zmagal, kar je pomenilo prednost pred ostalimi z zbranimi devetimi točkami. Odlična vožnja v drugem polfinalu, ko je bil od njega boljši le končni zmagovalec Janowski, za njim pa nekdanji svetovni prvak Avstralec Chris Holder in en največjih talentov svetovnega spidveja Rus Emil Sayfutdinov, pa je Žagarja prvič letos popeljala v veliki finale.

Tam je iz neugodnega startnega položaja v prvi zavoj pripeljal kot zadnji in se vse do zadnjega kroga trudil priti naprej, a mu je to omogočil šele odstop Bartosza Zmarzlika. Z nekoliko športne sreče, ki je bila tako končno tudi na strani slovenskega voznika, je Žagar prvič v karieri okusil Cardiffski šampanjec. Tretje mesto in predvsem novih dvanajst točk, kar je zaenkrat tudi Žagarjev najboljši točkovni izkupiček te sezone, pa je pomenilo, da se je močno povzpel tudi na lestvici SP. Iz enajstega mesta je splezal na deveto, do osmega, ki zagotavlja mesto med najboljšimi tudi v letu 2018, pa ga loči le še ena točka. S to dirko se prvenstvo preveša v drugo polovico, naslednja priložnost za nabiranje točk pa bo čez dva tedna, ko bo v švedski Mallili na vrsti dirka za VN Švedske.

»Po sreči v nesreči, ko po dirki švedske profesionalne lige na račun grdega padca pestijo le še bolečine v zapestju, sem res vesel, da mi je po štirinajstih poizkusih uspelo ponovno privoziti na stopničke. Ker je to bil prav Cardiff, izgleda, da mi te največje dirke in spektakli prav posebej ustrezajo,« je po dirki povedal Žagar in dodal: »Forma in stanje motorjev je na nivoju, ki sem si ga želel in to v pravem trenutku, kot kaže pa mi ni škodoval niti premor, v katerem je večina konkurentov dirkala v močnem ekipnem svetovnem prvenstvu.«

Rezultati: 1. Maciej Janowski, Pol, 17 točk, 2. Jason Doyle, Avs, 13, 3. Matej Žagar, Slo, 12, 4. Bartosz Zmarzlik, Pol, 17, 5. Emil Sayfutdinov, Rus, 11,…

Točke v SP po 6. dirki od 12.: 1. Doyle 78, 2. Janowski, 3. Dudek, oba 75, 4. Lindgren, 5. Sayfutdinov, oba 58, 6. Woffinden 57, 7. Zmarzlik 55, 8. Vaculik 49, 9. Žagar 48, 10. Hancock 45, 11. Holder, 12. Pawlicki, oba 44,…