Avto.info

Frank Rothwell & 'Mildred'

Prvi land rover z 'alternativnim' pogonom

Mildred pred predelavo

Mildred pred predelavo

Avtor: Foto: Frank Rothwell
Frank Rothwell &  Mildred

Frank Rothwell & 'Mildred'

Frank Rothwell &  Mildred : Prvi land rover z  alternativnim  pogonom

V letu, ko mineva že 70 let od prve predstavitve Roverjevega land roverja, se je na ulicah britanskega mesta Manchester pojavil prvi land rover z 'alternativnim' pogonom, ki pa ne sledi popolnoma aktualnim modnim tokovom na tem področju. Za to je kriva predvsem izbira pogonskega goriva …

Za nastanek te, rahlo bizarne različice prvotnega land roverja, ki je opremljena z radodarnim 'kadilskim paketom', je zaslužen Frank Rothwell, britanski upokojenec in inovator z veliko ljubeznijo do starih parnih strojev, ki jih zelo rad popravlja in obnavlja. Ob tem se seveda rad druži tudi s sovrstniki s podobnimi interesi. Pred nekaj leti je na enem izmed takšnih srečanj ugotovil, da mu nekateri trgovci ob plačilu primerne 'odškodnine' lahko priskrbijo delujoče in vozne makete (kit komplet, merilo: 1:2) nekdanjih parnih tovornjakov, sam je bil do takrat prepričan, da so delujoči miniaturni parni tovornjaki kvečjemu delo zelo talentiranih ljudi z zadostno mero izkušenj in tehničnega znanja. 

Pred nekaj leti (preden je postal upokojenec) si je Rothwell kupil enega izmed takšnih kit kompletov. Ob tem je izbral model parnega tovornjaka znamke Forden iz leta 1910, ko so bila takšna vozila še povsem običajen pojav na britanskih cestah. Po približno tisočih delovnih urah v njegovi garaži se je Britanec lahko pohvalil z delujočim miniaturnim parnim tovornjakom, ki ga je v Veliki Britaniji lahko tudi uspešno registriral za uporabo v javnem prometu. Vendar to ni povsem zadovoljilo njegovih potreb, zato se je pred dvema letoma odločil za realizacijo novega projekta, ki je predvideval vgradnjo parnega stroja v kakšen avtomobil.

Ob iskanju primernega, predvsem tehnično bolj enostavnega avtomobila, je naletel na približno 50 let star primerek prvotnega 'SWB' land roverja, ki se je izkazal kot najboljša možna izbira, in to predvsem iz enega razloga, ker takšen avtomobil še ni otovorjen s sodobno komfortno kramo, posledično v vozilu ni veliko vgrajenih materialov, ki bi se stopili ali pa zagoreli ob vročini, ki po navadi spremlja delovanje parnega stroja. Izbira primernega parnega pogonskega sklopa je bila precej lažja, ker ga je prispeval prej omenjen miniaturni parni tovornjak. Seveda Rothwell na začetku ni vedel, če bo zadeva sploh delovala. Zato je izdelal leseno kopijo obstoječega parnega stroja in jo skušal prilagoditi motornemu košu 50 let starega land roverja. Ob tem (predelava je zahtevala približno 200 delovnih ur) je 'Mildred' (ljubkovalno ime) seveda izgubila vgrajeni pogonski sklop (motor + menjalnik) ter tudi prednji pogon in prednji diferencial.

Posledično je 'Mildred' gnana (uporabnik ima na razpolago nekje od 15 do 20 kW (20 - 27 KM) pogonske moči) samo ob pomoči zadnjih koles, ki so sposobna prenesti pogonsko moč do vozne podlage na tri načine, odnosno v povezavi s tremi 'prestavami', vendar se mora vozilo ob izbiri in menjavi prestave pred tem vedno popolnoma zaustaviti. Ob uporabi tega primitivnega 'start-stop' sistema lahko voznik izbere primerno prestavo, ki je pogojena predvsem s konfiguracijo (vzponi, vožnja po ravnem ter 'prestava' za terensko vožnjo) vozne podlage. Enako velja tudi za vzvratno vožnjo. Takšen 'alternativno' gnani land rover ne mara dolgih potovanj, ker se boste morali z njim ustaviti na vsaka dva prevožena kilometra (približno), da dolijete vodo, poleg tega 'Mildred' ne mara visokih potovalnih hitrosti. Za to je kriva občutno večja masa predelanega vozila, ker takšen land rover lahko 'sopiha' po cesti z največ 50 km/h. Dovoljena potovalna hitrost je precej nižja (približno 25 km/h), ker je zakonsko določena.

Vas zanima povprečna porabe te 'SUV-lokomotive'? Rothwell pravi, da na vsak prevoženi kilometer pokuri pol kilograma premoga, odnosno približno 10 kilogramov premoga na vsako uro vožnje. 'Mildred' se lahko pohvali tudi z varnostnim elementom (varnostni ventil) na področju zaščite potnikov. Gre za zadevo v obliki votlega vijaka s sredico iz svinca. Ko se v kotlu pojavi prevelika delovna temperatura, se svinec stopi, skozi nastalo odprtino pa lahko ob tem uide para in prepreči eksplozijo kotla. Ta 'napredni' varnostni sistem ga je pred kratkim rešil že sedmič. Še zanimivost. Če ste med tistimi, ki se jim v življenju vedno mudi, potem 'Mildred' ne bo ravno najboljša izbira, ker kot prava dama potrebuje tudi čas (približno 2 uri ogrevanja kotla) za priprave na vožnjo. V vozilu je seveda vgrajen tudi najnovejši 'komunikacijski paket' (omogoča normalen 'prostoročni' pogovor med potniki) …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov