Avto.info

Ford mondeo 2.0 hibrid titanium

Tudi Ford ima hibrida

Avtor: Foto: Jernej Prelac


Opis in fotogalerija

Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida

Tale mondeo sicer ni niti prvi niti edini električni oziroma hibridni ford, je pa prvi, ki je zapeljal na naše ceste. In kako se odreže? Berite naprej. V osnovi je praktično enak klasično motoriziranim izvedbam, tudi kar se voznih lastnosti in udobja tiče, je pa na voljo zgolj v štirivratni limuzinski izvedbi (torej ne tudi kot petvratna kombilimuzina ali karavan).

O sami obliki tokrat ne bomo izgubljali besed, naj povemo le, da je v kombinaciji z opremo titanium (edina na voljo), kromirano sprednjo masko in precej drugimi dodatki privlačno mogočnega videza, v notranjosti pa prostoren, udoben in bogato opremljen. Precej je tudi doplačilnih dodatkov – vključno z masažnimi sedeži, na primer, doplačati pa je treba še prilagodljiv aktivni tempomat, ki samodejno vzdržuje razdaljo do spredaj vozečega vozila, ali nekatere druge varnostne pripomočke.

Pravzaprav nima povsem neposrednega tekmeca – toyota prius je manjši, hibridni nemci pa precej dražji.

Srce avtomobila je hibridni pogonski sklop oziroma kombinacija dvolitrskega bencinskega motorja (ki za večjo učinkovitost deluje z Atkinsonovim ciklom) s 103 kW (140 KM) in električnega motorja z največjo močjo 88 kW (120 KM). Oba povezuje samodejni brezstopenjski menjalnik (CVT), ki skupno sistemsko moč 137 kW (186 KM) prenaša na sprednji kolesi. Del sistema je tudi litij-ionska baterija kapacitete 1,4 kWh, ki je nameščena za zadnjimi sedeži oziroma v prtljažniku. Slednji zaradi tega meri le 383 litrov in, priznajmo, rešitev bi bila lahko bolj elegantna.

Notranjost je enaka kot v ostalih različicah, razlika je le v merilnikih, ki pri hibridu na levi strani merilnika hitrosti digitalno prikazujejo delovanje pogonskega sklopa (delovanje enega ali drugega motorja, polnjenje baterije in podatke potovalnega računalnika), večnamenski zaslon na desni strani pa kaže predvsem nasvete za varčno vožnjo. Tudi vožnja je povsem enaka, saj se hibridni mondeo vozi povsem enako kot katera koli izvedba s samodejnim menjalnikom. Ročnega menjavanja prestav ne omogoča, zato pa je tu možnost L, ki v dogajanje intenzivneje vplete bencinski motor (uporabno tudi pri vožnji po klancu navzdol, kjer lahko ta program vklopite tudi s posebnim stikalom).

Tu je še stikalo za izbiro programa eco (nežnejše, še bolj varčno usmerjeno delovanje pogona), ni pa stikala za vklop zgolj električnega režima. Zanj je treba pobrskati po meniju znotraj računalnika, celoten sistem pa se nato, tako trdijo pri Fordu, v dveh do štirih tednih 'nauči' vaših najpogostejših voženj in nato v določenih trenutkih omogoča, da lažje ostanete v električnem režimu. Testni termin ni bil dovolj dolg in tega nismo mogli preizkusiti v praksi, se pa da na elektriko voziti tudi, če bolj nežno pritiskate na plin oziroma ga med vožnjo malenkostno odvzamete. Po tovarniških podatkih je doseg 1,6 kilometra pri hitrostih do 48 km/h, med vožnjo pa je mogoče jadrati do hitrosti 137 km/h (hibrid izhaja z ameriškega trga, zato takšni, iz milj pretvorjeni podatki).

Po zmogljivostih in porabi je primerljiv z dizelsko gnano različico, pod črto pa slabih 1.700 evrov cenejši.

Sicer pa je vzajemno delovanje obeh motorjev dobro usklajeno, saj električni priskoči na pomoč tam, kjer bencinski še ne zadiha oziroma mu že začne pohajati sapa. Pri bolj umirjeni desni nogi in po mestu je vožnja tiha (in zato prijetnejša kot z dizelsko gnano različico), pri priganjanju, tudi pri hitrejši vožnji po avtocesti, pa se bencinski motor precej bolj vrti in je zato bolj glasen. Poraba je primerljiva z dizelsko gnanim mondeom ali celo nižja – med testom smo v povprečju porabili okroglih šest litrov, kar ocenjujemo kot dober rezultat. Za vse varčneže: seveda se da tudi z manj, a mi smo se držali običajnega tempa prometa in svojega načina vožnje nismo posebej prilagajali hibridnemu pogonu.

Za konec pa še cenovni vidik – okroglih 26 tisočakov (z upoštevanimi 6.600 evri popusta) boste odšteli za hibridni mondeo (in še nekaj verjetno za dodatno opremo). To je slabega tisočaka več od bencinske (1.5 ecoboost 118 kW/160 KM) in 1.680 evrov manj od dizelske (2.0 TDCi 132 kW/180 KM) različice s samodejnim menjalnikom in opremo titanium.

Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida
Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida
Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida
Ford mondeo 2.0 hibrid titanium: Tudi Ford ima hibrida
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov