Avto.info

Ford focus 1.0 Ecoboost

domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost

domača predstavitev

Avtor: Foto: Marko Miklavc
domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost domača predstavitev: Ford focus 1.0 Ecoboost

Minuli petek se je v Ljubljani odvijala prva slovenska predstavitev novega focusa, ki ga premika minimalistično odmerjen (dolžina: 30 cm, širina: 21 cm, masa 97 kg), vendar po prvih vtisih zelo učinkovit 1,0-litrski trivaljni turbobencinski pogonski agregat.

Ko so pri Fordu pred časom najavili nastanek nove palete bencinskih pogonskih motorjev, so omenili tudi novi dolgohodni (premer: 71.9 mm, gib: 82 mm) bencinski trivaljnik z razmeroma majhno delovno prostornino. Ker sam nisem ravno pristaš trivaljnih bencinskih motorjev, ker je njihovo delovanje po navadi pospremljeno z vibracijami in svojevrstnim zvokom, sem bil ob najavi tega novega motorja rahlo skeptičen, poleg tega se mi ideja o avtomobilu z maso v območju 1270 kg (focus 1.6 ti-VCT), ki ga premika 1,0-litrski 'minimalist' ni zdela ravno najbolj primerna…

Minuli petek mi je omogočil povsem novo spoznanje, ker sem z 1,0-litrskim fordom opravil krajšo testno vožnjo, ki mi sicer ni odgovorila na vsa moja vprašanja in pomisleke, je pa dokazala, da so pri Fordu opravili odlično delo, ker med vožnjo nisem občutil nobenih tradicionalnih vibracij, povezanih z delovanjem trivaljnega bencinskega motorja, poleg tega mi ni uspelo spoznati pojma kot je 'turbo luknja'. Odkrito povedano, če mi pri Summit Motors ne bi razkrili podatka, da je pod motornim pokrovom takšnega focusa nameščen trivaljni turbo motor, tega sploh ne bi opazil in bi še naprej živel v prepričanju, da me premika bencinski štirivaljnik…

Tega, da ima trivaljnik ob delovanju določene pomanjkljivosti ob primerjavi s štirivaljnikom, ki ima vedno prirojeno 'srčno napako' (posledica je bolj nemiren tek, kot pri vrstnih šestvaljnikih, ki so vzor mirnega teka, ne glede na proizvajalca…), so se zavedali tudi pri Fordu. Zato so že ob razvoju poskrbeli za minimaliziranje prirojenih težav, vendar so ubrali drugačno pot kot pri ostalih proizvajalcih, ker ta motor ne premore nasproti se vrteče izravnalne gredi. Razlog za njeno pomanjkanje je enostaven. Vsak vgrajeni vrteči se sestavni del, ki ga mora premikati motor, dviguje maso in odvzema motorju pogonsko moč.

Zato so poskrbeli za naslednje ukrepe:
• Zamaknjen položaj ročične gredi zmanjšuje vibracije ob delovanju motorja.
• Napredni sistem deljenega hlajenja, ki ga je zasnoval Ford, omogoča, da se ohišje motorja ogreje pred glavo valja. Hitrejše ogrevanje ohišja motorja prihrani gorivo, še posebej v hladnem vremenu, poleg tega podaljšuje življenjsko dobo motorja. Običajni bencinski motor bo pred doseganjem optimalne delovne temperature  manj efektiven (-10 / -12 %) kot 1,0-litrski EcoBoost (-7 %) pri obdelavi pogonskega goriva.
• Zbiralnik izpušnih plinov je vdelan v glavo valja. Sklop iz enega dela zniža temperaturo izpušnih plinov. To omogoča, da motor deluje z optimalnim razmerjem goriva in zraka v širšem razponu vrtljajev. Nova zasnova je tudi lažja in omogoča enakomernejše delovanje motorja.
• Tehnologije EcoBoost, kot so polnjenje s turbopolnilnikom, direktno vbrizgavanje in dvojno neodvisno spremenljivo krmiljenje odmične gredi (Ti-VCT).

Po petkovi predstavitvi so se na slovenskih spletnih straneh že pojavili prvi komentarji ljudi, ki dvomijo o uspešnosti naveze 'focus + 1.0 EcoBoost', ker izhajajo iz starodavne modrosti, ki pravi, da je osnovni pogonski agregat dober samo v primeru, ko se kupec odpove razkošju, ker razkošje dviguje maso, zmanjšuje zmogljivosti in dviguje porabo pogonskega goriva. S tem se popolnoma strinjam, vendar samo v primeru, ko gre za atmosferski, prav nič prisilno polnjen bencinski motor. V primeru tega focusa je zgodba drugačna, ker ga premika prisilno polnjen bencinski motor, ki premore tudi direktni vbrizg goriva. Če boste primerjali podatke o moči in navoru, ki ga ponuja ta motor (na voljo sta različici z 100 ter 125 KM, v obeh primerih pri 6000 vrtljajih v minuti, identična je tudi zaloga motornega navora (170 Nm), čeprav pri rahlo drugačnih motornih vrtljajih (1400-4000/1400-4500), s podatki podobno močnega klasičnega atmosferskega motorja, boste ugotovili, da je Fordov 1,0-litrski EcoBoost motor povsem spodoben pogonski agregat, ki se z lahkoto kosa z 1,4 (96 KM pri 5750 vrt./min. ter 128 Nm motornega navora pri 4200 vrt./min.) ali pa 1,6-litrskimi (120 KM pri 6000 vrt./min. ter 152 Nm motornega navora pri 4050 vrt./min.) aktualnimi Fordovimi bencinskimi motorji brez prisilnega polnjenja.

Zanimiva je tudi primerjava uradnih podatkov o količini porabljenega goriva in ustvarjenih CO2 emisijah. Aktualni 1,6-litrski Ti-VCT motor (120 KM) bo ob premagovanju stotih kilometrov porabil povprečnih 5,9-litra bencinskega goriva, kar je približno en liter več, kot porabi novi 1,0-litrski motor v obeh različicah (100 KM: 4,8-litra, 125 KM: 5,0-litra). Zgodba se ponovi ob primerjavi ustvarjenih emisij. Aktualni 1,6-litrski agregat ustvari na vsak prevoženi kilometer 139 gramov CO2 emisij, 1,0-litrski motor pa samo od 109 (100 KM) do 114 (125 KM) gramov. Poleg tega je ta motor po zaslugi skromne delovne prostornine tudi bolj davčno prijazen do uporabnika, kar odražajo tudi naročila kupcev. V Švici se je za to novo različico ogrelo kar 60 odstotkov vseh novih kupcev aktualnega focusa, podobno pa razmišljajo tudi Grki (37 %) in Nizozemci (35 %). Do njega niso ravnodušni niti Britanci in Nemci (28 %), na ostalih tržiščih (Francija, Italija in Španija) pa trenutno dosega nekoliko nižja naročila (17, 16 in 18 %). Pri slovenskem uvozniku predvidevajo, da se bo za to različico modela focus, ki kombinira dizelsko odmerjen in razpoložljiv motorni navor ter bencinsko športno veselje do višjih delovnih vrtljajev motorja, odločilo približno 33 odstotkov vseh slovenskih kupcev.

Prodajne cene:
- Focus 1.0 EcoBoost Ambiente, 100 KM, 5-stopenjski ročni menjalnik, 5 vrat: 13.730 evrov.
- Focus 1.0 EcoBoost Trend, 125 KM, 6-stopenjski ročni menjalnik, 5 vrat: 14.550 evrov.

Kot posebnost pri opremi focusa s predstavitve velja omeniti dodatno opremo (prodajna cena (približno): 90 evrov) v obliki mehansko delujoče gumi zaščite, ki se prikaže šele ob odpiranju bočnih vrat in se ob njihovem zapiranju samodejno vrne v izhodiščni diskretni položaj. Ponuja odlično zaščito vrat, ki jo bodo zelo veseli tudi lastniki zraven parkiranih vozil…

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov