Avto.info

Volkswagen T5

domača predstavitev: Volkswagen T5

domača predstavitev

Avtor: Foto: Matej Mihinjač

Za ogled videa z miško kliknite na sliko.

domača predstavitev: Volkswagen T5 domača predstavitev: Volkswagen T5 domača predstavitev: Volkswagen T5 domača predstavitev: Volkswagen T5 domača predstavitev: Volkswagen T5 domača predstavitev: Volkswagen T5

Le redkokateri obrtnik še ni slišal za Volkswagnovega transporterja. Kultnega kombija, ki svojo zelo uspešno zgodovino piše od leta 47 prejšnjega stoletja dalje. T1, kot se je imenovala prva serija, je bila zaščitnik hipijevskega gibanja. Z zadnjim pogonom in zračno hlajenim motorjem nad zadnjo osjo je bila nekakšna izpeljanka še bolj legendarnega hrošča. T5, kot se imenuje še aktualna serija, ima s prvo skupno le še namembnost.

Hiter matematičen izračun pove, da če se je v dobrih šestdesetih letih zvrstilo le pet serij, se ena serija zamenja na več kot 12 let v povprečju. Kljub temu, da je T5 na trgu že od leta 2003 in širom sveta vozi že več kot milijon vozil, še ni čas za menjavo oznake, čeprav bi si jo glede na število sprememb že skoraj zaslužil.

Na zunaj ga boste spoznali po novih svetilih, ki imajo glede na svojo obliko verjetno istega dobavitelja kot ostala, tudi osebna vozila avtomobilske znamke Volkswagen. Notranjost je dobila nove merilnike, ki so na las podobni tistim v precej manjšem polu. Največ novosti je očem nevidnih. Vsi agregati, ki ženejo spremenjenega transporterja, so prostornine dveh litrov. Za bencinske navdušence ponuja moč 85 kilovatov. In to je edini bencinski zastopnik v transporterju. V6-agregat po novem ni več na voljo. Dvolitrski turbodizel je na voljo v štirih različicah nazivne moči: 62, 75, 103 in 132 kilovatov. Da, tudi slednji je prostornine 'le' dveh litrov, za doseganje tolikšne moči in širokega delovnega območja pa mu pri dihanju pomagata dve turbini. Ta agregat se imenuje 2,0 BiTDI in je premierno predstavljen prav v transporterju. Turbodizelski agregat, ki gorivo dobiva preko skupnega voda, je ne glede na nazivno moč ustrezen okoljskim normam Euro 5.

Šibkejši izvedenki dizelskega agregata sta serijsko opremljeni s petstopenjskim ročnim menjalnikom, močnejši imata stopnjo več. Proti doplačilu pa je za 103- in 132-kilovatni izvedenki na voljo še menjalnik DSG s stopnjo več v menjalniku. Slednji lahko kupimo tudi s štirikolesnim pogonom 4motion. Zaradi zmanjšanja prostornine se je glede na primerljivega predhodnika poraba goriva v povprečju zmanjšala za 10 odstotkov. Servisni interval se je podaljšal na do 40.000 kilometrov, interval menjave zobatega jermena pa na 210.000 kilometrov. Vse izvedenke transporterja so serijsko opremljene s stabilizacijskim sistemom ESP in speljevalno asistenco.

'Delovnega' transporterja, 'luksuznega' multivana, 'prevozniško' caravello ali 'popotniško' californio je mogoče opremiti po svojem okusu, saj je seznam dodatne opreme zelo obsežen. Družina T5 ima kar 460 različnih kombinacij glede na motor, obliko karoserije, stopnjo opremljenosti in dolžino medosne razdalje.

Cene za transporterja se začnejo pri 21.282 in končajo pri 39.952, caravella od 27.920 do 27.806, največ pa zahtevajo za multivana in sicer od 29.355 do 54.810. Dodatna oprema lahko nakup še bistveno podraži. Uvoznik računa na prodajo 330 vozil T5. Od tega jih bo približno 10 odstotkov izvedbe multivan in 8 odstotkov caravell. Glede na priljubljenost tako pri obrtnikih, velikih družinah in intervencijskih skupinah so načrti realni.

-----

na spodnjih povezavah si lahko prenesete cenike in kataloga različnih izvedenk

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov